Reklama

Dookoła Polski

Pamiętajmy o bezdomnych

Choć największa fala mrozów, intensywnych opadów śniegu, silnego wiatru – które nawiedziły Polskę – na razie najpewniej za nami, wciąż należy liczyć się z możliwymi zagrożeniami. Atak zimy spowodował awarie energetyczne, paraliż na drogach i, niestety, zamarznięcie wielu osób. Aby tragedie się nie powtórzyły, trzeba być wrażliwym na innych, szczególnie na ludzi bezdomnych. Zaapelował o to abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

„W związku z falą zimna w Polsce zachęcam do jeszcze większej wrażliwości na każdego bezdomnego człowieka, aby nie stał się ofiarą mrozów. Caritas oraz inne instytucje charytatywne Kościoła katolickiego są otwarte na potrzebujących schronienia – napisał w apelu abp Gądecki. – Zechciejmy wykazać szczególną czujność, aby nikogo nie pozostawić bez dachu nad głową. Będzie to uczynek miłosierdzia spełniony w Roku św. Brata Alberta, który troszczył się o bezdomnych i ubogich” – zwrócił uwagę abp Gądecki.

Reklama

O pomoc dla bezdomnych zaapelował także papież Franciszek. Podczas spotkania z wiernymi w Watykanie zachęcił do pomocy marznącym na ulicach bezdomnym i modlił się za ofiary mroźnej zimy. – W tych dniach wielkiego zimna myślę i was zachęcam do myślenia o wszystkich osobach, które żyją na ulicy, dotknięte przez chłód i wiele razy przez obojętność – powiedział.

Według danych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, od 1 listopada 2016 r. w Polsce w wyniku wychłodzenia zmarło kilkadziesiąt osób, a wiele zatruło się czadem. Tymczasem, jak przypomniało RCB, we wszystkich województwach przygotowane są miejsca, gdzie osoby potrzebujące pomocy mogą się ogrzać i przenocować w mroźne dni, a także zjeść ciepły posiłek.

* * *

Amerykanie wylądowali w Polsce

Przybycie do Polski amerykańskich żołnierzy z 4. Dywizji Piechoty w Fort Carson w Kolorado nie bez przyczyny wywołało ogromne zainteresowanie. To część Brygadowej Grupy Bojowej, która rozpoczyna 9-miesięczną zmianę w operacji Atlantic Resolve, wzmacniającej wschodnią flankę NATO i zwiększającej zdolność do odstraszania i odpowiedzi na potencjalne kryzysy w regionie. Kolejne mają następować tak, by w regionie stale przebywały wojska amerykańskie. – To historyczny moment – podkreślił gen. bryg. Kenneth Lee Kamper.

Reklama

Grupa brygadowa przywiezie w sumie ok. 3500 ludzi, 400 pojazdów gąsienicowych i 900 kołowych, w tym czołgi, samobieżne haubice i bojowe wozy piechoty Bradley. Dowództwo brygady, oddziały zabezpieczenia i bataliony wsparcia oraz pułk artylerii polowej i szwadrony kawalerii mają stacjonować w: Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Kompanie jednego z batalionów zostaną rozmieszczone w krajach bałtyckich, drugi zostanie rozlokowany w Bułgarii i Rumunii.

* * *

Silna Polska

Przyjęte przez rząd założenia polskiej polityki zagranicznej na 2017 r. mają charakter niejawny. Niemniej, według komunikatu MSZ, wśród priorytetów są bezpieczeństwo, silna pozycja Polski w Europie i aktywna rola w integracji regionu i w polityce wschodniej. Przedstawiona przez min. Witolda Waszczykowskiego ocena międzynarodowego otoczenia Polski oraz szczegółowych zadań polskiej polityki zagranicznej będzie podstawą jego wystąpienia w Sejmie w najbliższych tygodniach. Z przyjętymi założeniami wyraźnie korespondują cele polityki zagranicznej prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawione przez prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego. Według niego, aktywność zagraniczna prezydenta będzie się koncentrować wokół bezpieczeństwa oraz budowania więzi międzynarodowych i wzmacniania pozycji Polski we wspólnocie globalnej. W sferze bezpieczeństwa min. Szczerski zaakcentował współpracę z partnerami NATO na Wschodzie, czyli m.in. z Ukrainą, oraz na Północy – z Finlandią i Szwecją.

* * *

Polacy wyskakali

Gdyby Turniej Czterech Skoczni był rozgrywany nieco wcześniej, jego triumfator Kamil Stoch z pewnością znalazłby się wśród 10 najlepszych sportowców Polski 2016 r. w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i TVP. Stoch wygrał wyraźnie w tych prestiżowych i trudnych zawodach. Polacy odgrywali w nich pierwszoplanowe role: zwyciężył Stoch, drugie miejsce zajął Piotr Żyła, a czwarte Maciej Kot. Nigdy wcześniej nie było dwóch polskich skoczków na podium TCS. Tymczasem w plebiscycie wygrała mistrzyni olimpijska w rzucie młotem z Rio de Janeiro i rekordzistka świata Anita Włodarczyk. Wyprzedziła Roberta Lewandowskiego – kapitana reprezentacji w piłce nożnej. Stosunkowo nisko – na piątym miejscu – uplasowały się Magdalena Fularczyk i Natalia Madaj, mistrzynie olimpijskie w wioślarstwie. Wynik w TCS z pewnością będzie miał wpływ na pozycje w kolejnym plebiscycie. Tym bardziej że Kamil Stoch ma duże szanse na wygraną w Pucharze Świata i na sukces w zbliżających się Mistrzostwach Świata w Lahti.

2017-01-11 10:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Bp Muskus: kiedy wreszcie zaczniemy żyć Ewangelią?

2021-09-26 13:25

[ TEMATY ]

wiara

Vatican News

Czy potrafimy zbudować wspólnotę z ludźmi, których los stał się dla nas tak boleśnie konkretny, a ich cierpienie niemal na wyciągnięcie ręki? - pyta bp Damian Muskus OFM w związku z 107. Światowym Dniem Migranta i Uchodźcy. Jak podkreśla, uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest „jedną z największych duchowych chorób naszych czasów”.

Bp Muskus podkreśla, że podejrzliwość i nieufność wobec ludzi, którzy „chodzą innymi drogami”, ma długą tradycję i niechlubne skutki. „Uleganie mentalności, która każe rozgraniczać między „naszymi” a „obcymi”, jest jedną z największych duchowych chorób naszych czasów. Jak pokazuje dzisiejsza Ewangelia, przytrafia się ona także tym, którzy są najbliżej Jezusa” – pisze hierarcha na swoim facebookowym profilu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję