Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Nowa parafia, nowy krzyż, nowy kościół

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

parafia

Marek Dybionka

Relikwie św. Ojca Pio

W niedzielne popołudnie 25 września br. wspólnota parafialna w Kamieniu Pomorskim przeżywała niewątpliwie bardzo ważne duchowo, ale też historycznie wydarzenie. Na ciągle powstającym i rozbudowującym się osiedlu Chopina (nazywanego „za wodą”) uroczyście poświęcono krzyż, który stanął w miejscu, gdzie w niedalekiej przyszłości powstanie nowy kościół z własną siedzibą parafii.

Parafia pw. św. Ojca Pio z Pietrelciny jest już co prawda istniejącą parafią na terenie Kamienia Pomorskiego, ale bez własnego kościoła i domu parafialnego. Administratorem jej jest obecny proboszcz parafii konkatedralnej pw. św. Ottona ks. kan. Dariusz Żarkowski. On też jest pierwszym inicjatorem najpierw zakupu działki, a następnie przygotowania placu pod nowy obiekt sakralny na terenie miasta. Nową parafię pw. św. Ojca Pio erygowano na mocy dekretu abp. Andrzeja Dzięgi w 2010 r. Terytorialnie swoim zasięgiem obejmuje całe tzw. osiedle Chopina oraz okoliczne miejscowości: Grabowo, Chrząstowo i Żółcino.

Reklama

Uroczystość poświęcenia krzyża rozpoczęła się Koronką do Miłosierdzia Bożego, którą zainicjował ksiądz proboszcz. Następnie dokonał uroczystego aktu poświęcenia krzyża, pod którym chwilę późnej sprawowano pierwszą Mszę św. na placu przeznaczonym pod nowy kościół. Oprócz księdza proboszcza, który przewodniczył liturgii, obecni byli również: wicedziekan dekanatu Kamień Pomorski ks. kan. Zbigniew Niemasik – proboszcz z Dziwnówka, ks. kan. Kazimierz Łukjaniuk – proboszcz z Nowogardu pochodzący z Kamienia Pomorskiego, a mieszkający w latach swojej młodości na osiedlu Chopina wraz ze swoimi parafianami oraz ks. kan. Kazimierz Podgórski – rezydent z Domu Księży Emerytów w Kamieniu Pomorskim. Parafianie z Nowogardu przywieźli ze sobą nawet relikwie świętego, które podczas Mszy św. spoczywały na ołtarzu. Na Eucharystii zgromadzili się licznie parafianie z samego osiedla, jak również z centrum Kamienia. W homilii ksiądz dziekan przypomniał postać świętego patrona, jego szczególne dary i charyzmaty oraz nadzwyczajne zdolności, którymi obdarzył go Pan Bóg. Zwrócił uwagę na to, że św. Ojciec Pio oprócz wielu nadprzyrodzoności w swoim życiu rozpoczął też wielką batalię o człowieka chorego i potrzebującego pomocy. Dlatego on będzie teraz szczególnym orędownikiem tutejszych parafian oraz wszystkich, którzy przybędą tu w sprawach trudnych, związanych z kondycją zarówno duchową, jak i fizyczną. Być może w przyszłości to miejsce stanie się szczególnym dla wszystkich wypoczywających i regenerujących swoje siły w tutejszych sanatoriach, którzy właśnie tutaj za przyczyną św. Ojca Pio będą prosić o łaskę uzdrowienia.

Na zakończenie Eucharystii ksiądz dziekan skierował serdeczne podziękowanie przede wszystkim do osób, które w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do tego, aby ten teren przeznaczono na nową świątynię oraz już teraz mógł stanąć na nim krzyż. Jego wykonawcą był p. Waldemar Panek, miejscowy rzemieślnik, zawsze otwarty na pomoc i współpracę z parafią. Bardzo dokładnie opisał uczestnikom spotkania, z jakiego materiału i jakie wymiary posiada krzyż. Wykonany został z czerwonego dębu, którego wiek szacować można na ok. 120 lat. Jego wymiary to 6,5 m wysokości, rozpiętość ramion 2,5 metra, a waży prawie 1,5 tony. Ksiądz Dariusz podziękował m.in. ówczesnym i obecnym władzom miejskim za wsparcie przy nabywaniu działki pod budowę. Słowo podziękowania skierował również do państwa Chliszczów, którzy w czasie pobytu Ojca Świętego Franciszka w Polsce przybyli na Jasną Górę, aby ten pobłogosławił kamień węgielny pod budowę nowego kościoła. Nie sposób było wymienić wszystkich, którzy przyczynili się do zapoczątkowania, na jeszcze częściowo zarośniętym placu, miejsca kultu ze specjalnym wstawiennictwem świętego kapucyna – Ojca Pio. Po części modlitewnej wszyscy wierni zgromadzeni na placu mogli skorzystać ze staropolskiej agapy przygotowanej przez wiele życzliwych osób. I na tym wszystko wydawałoby się kończyć, ale parafianie zgromadzeni na Mszy św. dostrzegli coś, co do dziś wydaje się wszystkim uczestnikom uroczystości na Bożą interwencję. Kiedy Msza św. miała się ku końcowi, nad zgromadzonymi wiernymi można było zauważyć różnokolorową, podwójną tęczę. Dobrze wiemy, że tęcza w Biblii występuje jako symbol przymierza Pana Boga z ludźmi. Zatem oprócz tego, że udało się dokończyć wszelkie formalności na początkowym etapie powstającej parafii i kościoła, to każdy z nas wierzących dostrzegł jeszcze „palec Boży”, który niejako przypieczętował ten dzień i to miejsce jako odpowiednie na budowę nowego kościoła pod wezwaniem szczególnego świętego – wielkiego mistyka, giganta wiary, mającego szczególny wzgląd na ubogich i chorych – św. Ojca Pio.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafiada w dobie pandemii

2020-08-05 07:21

Niedziela warszawska 32/2020, str. IV

[ TEMATY ]

duszpasterstwo

parafia

pandemia

Katarzyna Kasjanowicz

Tak było rok temu. Tegoroczna parafiada będzie miała charakter lokalny, jej celem jest podtrzymanie więzi

Mimo obostrzeń epidemiologicznych organizatorzy zawalczyli o ciągłość wydarzenia. 32. Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży rozpocznie się w drugiej połowie sierpnia.

Ze względu na niespotykaną wcześniej sytuację Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza zostało zmuszone do odwołania działań sportowych i inicjatyw edukacyjnych, w takiej formie do jakiej przez lata nas przyzwyczaiło. W tym roku nie odbędzie się więc w stolicy międzynarodowe współzawodnictwo dzieci i młodzieży, skupiające standardowo 1500 uczestników. Także imprezy lokalne zmienią swój zakres. To jednak, nie obniży ich rangi. W centrum tegorocznej rywalizacji, znajdzie się szeroko pojęta kultura.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

2020-07-28 08:21

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

św. Jan Maria Vianney

wikipdia.org

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

Jan Maria Vianney urodził się 8 maja 1786 r. w biednej rodzinie chłopskiej w miasteczku Dardilly. Do I Komunii św. przystąpił potajemnie w czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej – w 1799 r. W dzieciństwie i młodości poświęcał swój czas na pracę w polu i wypas zwierząt, do tego stopnia, że jeszcze w wieku 17 lat był analfabetą. Znał jednak na pamięć modlitwy, których nauczyła go pobożna matka, i karmił się religijnością rodzinnego domu. Na kapłana został wyświęcony 13 sierpnia 1815 r. Przez pierwsze trzy lata był wikariuszem w Écully. Najważniejszą misję spełnił jednak, gdy był proboszczem w Ars. Centrum jego życia stanowiła Eucharystia. W Ars wyróżniał się jako doskonały i niestrudzony spowiednik oraz kierownik duchowy.

Zmarł 4 sierpnia 1859 r. Święty Jan Paweł II napisał o nim w Darze i Tajemnicy: „Od czasów kleryckich żyłem pod wrażeniem postaci Proboszcza z Ars, zwłaszcza po lekturze książki ks. Trochu. Święty Jan Maria Vianney zdumiewa przede wszystkim tym, że odsłania potęgę łaski działającej przez ubóstwo ludzkich środków. Byłem szczególnie wstrząśnięty jego heroiczną posługą konfesjonału. Ten pokorny kapłan, który spowiadał po kilkanaście godzin na dobę, odżywiając się niezwykle skromnie, przeznaczając na spoczynek kilka zaledwie godzin, potrafił w tym trudnym okresie dokonać duchowej rewolucji we Francji, i nie tylko we Francji. Tysiące ludzi przechodziło przez Ars i klękało przy jego konfesjonale. Na tle dziewiętnastowiecznego zeświecczenia i antyklerykalizmu, jego świadectwo było wydarzeniem dosłownie rewolucyjnym”.

Św. Jan Maria Vianney
ur. 8 maja 1786 r. zm. 4 sierpnia 1859 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież wspiera Amerykę Łacińską w walce z koronawirusem

2020-08-05 15:22

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay.com

W obliczu pandemii Franciszek wykonał gest miłosierdzia, który wspiera najbardziej potrzebujących. Na osobistą prośbę Papieża fundacja Popolorum Progressio zatwierdziła 138 projektów pomocowych.

Ich celem jest złagodzenie skutków pandemii koronawirusa w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach. Do tej liczby należy dodać jeszcze 30 innych, już działających projektów pomocy żywnościowej.

Łącznie pomoc popłynie aż do 23 krajów. Podczas posiedzenia fundacji skoncentrowano się na projektach, których celem jest łagodzenie konsekwencji pandemii w krótkim i średnim okresie, przygotowanych dla regionów najbardziej dotkniętych koronawirusem. Mają one być namacalnym znakiem miłości Papieża, a także apelem i inspiracją dla wszystkich chrześcijan i ludzi dobrej woli, by nie pozostawali obojętnymi, ale włączali się w pomoc potrzebującym.

Na wspólnym spotkaniu watykańskiej komisji ds. Covid-19 i fundacji Popolorum Progressio po raz pierwszy obecny był także przedstawiciel Manos Unidas („Złączone Ręce”), katolickiej organizacji pozarządowej, która włączy się w działalność charytatywną Papieża i pomoże koordynować ją w krajach Ameryki Łacińskiej.

Fundacja Popolorum Progressio dla Ameryki Łacińskiej powstała w 1992 r. na prośbę Jana Pawła II w związku z 500. rocznicą rozpoczęcia ewangelizacji Ameryki. We współpracy z episkopatem Włoch działa ona na rzecz wspierania rozwoju wspólnot wiejskich, Indian i ludności tubylczej. Poprzez inicjowane dzieło miłosierdzia ma też być znakiem bliskości Papieża z najbardziej potrzebującymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję