Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dwa w jednym

Pary wirują w tańcu. Chwilę wcześniej adorowały Najświętszy Sakrament, a przed północą uczestniczyły we Mszy św. No, bo kto powiedział, że przełomu Starego i Nowego Roku nie można przeżyć z modlitwą na ustach i z rytmicznym przytupem.

W dniach od 27 grudnia do 1 stycznia u dominikanów w Korbielowie odbyły się rekolekcje, których przewodnim tematem było słowo: „Życie objawiło się” z listu św. Jana Apostoła. – Ich treść dotyczyła przybierania ufnej postawy wobec Boga, otwierania się na nią, szukania w sobie dziecka Bożego otwartego na życie nadprzyrodzone – mówi dyrektor domu rekolekcyjnego, o. Krzysztof Frąckiewicz OP. Na koniec 2016 r. z propozycji rekolekcyjnej skorzystało 65 osób z różnych stron kraju. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli współczesnej polskiej emigracji, m.in. z Wielkiej Brytanii i Szwecji. Dużą część uczestników stanowiły małżeństwa z dziećmi.

Reklama

– Wraz ze świętami Bożego Narodzenia ludziom towarzyszy wielkie napięcie. Bo i goście, i przygotowania do wieczerzy wigilijnej, wreszcie wizyty u rodziny i znajomych. Mając tego świadomość dajemy naszym gościom sporo czasu do wykorzystania dla siebie. Chodzi o to, aby mogli się wyspać, odpocząć, wejść w nastrój modlitwy i otwartości na Słowo Boże – wyjaśnia dominikanin. Stąd też program rekolekcji nie jest napięty. Dzień rozpoczyna się o godz. 7.40 od adoracji Najświętszego Sakramentu. Po godz. 8 jest śniadanie, a po nim czas wolny do obiadu o godz. 15. O godz. 16 jest konferencja, adoracja, przerwa na kolację i wieczorne spotkanie. Harmonogram pobytu zapisany jest więc modlitwą, pieszymi wycieczkami i wyciągami narciarskimi, których wiele jest w najbliższej okolicy. Do tego dochodzą jeszcze indywidualne rozmowy z rekolekcjonistą, które można odbyć w zaciszu klasztornych murów, w trakcie spaceru bądź na wycieczce. Całość dopełniają jeszcze wspólne wyjazdy, m.in. do położonego na Słowacji Klinu, gdzie na pobliskim wzgórzu z widokiem na Tatry, stoi 9,5-metrowy posąg Chrystusa Króla. – Rozmowy, jakie prowadzimy są bardzo różne. Jedni szukają w nich wsparcia, pocieszenia, inni mówią o swoim zagubieniu i o próbach nawrócenia. Zdarza się, że ich owocem jest spowiedź – dodaje o. Frąckiewicz.

Klasztorny sylwester to już odrębna historia. W tym dniu u dominikanów się nie tańczy. Są za to jasełka, które pod okiem opiekunów przygotowały dzieci uczestników rekolekcji, są konkursy i zabawy integracyjne. Przed godz. 23 rozpoczyna się Msza św. dziękczynna za miniony rok, która kończy się tuż przed północą. Dopiero wtedy przychodzi czas na tańce. Bal odbywa się w sali konferencyjnej, z której znikają wszelkie zbędne krzesła. W takiej oto scenerii bawiono się u dominikanów do czwartej nad ranem. A cztery godziny później..., wszyscy goście uczestniczyli już w adoracji Najświętszego Sakramentu, a o godz. 11 we Mszy św.

– Na sylwestra przyjeżdżają do nas ludzie, którzy są zmęczeni i przesyceni gwarem codzienności i krzyczącym światem. Oni tutaj szukają umocnienia i pocieszenia przed wejściem w nowy rok. A na to najlepiej nadają się zamknięte rekolekcje, gdzie istnieje możliwość dzielenia się wiarą i wątpliwościami we wspólnocie. Bo tutaj nikt nie wstydzi się mówić o sprawach dla siebie ważnych, a dotyczących religii. Ani człowiek praktykujący, ani poszukujący – mówi o. Krzysztof Frąckiewicz.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Rwandzie zakończyły się pierwsze rekolekcje oazowe

[ TEMATY ]

rekolekcje

oaza

Monika Książek

Grupa 19 osób ukończyła 13 sierpnia pierwsze w Rwandzie rekolekcje oazowe. Odbywały się one w Centrum Świętego Wincentego Pallottiego prowadzonego przez pallotyóow w Kigali, stolicy kraju. Moderatorem oazy był ks. Przemysław Krawiec, pallotyn, szef diakonii misyjnej diecezji warszawsko-praskiej i moderator ruchu Światło-Życie pallotyńskiej prowincji Chrystusa Króla w Polsce.

Uczestnikami pierwszej oazy w Kraju Tysiąca Wzgórz była młodzież z pallotyńskich parafii w Rwandzie, klerycy seminarium pallotyńskiego i misjonarze św. Wincentego a Paulo oraz siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej. Moderatorowi pomagały dwie animatorki z Polski: Ewelina Napora i Aneta Binkowska. Oaza była prowadzona w trzech językach: francuskim, angielskim i kinyarwanda. Dużą pomocą w tłumaczeniach był ksiądz z D.R. Konga, student UKSW, Benjamin Bahashi, pallotyn, aktualnie przebywający na wakacjach w Rwandzie.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Już dziś wielkie uwielbienie

2021-09-26 15:46

[ TEMATY ]

Hubert Kowalski

Leopold Twardowski

ZWLM

Katarzyna Krawcewicz

Trwają V Zielonogórskie Warsztaty Liturgiczno-Muzyczne. Już za kilka godzin w kościele św. Urbana rozpocznie się koncert uwielbieniowy.

Warsztaty prowadzą Hubert Kowalski i Leopold Twardowski. To przede wszystkim ich kompozycje pojawiły się w repertuarze. Z racji, że to już piąta edycja, a zatem mały jubileusz, powtórzone zostały największe hity z poprzednich lat.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję