Reklama

Poeta saksofonu

Nazywano go „poetą saksofonu”. Michał Kulenty, wybitny instrumentalista jazzowy, zmarł 3 stycznia br. w wieku 61 lat. Grał również na fortepianie, flecie, klarnecie, oboju i na wielu instrumentach ludowych. Twórca, dla którego sacrum i wiara odgrywały w muzyce ważną rolę. Zostawił wielki dorobek w świecie polskiego jazzu.

Michał Kulenty urodził się w 1956 r. Ukończył dwie uczelnie: Uniwersytet Warszawski – filologia polska (1980 r.) oraz Akademię Muzyczną w Warszawie – klasyka saksofonu (1985 r.). Jako muzyk jazzowy współpracował z orkiestrami symfonicznymi, grupami jazzowymi, tworzył muzykę teatralną i filmową, koncertował także jako solista. Był również wybitnym twórcą i cenionym pedagogiem.

Reklama

W swojej twórczości Michał Kulenty łączył jazz z folklorem i z sacrum. Jego praca oraz wkład w kulturę zostały dostrzeżone – w 2015 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a w lipcu 2016 r. został odznaczony przez ministra Piotra Glińskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Twórczość Michała Kulentego była muzyką z pogranicza, w której elementy ludowe łączyły się z muzyką jazzową i klasyczną. Współpracował z muzykami i twórcami, takimi jak: Czesław Niemen, Piotr Szczepanik, zespół Trebunie Tutki, Krzysztof Ścierański, Yo-Yo Ma oraz innymi znakomitymi muzykami polskimi, irlandzkimi i amerykańskimi.

Współpracował z orkiestrami symfonicznymi, m.in. z Filharmonią Narodową, i formacjami jazzowymi. Stworzył zespół Michał Kulenty Quartet, z którym nagrał dwie płyty – „Polska” w 1990 r. i „Głos na rozstaju” w 1996 r. Z dyskografii Michała Kulentego należy wymienić także płyty: „Impresje” (2003 r.), „Przesłanie” (2006 r.) i „Dusza w uszach” (2016 r.). Często współpracował z zespołami tworzącymi muzykę chrześcijańską, m.in. z Arką Noego, Deus Meus, Saurelem. Na zlecenie prymasa Polski kard. Józefa Glempa napisał muzykę do „Ballady o Świątyni Opatrzności Bożej”. Zostawił po sobie także kompozycje „Przypowieść” i „Krzyż na rozstaju”.

Reklama

Michał Kulenty należał do najważniejszych polskich organizacji muzycznych, m.in. do ZAiKS-u, Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Z pasją i oddaniem pracował dla Polskiego Radia. W Biurze Programowym Polskiego Radia był doradcą muzycznym i twórcą radiowym oraz autorem muzyki ilustracyjnej wielu stacji radiowych.

Ten wybitny muzyk jazzowy był członkiem Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego i dyrektorem Międzynarodowego Katolickiego Festiwalu Filmów i Multimediów Niepokalanów. Prowadził warsztaty na temat komunikacji społecznej.

Jako wybitny polski instrumentalista jazzowy Michał Kulenty swoją twórczością pokazał, że jazz można łączyć z sacrum, z Dobrą Nowiną, co w pewnym sensie było powrotem do korzeni muzyki jazzowej.

Więcej na: mkulenty.kdm.pl; polskieradio.pl; jazzforum.com.pl .

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Sejmie projekt ustawy „Stop aborcji 2021”

2021-09-22 14:54

[ TEMATY ]

aborcja

pro‑life

Karol Porwich/Niedziela

130 tys. podpisów zebrali autorzy projektu ustawy "Stop aborcji 2021". Zgodnie z wniesionym dziś do Sejmu projektem, dzieci poczęte będą chronione na podstawie tych samych przepisów, co inni ludzie, ponieważ dziecko poczęte jest człowiekiem - poinformowała odpowiedzialna za inicjatywę ustawodawczą Fundacja Pro-prawo do życia.

Autorzy projektu i podpisani pod nim obywatele uważają, że prawna ochrona życia dzieci poczętych jest w Polsce fikcją. Wskazują m.in. na wadliwe zapisy kodeksu karnego powodujące, że "co roku tysiące dzieci w Polsce są bezkarnie zabijane".

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję