Ukraina
Ofiara żołnierzy z września 1939 r. nie poszła na marne
Polska po raz kolejny upomniała się o swoich bohaterów. W Mościskach w obwodzie lwowskim w zachodniej Ukrainie pochowano szczątki 27 żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli we wrześniu 1939 r., gdy z grupą gen. Kazimierza Sosnkowskiego szli na odsiecz Lwowa.
Miejscowi Polacy nie kryli wzruszenia. Na cmentarzu parafialnym już po raz drugi odbył się pogrzeb bohaterów z tego okresu. Jednak tym razem była to wyjątkowa uroczystość, bo po raz pierwszy z udziałem polskich i ukraińskich władz państwowych. W pogrzebie polskich bohaterów uczestniczyli ministrowie obrony Polski i Ukrainy, przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury, parlamentarzyści, władze wojewódzkie i lokalne. Eucharystii przewodniczył delegat metropolity lwowskiego ks. Józef Legowicz.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Fundacja „Wolność i Demokracja” we współpracy z Konsulatem RP we Lwowie oraz Polskim Harcerstwem na Ukrainie od trzech lat poszukuje miejsc, w których polegli polscy żołnierze na linii Przemyśl–Lwów we wrześniu 1939 r. Możliwe jest to dzięki projektowi „Strażnicy Narodowej Pamięci”, współfinansowanemu przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Senat RP. W ubiegłym roku dzięki staraniom tych społeczności udało się pochować szczątki 111 polskich żołnierzy.
Magdalena Kowalewska
Włochy
Geniusz komputerowy kandydatem na ołtarze
Reklama
W Mediolanie kończy się pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego geniusza komputerowego Carla Acutisa, który zmarł w wieku 15 lat w 2006 r. Dziennik „Corriere della Sera” napisał, że może on zostać pierwszym błogosławionym świata Internetu.
– Kto wie, być może gdy Carlo Acutis zostanie ogłoszony błogosławionym, będzie uznany za patrona Internetu – powiedział prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Komunikacji ks. Dario Viganò. Przypomniał, że uczeń z północy Włoch był zafascynowany informatyką.
Kandydat na ołtarze zmarł w Monzy na ostrą białaczkę. O jego życiu powstały już książka i film dokumentalny. Jego matka – Antonia opowiada dziennikowi, że w wieku 7 lat zdał egzamin, dzięki czemu 3 lata wcześniej został dopuszczony do I Komunii św. Rok później dostał pierwszy komputer. Komputerowej pasji towarzyszyły żarliwa religijność i potrzeba niesienia pomocy innym. Tworzył komputerowe algorytmy i był wolontariuszem w stołówkach dla ubogich.
Na 2 miesiące przed śmiercią, kiedy nie wiedział jeszcze o swojej chorobie, nagrał wideo, w którym poprosił o to, by pochowano go w Asyżu. Jego pragnienie zostało spełnione.
Czechy
Akt łaski wobec matki więzionej z dzieckiem
Prezydent Republiki Czeskiej Milo Zeman na prośbę Ojca Świętego zastosował akt łaski wobec kobiety odsiadującej wyrok razem ze swoim dzieckiem.
Reklama
W tej sprawie Franciszek skierował osobisty list do czeskiego przywódcy, w którym poprosił o skorzystanie z prawa łaski w związku z dobiegającym końca Rokiem Świętym Miłosierdzia. Chodziło o to, że dziecko po ukończeniu maksymalnego wieku, w jakim dzieci mogą przebywać razem z matką w więzieniu, miało być od niej oddzielone. Osoba ta została skazana za defraudację i odbyła już większość kary.
KAI
* * *
Żyjemy między strachem a nadzieją. Ewangelia jest nadzieją dla świata, w którym urzeczywistnia się już królestwo Boże.
Jan Paweł II
Krótko
• Departament Stanu USA ostrzegł obywateli o zwiększeniu niebezpieczeństwa zamachów w Europie w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym.
• Fidel Castro – przywódca komunistycznej rewolucji na Kubie, który zmarł 25 listopada br., w ciągu swojego długiego życia spotkał się z trzema papieżami: dwa razy ze św. Janem Pawłem II, a następnie z Benedyktem XVI i z Franciszkiem. Przyczyniło się to w dużym stopniu do większego otwarcia tego wyspiarskiego kraju na arenie międzynarodowej.
• W Brindisi na południu Włoch w wojskowej bazie lotniczej została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Cichociemnych. W uroczystości uczestniczył p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
• Angela Merkel będzie po raz czwarty ubiegała się o stanowisko kanclerza Niemiec. W sąsiedniej Francji porażkę poniósł były prezydent Nicolas Sarkozy. Przegrał z kretesem prawybory u francuskich Republikanów.
• Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Wzywa się w niej do „zamrożenia” rozmów z Turcją i podkreśla, że „działania rządu odsuwają ten kraj z europejskiej ścieżki”. Rozmowy w sprawie akcesji rozpoczęły się 11 lat temu.
Reklama
• Bardzo mocną rezolucję odnoszącą się do Rosji przyjął Parlament Europejski. Wzywa w niej do walki z nasilającą się propagandą Rosji, która chce skłócenia państw UE. Autorką rezolucji jest polska europosłanka Anna Fotyga.
• Rosja rozmieści w obwodzie kaliningradzkim system obrony przeciwlotniczej S-400 i rakiety Iskander. To odpowiedź Władimira Putina na amerykańską tarczę antyrakietową, w tym na bazę budowaną w Redzikowie.
• Rosyjska firma KrioRus oferuje usługę zamrożenia ciała śmiertelnie chorej osoby, w nadziei, że w przyszłości może ona zostać wyleczona. Z usług firmy skorzystały do tej pory rodziny 51 osób.