Reklama

Małomówny jak Jezus

Niedziela Ogólnopolska 3/2017, str. 48

Mimo że okres Narodzenia Pańskiego zakończył się niedawno, już dziś odwołam się do Wielkiego Tygodnia. Czy wam też trochę dziwnie słucha się Ewangelii w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek, gdy narrator gra pierwsze skrzypce, a ksiądz, mówiący kwestie Jezusa, odzywa się sporadycznie? Pamiętam, że pierwsze, dziecięce obserwacje takiej sytuacji wywoływały u mnie niesmak: No bo jak to? Przecież jak jest Ewangelia, to głównodowodzącym powinien być ksiądz!

Reklama

Z czasem oczywiście przyszła refleksja, że aby być głównodowodzącym, wcale nie trzeba mówić najwięcej. Byłoby to wręcz niewskazane. Ewangelia z podziałem na role nie tylko przybliża nam jeszcze lepiej zbawcze wydarzenia, ale pozwala też zauważyć, że Jezus w swoich wypowiedziach był zwięzły i konkretny.

Kiedy jako mężowie i ojcowie szukamy pól do naśladowania Chrystusa, to zdecydowanie może być jedno z nich. Nie chodzi o bycie mrukiem. Chodzi o stawianie w swoich słowach na jakość. Ksiądz w Ewangelii z podziałem na role mówi niewiele, ale bardzo treściwie, bo właśnie tak mówił Chrystus. Nie wdawał się w niepotrzebne dyskusje, w żaden sposób nie próbował łagodzić swojego stanowiska, nie rozcieńczał tego, co chciał powiedzieć, nie bał się mówić prawdy, nie próbował się nikomu przypodobać. Nigdy nie usłyszeliśmy od Niego: „To zależy”. Zło nazywał złem, a dobro dobrem. Wiadomo – Boski pierwiastek z pewnością Mu w tym pomagał. Dzięki temu mamy ideał, do którego możemy dążyć.

Być pewnym obranej drogi i konsekwentnym w dążeniu do celu – czyż to nie jest inspirujące? Mężczyzna, który naśladuje w ten sposób Chrystusa, jest prawdziwą opoką dla żony i dzieci. Kiedy coś powie, to słowo ma swoją wagę, a bliscy wiedzą, że za głowę rodziny mają prawdziwego przywódcę, u którego nie ma miejsca na egoizm i jakichkolwiek bożków. Fundamentem takiej postawy u Jezusa była zażyłość, jaką miał z Ojcem – prawdziwa, żywa relacja. To tak gwoli podpowiedzi, gdyby ktoś z was zastanawiał się, od czego zacząć, by być tak „małomównym” jak Jezus.

2017-01-11 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy

2021-09-19 09:48

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymka ludzi pracy

Pielgrzymka ludzi pracy

Pod hasłem „Tobie Matko zawierzamy Ojczyznę i Ludzi Pracy” na Jasnej Górze trwa 39. Pielgrzymka Ludzi Pracy. Główna Msza św. odprawiona zostanie o godz. 11.00 na Szczycie pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, krajowego duszpasterza Ludzi Pracy, z kazaniem abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Pielgrzymce towarzyszy wystawa bł. Ks. Jerzy Popiełuszko, kapłan i męczennik.

Na godz. 9.30 zaplanowane jest wystąpienie dr. Jarosława Szarka z IPN zatytułowane: „Wojna z Narodem”, potem wspólny różaniec i wystąpienie przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Szlakiem św. Jakuba z Sobótki do Mietkowa [Zaproszenie[

2021-09-20 18:47

Karol Porwich/Niedziela

Miłośnicy Dróg św. Jakuba planują kolejne przejście odcinkiem drogi św. Jakuba. Odbędzie się ono 25 września (sobota). Tym razem do przejścia będzie odcinkiem drogi ślężańskiej z Sobótki do Mietkowa (ok. 20 km)

Zaproszenie do wszystkich miłośników “Camino” wystosował ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan “Dróg św. Jakuba” w naszej archidiecezji oraz proboszcz parafii pw. NMP Różańcowej w Kruszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję