Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maryjne czuwanie w Jaroszowcu

Niedziela sosnowiecka 42/2016, str. 4

[ TEMATY ]

małżeństwo

czuwanie

Piotr Lorenc

Uczestnicy wrześniowego czuwania maryjnego w Jaroszowcu

Wrześniowe modlitewne czuwanie w maryjnym sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu poświęcone było jubileuszom małżeńskim.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. Andrzej Milej. Wspólnie z nim modliło się 43 kapłanów, którzy przyjechali z różnych części diecezji. Liturgia to oczywiście najważniejszy punkt czuwania, ale jak zawsze można było skorzystać z sakramentu pojednania, a po uroczystym błogosławieństwie ks. Janusz Sroka poprowadził Różaniec, zaś Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmówił z wiernymi ks. Krzysztof Pasek. Wcześniej jednak podczas indywidualnego błogosławieństwa każdy z 43 kapłanów osobiście błogosławił małżonków. Koncert organowy dał ks. Zygmunt Matingiewicz. Oczywiście nad całością spotkania czuwał i prowadził je ks. Jan Wieczorek, kustosz sanktuarium w Jaroszowcu.

Trzeba nadmienić, że maryjne czuwania w Jaroszowcu cieszą się dużym powodzeniem. Regularnie przyjeżdżają na nie wierni z Jaworzna, Dąbrowy Górniczej, Siewierza, Klucz, Czeladzi, Pilicy, Sosnowca, Bobrownik, Olkusza, oraz pobliskich miejscowości, jak Rodaki, Kwaśniów, Chechło czy Cieślin. Co ciekawe czuwania mają także rangę gminną i od kilku lat uczestniczą w nich władze gminy, przedstawiciele instytucji publicznych, urzędów i szkół. Na wrześniowym czuwaniu był obecny wójt gminy Klucze Norbert Bień. W tym roku po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli: ks. Antoni Idasiak, ks. Tomasz Kryczko i ks. Paweł Stanisz. Jak chodzi o jubilatów to trzeba zaznaczyć, że państwo Genowefa i Tadeusz Cieślikowie świętowali 67. rocznicę ślubu, zaś państwo Marianna i Euzebiusz Kołodziejowie 62. rocznicę. Ale nie tylko jubilaci zostali specjalnie potraktowani. Słodki upominek dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w czuwaniu przygotował ks. dziekan Marek Szeląg, proboszcz z Chechła.

Reklama

W homilii ks. Andrzej Milej podkreślił, że Matka Boża ma wiele tytułów, ale w jaroszowieckiej świątyni w wyjątkowy sposób wybrzmiewa wezwanie Wspomożenia Wiernych – Maryja Wspomożycielka Wiernych. – Przychodzimy do Maryi Wspomożycielki prosząc o pomoc, ratunek, obronę. Przychodzimy z nadzieją, że nasze prośby będą wysłuchane, bo przychodzimy do kogoś kto chce nam pomóc – powiedział kaznodzieja. Przypomniał również, że pierwszym, który użył tego tytułu na określenie Matki Bożej był św. Efrem Syryjczyk – diakon i doktor Kościoła, żyjący w IV wieku. – Zachowały się jego słowa: „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”. W tym samym czasie św. Grzegorz z Nazjanzu pisał, że Maryja jest nieustanną i potężną wspomożycielką. Można rzec, że od samego początku Kościoła ludzie patrzyli na Maryję jak na wspomożycielkę, tzn. na kogoś kto zaradzi nieszczęściom, wyprosi potrzebne łaski, pocieszy, przytuli. Śledząc dalej historię zauważymy, że 1571 r. po zwycięstwie drogi chrześcijańskiej nad turecką papież Pius V włączył do Litanii Loretańskej wezwanie „Wspomożenie Wiernych – módl się za nami”. Z kolei w 1683 r., kiedy król Jan III Sobieski pokonał Turków pod Wiedniem, w podziękowaniu za zwycięstwo bł. papież Innocenty XI zatwierdził Bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych. W końcu, w 1816 r., papież Pius VII ustanowił na 24 maja święto Matki Bożej Wspomożenia Wiernych. Można powiedzieć, że to święto w tym sanktuarium odbywa się każdego dnia, bo o każdej porze dnia i nocy możemy przyjść do świątyni i oddać się w ramiona Matki – powiedział ks. Milej. Przypomniał także, że za wstawiennictwem Matki Bożej Pan Bóg jest wyjątkowo hojny. Na zakończeniu czuwania ks. Jan Wieczorek zaapelował, by uczestnicy spotkania rozgłaszali wszystkim, że Matka Boża w Jaroszowcu czeka i pragnie pomóc w ocaleniu i przemianie naszych rodzin.

Kolejne czuwanie odbędzie się 21 października. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Jan Jagiełka z Piekoszowa. Swój udział już zapowiedziało 45 kapłanów, którzy przybędą oczywiście z wiernymi ze swoich parafii. – Październikowe czuwanie będzie poświęcone zmarłym. Można jeszcze zamawiać Msze św. A gdy pogoda dopisze udamy się na cmentarz parafialny, by wspólnie trzymając w dłoniach zapalone znicze, odmówić Różaniec w intencji naszych bliskich zmarłych – zapowiada ks. Jan Wieczorek.

2016-10-13 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzina Bogiem silna ratunkiem dla Polski

2020-08-05 07:21

Niedziela podlaska 32/2020, str. VI

[ TEMATY ]

pielgrzymka

małżeństwo

Al. Piotr Zdzieborski

Podczas Xi diecezjalnej Pielgrzymki Małżeństw i rodzin miał miejsce obrzęd odnowienia ślubów małżeńskich

Pod takim hasłem odbyła się 26 lipca w sanktuarium w Prostyni XI Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Zorganizowana została przez dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Drohiczyńskiej ks. Piotra Arbaszewskiego i proboszcza parafii Prostyń, dziekana łochowskiego ks. Józefa Poskrobko.

Uroczystości rozpoczęły się modlitwą różańcową w intencji małżeństw i rodzin prowadzoną przez doradców życia rodzinnego diecezji drohiczyńskiej.

CZYTAJ DALEJ

Turcja: trzy tysiące zakażonych koronawirusem po modlitwie w Hagii Sophii

2020-08-10 20:37

[ TEMATY ]

Hagia Sophia

Katarzyna & Hakan Kaner

Około trzech tysięcy zakażonych koronawirusem – taki jest bilans sanitarny pierwszej muzułmańskiej modlitwy w zamienionym na meczet muzeum Hagii Sophii w Stambule, dawnej chrześcijańskiej katedry patriarchów Konstantynopola. Modlitwa odbywała się 24 lipca, w czasie pandemii, z udziałem 350 tys. ludzi zgromadzonych wokół budynku, epidemiolodzy spodziewali się więc nowych zakażeń.

Choć 500 zaproszonych gości, przebywających wewnątrz Hagii Sophii, znajdowało się w bezpiecznej odległości od siebie nawzajem, to czterej oficjele rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju, którzy modlili się w pobliżu prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana, jest w gronie zakażonych. Dystans zachowywano również w pobliżu Hagii Sophii, ale z dala od kamer telewizyjnych ludzi tłoczyli się tłumie.

Profesor Sarp Üner z Instytutu Zdrowia Publicznego na uniwersytecie Hacettepe w Ankarze zaznaczył, że na modlitwę do Stambułu przybyło wielu ludzi z całego kraju i to oni przekazali wirusa. – Myślę, że masowe zgromadzenie w Hagii Sophii zwiększy liczbę przypadków w Stambule. Na pewno czekają nas ciężkie dni – wskazał naukowiec.

CZYTAJ DALEJ

Patriarcha Cyryl pogratulował Łukaszence, nie czynią tego zwierzchnicy lokalnych Kościołów na Białorusi

2020-08-11 19:13

[ TEMATY ]

Białoruś

patriarcha Cyryl

Aleksandr Łukaszenka

Artur Stelmasiak

Pomimo, że gratulacje Łukaszence złożył patriarcha Cyryl, nie uczynili tego białoruscy zwierzchnicy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, ani żadnego z innych Kościołów obecnych na Białorusi.

W poniedziałek wieczorem patriarcha moskiewski i całej Rusi, Cyryl (Gundiajew) pogratulował Aleksandrowi Łukaszence „zwycięstwa w wyborach na prezydenta Republiki Białoruskiej”.

Patriarcha Cyryl zwraca się do Łukaszenki jako do tego, któremu naród białoruski już powierzył szóstą kadencję prezydencką, zwracając się do niego następującymi słowami: „Pan niezmiennie poświęca wiele uwagi sprawom stanu duchowo-moralnego ludzi, o czym świadczy szczególnie owocna współpraca organów władzy państwowej z Egzarchatem Białoruskim». Patriarcha wyraża nadzieję na kontynuację współpracy: «mającej za cel przyczynie się do konsolidacji ludzi, realizacji ważnych społecznie projektów i inicjatyw, edukacji i wychowania patriotycznego młodego pokolenia, umocnienia w społeczeństwie trwałych ideałów miłosierdzia, pokoju, dobroci i sprawiedliwości». Telegram gratulacyjny wysłano, ujawniając jego fragmenty na oficjalnej stronie patriarchatu dopiero po gratulacjach wysłanych przez Prezydenta Federacji Rosyjskiej, Władymira Putina.

Gratulacje patriarchy Cyryla nie zostały jednak opublikowane na stronach filii tego patriarchatu: Egzarchatu Białoruskiego, ani Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego PM. W istniejącej sytuacji ich zwierzchnicy wstrzymują się od złożenia gratulacji Aleksandrowi Łukaszence podobnie jak arcybiskup metropolita mińsko-mohylewski Tadeusz Kondrusiewicz, metropolita staroobrzędowców Korneliusz (Titow) i zwierzchnicy Kościołów protestanckich we wszystkich krajach poradzieckich.

Dziś na Białorusi rozpoczął się masowy strajk przeciwko wyborom. Stanęły załogi największych zakłady przemysłu metalurgicznego i maszynowego, na czele z Zakładami Biełaz w Żodinie produkującymi czołgi, autobusy, kombajny kopalniane i rolnicze, a również największe na świecie ciężarówki torowe „Biełaz” i mińskimi Zakładami Traktorowymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję