Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Modlitwa o pojednanie

Dążenie do jedności to zadanie wszystkich chrześcijan. Tym bardziej tych, którzy żyją obok siebie we wspólnotach różnych wyznań. A taki przypadek zachodzi przecież na terenie naszej diecezji. O potrzebie jedności przypomina Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W tym roku obchodzić go będziemy pod hasłem: „Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas”

Centralne nabożeństwo Tygodnia Ekumenicznego w naszej diecezji odbędzie się 23 stycznia w bielskiej katedrze św. Mikołaja o godz. 17.00. Modlitwie przewodniczyć będzie bp Roman Pindel, a słowo Boże wygłosi zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego bp Adrian Korczago.

Materiały na tegoroczny Tydzień Modlitw zostały przygotowane przez chrześcijan z Niemiec. Szczególną okolicznością, na którą zwraca się uwagę, jest 500-lecie Reformacji: z jednej strony chodzi o celebrację miłości i łaski Bożej, z drugiej o podkreślenie bólu spowodowanego podziałami, jakie dotknęły Kościół po wystąpieniu Marcina Lutra. Ostatecznym jednak impulsem dostarczającym temat tegorocznego Tygodnia była adhortacja papieża Franciszka „Evangelii gaudium”, w której Ojciec Święty użył biblijnego sformułowania: „Miłość Chrystusa przynagla nas”.

Reklama

Cykliczne święto ekumenizmu zwane Tygodniem Modlitw o Jedność Chrześcijan ma ponad stuletnią tradycję. Pierwsze pomysły międzywyznaniowych modlitw o jedność chrześcijan pojawiły się w XIX wieku. W obecnym terminie (18-25 stycznia – między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła) Tydzień odbywa się od 1908 r. z inicjatywy ks. Paula Wattsona. Ideę tę w latach 30. XX wieku rozpropagował o. Paul Couturier.

Pierwszy Tydzień Ekumeniczny w naszej diecezji odbył się w 1993 r. Wtedy to posługiwano się materiałami przygotowanymi w Zairze. Towarzyszyło mu hasło nawiązujące do Pawłowego Listu do Galatów: „Zanieść owoce Ducha Świętego dla jedności chrześcijan”. Od samego początku istnienia diecezji bielsko-żywieckiej dało się zauważyć jej ekumeniczny rys wypracowany na przestrzeni ćwierćwiecza przez zwierzchników katolickiej diecezji bielsko-żywieckiej i ewangelicko-augsburskiej diecezji cieszyńskiej.

Zapytany na antenie „Anioła Beskidów” o 500-lecie Reformacji oraz ekumeniczne dążenia bp Roman Pindel podkreślił, że Kościół zawsze podlega reformie. – Dla nas, katolików, to wezwanie, abyśmy zobaczyli, jak my przeżywamy swoją nieustanną reformę, która ma różne fazy i odcienie. Wydaje się, że warto popatrzeć z pewną wdzięcznością na ten znak, jakim jest rozdział Kościoła, bo on stał się impulsem dla reformy katolickiej – powiedział biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.

2017-01-12 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Cieślar: przebaczenie jest drogą do jedności – tydzień ekumeniczny w Łodzi

[ TEMATY ]

ekumenizm

Tydzień Ekumeniczny

Ks. Paweł Kłys

- Jesteśmy Kościołem Pana i mamy się stawać coraz bardziej Kościołem Pana. Będziemy wyznawać wiarę w jeden Kościół, ale mamy się też stawać jednym Kościołem i rosnąć do jedności. Jesteśmy świętym Kościołem Pana, a jednocześnie nosimy w sobie grzechy - z grzechem rozdarcia włącznie! (…) Tej świętości, którą Pan nam zadał nie jesteśmy w stanie osiągnąć inaczej, jak tylko we wspólnocie ze wszystkimi, którzy wyznają imię Jezusa Chrystusa – ich i naszego Pana. Święty Paweł wzywa nas, abyśmy bardzo szeroko otwarli swoje serca w dzisiejszej modlitwie i ogarnęli w niej wszystkich, którzy gdziekolwiek wzywają Jezusa naszego Pana. – mówił we wprowadzeniu do liturgii łodziki pasterz.

We wspólnej Eucharystii celebrowanej dziś - w katedrze św. Stanisława Kostki - pod przewodnictwem metropolity łódzkiego, a koncelebrowanej przez ks. abpa seniora Władysława Ziółka, ks. bpa Ireneusza Pękalskiego i ks. bpa Marka Marczaka, uczestniczyli ks. bp Atanazy z Cerkwi Prawosławnej, ks. bp M. Włodzimierz Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, ks. bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego. Obecni byli także inni duchowni oraz wierni Kościoła Rzymskokatolickiego, ale także Kościołów zrzeszonych w łódzkim oddziale Polskiej Rady Ekumenicznej.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce obchodzimy 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję