„Eucharystia pokarmem na życie wieczne”, pod takim tytułem w auli legnickiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się 19 listopada konferencja naukowa poświęcona Eucharystii rozpatrywanej w kontekście biblijnym.
Było to kolejne spotkanie z cyklu wykładów otwartych, które proponuje wspólnota seminaryjna. Jak powiedział rektor Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotr Kot, również biblista, „chcemy wejść głębiej w tajemnicę Eucharystii, która jest źródłem i szczytem życia chrześcijańskiego”. Ksiądz Rektor podkreślił, że zatrzymanie się nad tym tematem podyktowane jest również chęcią głębszego zrozumienia tajemnicy Wydarzenia Eucharystycznego, jakie miało miejsce w sanktuarium św. Jacka w Legnicy. – Chcemy stawiać sobie pytanie o to, co Pan Bóg chce nam powiedzieć w tym znaku? I oczywiście, poprzez refleksję teologiczną, chcemy szukać odpowiedzi na to pytanie. Zaznaczył też, że Eucharystia jest wydarzeniem pełnym znaków i słów. – Aby dobrze i świadomie w niej uczestniczyć należy te znaki i słowa zrozumieć, dlatego sięgamy najpierw do źródła, czyli Pisma Świętego, w świetle którego chcemy odczytywać misterium Eucharystii – podkreślił.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dlatego też do Legnicy zostali zaproszeni znakomici polscy bibliści z różnych ośrodków naukowych. Pierwsze wystąpienie miał ks. dr Ryszard Kempiak z PWT we Wrocławiu, który mówił o „Pawłowym przekazie o Eucharystii na podstawie 1 Listu do Koryntian”. Z listu św. Pawła dowiadujemy się wiele o tym, jak wyglądała Eucharystia pierwszych chrześcijan, ale też jakie problemy pojawiały się w sposobie jej celebrowania. Św. Paweł zwracał uwagę na wymiar eklezjalny, wspólnotowy celebracji. Na konieczność wiązania Eucharystii z życiem codziennym. Celebrowanie Eucharystii ma prowadzić do trwania w miłości i jedności. Kolejny wykład wygłosił ks. Michał Kossowski z Torunia, który mówił o „Znaku kielicha w opisie ustanowienia Eucharystii według św. Łukasza. Było to liturgiczne i egzystencjalne ujęcie symboliki kielicha eucharystycznego. Prelekcję zatytułowaną „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Eucharystia w życiu wspólnoty Janowej”, wygłosił ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel z KUL-u. Przeprowadził on analizę literacko-teologiczną wątków eucharystycznych występujących u św. Jana, w tzw. mowie eucharystycznej, a także w tradycji talmudycznej i wspólnocie janowej. Kolejny wykład przedłożył ks. prof. dr hab. Paweł Podeszwa z Poznania, który mówił o Eucharystii, jako pokarmie Pana w świetle Apokalipsy św. Jana. Jako ostatni zabrał głos biskup legnicki ks. prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski, który wyjaśniał tajemnicę Eucharystii, która jest pamiątką Paschy Pana, zwracając uwagę na znaczenie znaków i symboli eucharystycznych.
Po części wykładowej była możliwość dyskusji. Natomiast zwieńczeniem konferencji było spotkanie przy ołtarzu podczas celebrowania Eucharystii, której przewodniczył Biskup legnicki.