Reklama

Amerykańskie społeczeństwo a religia

Co można powiedzieć o religijności Amerykanów po przejrzeniu wszystkich badań socjologicznych przeprowadzonych przez renomowaną sondażownię Gallupa w roku 2016?

Po pierwsze – Ameryka jest nadal krajem o większości chrześcijańskiej. Jest jednak jedno „ale” – ta większość systematycznie maleje. W 2016 r. chrześcijaństwo deklarowało 74 proc. uczestników badania. Dziewięć lat wcześniej mówiło tak o sobie 80 proc. respondentów, a pół wieku temu, kiedy rozpoczęto takie sondaże – 9 na 10.

Reklama

Po drugie – systematycznie wzrasta liczba Amerykanów, którzy mówią, że są religijni, ale nie identyfikują się z żadną ze wspólnot. Amerykańscy socjologowie nazwali tę kategorię badanych „nones”.

Po trzecie – podobnie jak w połowie lat 80. ubiegłego wieku, ponad połowa obywateli USA twierdzi, że religia odgrywa ważną rolę w ich życiu. W połowie lat 60. odsetek tak deklarujących osób wynosił 70 proc.

Po czwarte – Amerykanie patrzą z pesymizmem na stan religijności społeczeństwa i twierdzą, że religia traci na nie wpływ. Uważa tak 72 proc. badanych.

Po piąte – religia przybiera polityczne barwy. Coraz bardziej ustala się, że religijni są Republikanie, a mniej religijna grupa polityczna to Demokraci. Ponad połowa wyborców republikańskich uważa się za bardzo religijnych. Wśród elektoratu Demokratów twierdzi tak tylko co trzecia osoba.

2017-01-11 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zimbabwe: niezaszczepieni nie mogą uczestniczyć w obrzędach religijnych

2021-09-16 14:07

[ TEMATY ]

Zimbabwe

COVID‑19

Karol Porwich/Niedziela

Władze Zimbabwe zezwoliły ma ponowne otwarcie kościołów. Jednak w obrzędach religijnych uczestniczyć mogą jedynie ci wierni, którzy zaszczepili się przeciwko COVID-19.

Decyzja rządu ma na celu skłonienie obywateli do przyjmowania szczepionki. Dotychczas obowiązkiem szczepień objęto urzędników i nauczycieli. Szczepienie konieczne jest również, aby móc sprzedawać na targu, korzystać z sal sportowych, pójść do restauracji i zdawać egzaminy na uczelni.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI: negowanie natury człowieka prowadzi do samozniszczenia

2021-09-16 20:53

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

rodzina

małżeństwo

homoseksualizm

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

Również człowiek ma naturę, która została mu dana. Jej naruszanie bądź negowanie prowadzi do samozniszczenia – ostrzega Benedykt XVI w refleksji na temat konsekwencji przemian, jakie zachodzą w pojmowaniu małżeństwa i rodziny.

Papież Senior napisał tę analizę w związku z publikacją wyboru jego tekstów, które ukazały się dzisiaj we Włoszech w zbiorze pod tytułem: „Prawdziwa Europa. Tożsamość i misja”. Książkę wstępem opatrzył Papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję