Reklama

Z Polski

Częstochowa

Łaska specjalnych odpustów

Msza św. sprawowana w archikatedrze pw. Świętej Rodziny w Częstochowie 30 grudnia 2016 r. pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo uroczyście rozpoczęła jubileusz 100-lecia tamtejszej parafii archikatedralnej, który zakończy się w święto Świętej Rodziny w 2017 r.

Z racji jubileuszu Penitencjaria Apostolska, z polecenia Ojca Świętego Franciszka, specjalnymi dekretami udzieliła możliwości uzyskania odpustu zupełnego wszystkim nawiedzającym archikatedrę Świętej Rodziny w Częstochowie w czasie trwania jubileuszu 100-lecia parafii archikatedralnej oraz zezwoliła abp. Wacławowi Depo, aby w święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa w roku 2016 i 2017 mógł udzielić błogosławieństwa papieskiego z odpustem zupełnym.

Reklama

Do jubileuszu parafii archikatedralnej Metropolita Częstochowski odniósł się także w swym liście pasterskim pt. „Rodzina w Bożym planie zbawienia”, przygotowanym na święto Chrztu Pańskiego, przypadające 8 stycznia 2017 r.

Red.

Statystyka

Wzrost uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

W Polsce w 2015 r. nieznacznie wzrósł procent osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w stosunku do roku poprzedniego. Więcej jest też przystępujących do Komunii św. – wynika z najnowszego raportu Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Badania omawiają też kult maryjny, wskazując na wielką popularność Różańca i nabożeństwa fatimskiego. Udzielanie sakramentów w parafiach ma charakter masowy. W 2015 r. udzielono 369 tys. sakramentów chrztu św., 360 tys. sakramentów bierzmowania, 270 tys. sakramentów I Komunii św. oraz 134 tys. sakramentów małżeństwa. W 2015 r. wskaźnik osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii miał tendencję wzrostową z 39,1 proc. w 2014 r. do 39,8 proc. w 2015 r., zaś procent osób przystępujących do Komunii św. wzrósł z 16,3 proc. do 17 proc. Polska ma jedną z najlepiej ukształtowanych sieci parafialnych w całym katolickim świecie. – Ciężko jest wskazać kraje, przynajmniej w Europie, które mają tak dobrze rozwiniętą sieć parafialną – mówił ks. dr Wojciech Sadłoń SAC, dyrektor ISKK. Zaznaczył, że chodzi zarówno o liczbę parafii, jak i o liczbę duszpasterzy, sióstr zakonnych i świeckich w nich zaangażowanych.

KAI

Z żałobnej karty

Zmarł bohater Powstania Warszawskiego

Był jednym z najdzielniejszych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, człowiekiem honoru, wielkim patriotą – powiedział p.o. Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wspominając zmarłego 5 stycznia br. gen. Janusza Brochwicz-Lewińskiego. Legendarny „Gryf”, żołnierz Batalionu AK „Parasol”, bohater Powstania Warszawskiego, dowódca obrony Pałacyku Michla zmarł w Warszawie w wieku 96 lat.

Reklama

Zawsze leżał mu na sercu los Polski i Polaków. – Do końca swych dni starał się zaszczepić w młodym pokoleniu – wśród oficerów, żołnierzy, harcerzy i strzelców – wartości, które znaczyły jego drogę życiową. Zawsze podkreślał, że patriotyzm należy pojmować w kategorii bezinteresownej służby Rzeczypospolitej – wspomina zmarłego bohatera Jan Józef Kasprzyk.

KAI

Myśli kardynała Stefana Wyszyńskiego

Najwięcej wolności mamy w kontakcie z Bogiem; jest ona tak wielka, że możemy się oprzeć lub poddać całej miłości Boga.

Krótko

• Kancelaria Sejmu ujawniła zapis monitoringu z Sali Kolumnowej, w której po zajęciu sejmowej mównicy odbywały się głosowania, m.in. nad ustawą budżetową podczas posiedzenia 16 grudnia 2016 r. Opozycja twierdzi, że nie było kworum, ale posłowie, którzy uczestniczyli w posiedzeniu, złożyli pisemne oświadczenia potwierdzające obecność.

• Skarb Państwa kupił Kolekcję Książąt Czartoryskich. Najbardziej znane dzieła znajdujące się w kolekcji to „Dama z gronostajem” Leonarda da Vinci oraz „Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem” Rembrandta. Rząd zapłacił 100 mln euro plus VAT.

• Wstępne badania wykazały, że osoba ekshumowana w ostatnich dniach 2016 r. z grobu podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Mariusza Handzlika to prawdopodobnie b. prezes PKOl Piotr Nurowski. We wcześniejszej ekshumacji grobu Piotra Nurowskiego odkryto, że pochowano w nim Mariusza Handzlika.

• Kazimierz Ujazdowski, europoseł PiS, opuścił partię. Polityk od dłuższego czasu kwestionował działania polityczne partii Jarosława Kaczyńskiego w Polsce, szczególnie wobec Trybunału Konstytucyjnego.Zapowiedział, że nie zrzeknie się mandatu europosła.

• Policja w Ełku zatrzymała 28 osób po gwałtownych zamieszkach, do jakich doszło w mieście 1 stycznia br. Agresywny tłum zebrał się przed lokalem gastronomicznym prowadzonym przez obcokrajowców, z których jeden zasztyletował dzień wcześniej 21-letniego mieszkańca Ełku. Policja aresztowała sprawców – Tunezyjczyka i Algierczyka.

• Pieniądze ze zbiórek publicznych na KOD trafiły do firmy Mateusza Kijowskiego i jego żony. Łącznie chodzi o ponad 90 tys. zł. Lider KOD zapewnia, że te pieniądze, które trafiły do MKM-Studio, nie pochodziły „z puszek”.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję