Reklama

Niedziela Sandomierska

Nasz Błogosławiony

Niedziela sandomierska 43/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

Kadłubek

Archiwum autora

Procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka

Procesja z relikwiami bł. Wincentego Kadłubka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sandomierska cieszy się orędownictwem bł. Wincentego Kadłubka. Jest on jednym z naszych patronów. Dlatego liturgiczne jego wspomnienie, 9 października, obchodzone jest w całej diecezji, ale w sposób szczególny w jej sercu, jak również w parafii Włostów, a szczególnie w Karwowie – miejscu urodzenia Mistrza Wincentego. Początkiem października świętują także przedstawiciele dzieł, organizacji czy wspólnot, którym on patronuje.

Błogosławiony Wincenty Kadłubek urodził się ok. 1160 r. Był prepozytem kolegiaty sandomierskiej w latach 1186 – 1207, następnie został powołany na biskupstwo krakowskie 1208-18. Po złożeniu urzędu osiadł w zakonie cysterskim w Jędrzejowie, gdzie zamarł 8 marca 1223 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W miejscu urodzenia

Wielkiego rodaka okoliczni mieszkańcy upamiętnili, wystawiając w tym miejscu kaplicę. Miejsce niewątpliwie jest urokliwe i sprzyjające zadumie oraz duchowemu i fizycznemu odpoczynkowi.

Uroczystości odpustowe ku czci bł. Wincentego w parafii Włostów rozpoczęły się już 7 października. – Zgodnie z tradycją świętowanie rozpoczęliśmy w piątkowe popołudnie na miejscowym cmentarzu. Za zmarłych została odprawiona Msza św. oraz nabożeństwo różańcowe. Sprawowana w kaplicy w Karwowie przy źródełku noszącym imię Błogosławionego Eucharystia była punktem centralnym drugiego dnia odpustu. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Maciej Korczyński, ojciec duchowny radomskiego seminarium. Współcelebrowali ją kapłani z dekanatu opatowskiego i inni zaproszeni księża. Na wspólną modlitwę do Karwowa podążyliśmy pieszo w procesji rozpoczętej w kościele parafialnym. W czasie drogi śpiew i modlitwy prowadziła młodzież oraz parafialny oddział Akcji Katolickiej. Błogosławieństwo oraz uczczenie relikwii patrona zakończyły uroczystości w Karwowie. Po południu w kościele zgromadzili się ludzie chorzy i cierpiący. Coroczne obchody odpustowe zakończyły się niedzielną Sumą – relacjonuje parafianka z Włostowa, Iwona Saracyn. Swoją obecnością oraz zaangażowaniem w przeżycie uroczystości mieszkańcy Włostowa dali świadectwo wieloletniego kultu bł. Wincentego Kadłubka w parafii.

Reklama

Sandomierskie uroczystości

Wielkie uroczystości ku czci patrona miasta i diecezji odbyły się w Sandomierzu. Widowiskową część stanowiła procesja z relikwiami Błogosławionego ulicami miasta. Procesji w tym roku przewodził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Obok niego podążali: bp Krzysztof Nitkiewicz, bp Edward Frankowski i opat cysterski z Jędrzejowa – o. Edward Kazimierz Stradomski. Szli również przedstawiciele kapituł, władze miasta, przedstawiciele samorządu i instytucji kulturalno-społecznych, poczty sztandarowe, seminarzyści, siostry zakonne, rycerze Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz liczni mieszkańcy miasta i przybyli goście. Niewątpliwie kolorytu procesji dodali młodzi ze szkół gimnazjalnych i średnich w dawnych strojach oraz w strojach dominikańskich, upamiętniający w ten sposób świętych i błogosławionych związanych z Sandomierszczyzną. Młodzi zaprezentowali sceny dotyczące konkretnych postaci historycznych oraz tych pochodzących z legend, a także świętych i błogosławionych.

Procesję poprzedziła Jutrznia w kościele seminaryjnym św. Michała Archanioła. Po krótkiej adoracji relikwii Błogosławionego wyruszyła kolumna piesza, podążając przez Rynek w stronę sandomierskiej katedry. Centralnym momentem była Suma odpustowa w bazylice katedralnej. Na początku Eucharystii bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcił zebranych, aby obchody dorocznego odpustu ku czci bł. Wincentego nie były wydarzeniem oderwanym od życia, ale pomagały być zawsze solą ziemi i światłością świata. Podczas homilii abp Wacław Depo wskazał na bł. Mistrza Wincentego jako tego, który w swoim życiu połączył wiarę i rozum w drodze do świętości. – Przywołując słowa Cypriana Kamila Norwida, który mówił, że „przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej”, musimy nieustannie pielęgnować w sobie pamięć o ludziach, a nie tylko o dziejach, z których wyrastamy, bo to właśnie na dzieje wpływają przede wszystkim ludzie. Skoro Kościół odkrywa i uznaje ich jako świętych, to mamy w nich nie tylko przewodników na drodze do świętości, ale i orędowników u Boga – wskazywał abp Depo. – Każdy święty, za przykładem Mistrza Wincentego, daje nam świadectwo, że życie – będąc darem Boga – jest jednocześnie zobowiązaniem bycia sobą wobec Boga i darem dla innych. Wspomnienie bł. Wincentego podczas Eucharystii nie może prowadzić nas do pustej kontemplacji i bezowocnej niszy pamięci historycznej, ale powinno skłaniać do podążania jego śladami – podkreślał metropolita częstochowski. – Wiara i rozum są darami Boga, które umacniają się i pomnażają, gdy się nimi dzielimy. Osoba i dzieło bł. Wincentego przypominają nam, że wiara nie jest ciemnogrodem, ale musi być komplementarna ze światłem rozumu, bo obydwa dary pochodzą od tego samego Boga – wskazywał hierarcha. Na zakończenie Mszy św. odbyła się adoracja eucharystyczna i odśpiewano dziękczynne „Te Deum”. Uroczystość swoim śpiewem ubogacił chór katedralny. Warto zauważyć, że dzień wcześniej społeczność Sandomierza cieszyła się 730. rocznicą lokacji miasta. Odbyło się sympozjum naukowe, uroczyste przekazanie sztandaru, rekonstrukcja historyczna i pokaz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej. Ciekawą inicjatywę podjęli młodzi sandomierzanie, tworząc na rynku Starego Miasta „żywe witryny” i nawiązując w ten sposób do historii Sandomierza. Ustawiono tam również barwne kramy i stoiska.

Akcja Katolicka

Mistrz Wincenty jest również patronem Akcji Katolickiej Diecezji Sandomierskiej. Dlatego w przeddzień uroczystości odpustowych we Włostowie odbyło się spotkanie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK). Zebrani przedstawiciele parafialnych oddziałów AK wraz z mieszkańcami Włostowa wzięli udział w pieszej pielgrzymce do Karwowa, zakończonej Mszą św. Druga część spotkania członków Stowarzyszenia odbyła się w sali parafialnej we Włostowie. Jak informuje ks. Artur Barański, Diecezjalny Asystent Akcji Katolickiej: – Podczas obrad Rady DIAK podsumowano ostatnie spotkania pielgrzymkowe członków AK do Częstochowy jak i na Święty Krzyż, zatwierdzono powstanie nowego oddziału AK w parafii św. Jadwigi Królowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Omówiono też przygotowania do adwentowego dnia skupienia, który odbędzie się w Stalowej Woli. Przedstawione zostały różne inicjatywy, które podejmują poszczególne oddziały dla społeczności, a są to: konkursy, akcje charytatywne na rzecz osób chorych, prowadzone świetlice. Zostały też poruszone sprawy bieżącej działalności parafialnych oddziałów. Całe spotkanie zakończyło się modlitwą w intencji wszystkich członków AK przez wstawiennictwo bł. Wincentego Kadłubka – wylicza duchowy opiekun.

2016-10-20 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O biskupie, który wolał być mnichem

Niedziela Ogólnopolska 10/2023, str. 28-29

[ TEMATY ]

Kadłubek

bł. Wincenty Kadłubek

Aleksander Lesser, Wincenty Kadłubek/pl.wikipedia.org

Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorców, jak postać bł. Wincentego Kadłubka? – pytamy o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie.

Agnieszka Dziarmaga: Rok 2023 jest wyjątkowy z racji przypadającej 8 marca 800. rocznicy śmierci bł. Wincentego Kadłubka. Ostatnią część swego życia spędził w mniszej celi w Jędrzejowie. Czy to tutaj, w archiopactwie Cystersów, skupią się najważniejsze uroczystości rocznicowe?

O. Rafał Ścibiorowski: Taki mamy zamiar. Mistrz Wincenty – wybitna postać epoki średniowiecza – gdy świadomie zrezygnował z biskupstwa i zaszczytów w Krakowie, sam wybrał sobie to miejsce: najstarsze opactwo cysterskie w Polsce. Wyjątkową rocznicę i Rok Kadłubkowy w diecezji kieleckiej ogłosił listem pasterskim biskup kielecki Jan Piotrowski. 8 marca, w sam rocznicowy dzień, będzie u nas sprawowana Msza św. o godz. 18. Nastąpi też otwarcie trumienki z relikwiami (może to uczynić tylko biskup). Zostaną one pobrane i przekazane do parafii, które o nie prosiły. Zakładam, że będzie to ok. dwudziestu-trzydziestu szczątków doczesnych – proszą o nie parafie nie tylko diecezji kieleckiej i nie tylko z Polski. W 2022 r. zwrócili się do nas o nie m.in. częstochowscy paulini; myślę, że ok. stu relikwii naszego patrona powędrowało już do różnych parafii. Trzeba też podkreślić, że w sytuacji przyjęcia relikwii przez parafie zobowiązują się one do zrealizowania określonego programu modlitewnego, który przewiduje Mszę św. raz w miesiącu ku czci błogosławionego, odmówienie litanii, ucałowanie relikwii oraz odczytanie próśb kierowanych do niego przez wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę, silny moralny kręgosłup i niezależność myśli

2024-03-24 08:43

[ TEMATY ]

Ulmowie

Zbiory krewnych rodziny Ulmów

Wiktoria i Józef Ulmowie

Wiktoria i Józef Ulmowie

Bratanek błogosławionego Józefa Ulmy, Jerzy Ulma, opisał swojego wujka jako mężczyznę głębokiej wiary, którego cechował mocny kręgosłup moralny i niezależność myśli. O ciotce, Wiktorii Ulmie powiedział, że była kobietą niezwykle energiczną i pełną pasji.

W niedzielę przypada 80. rocznica śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci. Zostali oni zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 r. za ratowanie Żydów, których Niemcy zabili jako pierwszych.

CZYTAJ DALEJ

Groby Pańskie 2024 - Stwórz z nami galerię

2024-03-29 09:19

Marzena Cyfert

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Parafia pw. Ducha Świetego we Wrocławiu

Piękną tradycją stało się budowanie w kościołach Grobu Pańskiego. Zapraszamy do przesyłania nam zdjęć z waszych kościołów i kaplic, a to pozwoli nam stworzyć piękną galerię. Czekamy na wasze zdjęcia, które możecie wysyłać na adres wroclaw@niedziela.pl

Prosimy, aby zdjęcia przesyłać do Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję