Reklama

Z Polski i ze świata

Jubileusz Maryjny w Watykanie

Franciszek za Janem Pawłem II zawierza Maryi przyszłość świata

Z okazji Jubileuszu Maryjnego w ramach Roku Świętego Miłosierdzia 8 października br. na Placu św. Piotra w Watykanie odbyło się wieczorne czuwanie modlitewne. – Maryja wyraża bogactwo Bożego Miłosierdzia, które wychodzi na spotkanie każdego człowieka w jego codziennych potrzebach – powiedział podczas czuwania papież Franciszek. Uczestnicy Jubileuszu Maryjnego wspólnie odmówili Różaniec i modlitwę różańcową oraz „Pod Twoją obronę”. Spotkanie z Ojcem Świętym poprzedziła procesja z ikoną Salus Populi Romani oraz wizerunkami Matki Bożej z sanktuariów maryjnych całego świata, m.in. z Jasnej Góry i Lichenia.

Centralnym punktem Jubileuszu Maryjnego w Watykanie była Msza św. sprawowana przez Franciszka w niedzielę 9 października przed Bazyliką św. Piotra. Ojciec Święty stwierdził w homilii, że ludzie żyjący obok nas, być może pogardzani i usunięci na margines, gdyż są cudzoziemcami, „mogą nas nauczyć, jak podążać drogą, której pragnie Pan”. – Jakże ważna jest umiejętność dziękczynienia, uwielbiania Pana za wszystko, co dla nas czyni! – powiedział.

Na zakończenie Mszy św. Papież odmówił ze zgromadzonymi modlitwę „Anioł Pański”. Gdy przemawiał do uczestników jubileuszu, powtórzył słowa, które św. Jan Paweł II wypowiedział 8 października 2000 r. w Jubileuszowym Akcie zawierzenia Maryi: „Matko (...) Pragniemy Ci dzisiaj zawierzyć przyszłość, która nas czeka (...) Ludzkość dysponuje dziś niesłychanie skutecznymi środkami, którymi może zamienić świat w kwitnący ogród albo obrócić go w ruinę”. – Niech na tym rozdrożu Panna Maryja pomoże nam wybierać życie, przyjmować i praktykować Ewangelię Chrystusa Zbawiciela – powiedział papież Franciszek.

Reklama

RV

Dzień Papieski 2016

Rozdano nagrody TOTUS 2016

W przededniu XVI Dnia Papieskiego, 8 października br., na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody TOTUS, zwane popularnie katolickimi Noblami, które przyznaje Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tegorocznymi laureatami są: Dębickie Hospicjum Domowe im. Jana Pawła II, muzyk Jan Budziaszek, s. prof. Zofia J. Zdybicka – urszulanka SJK, a także tygodnik „Idziemy”, wydawany przez diecezję warszawsko-praską. W tym roku po raz trzeci w historii kapituła wręczyła także nagrodę TOTUS specjalny. „Za dorobek życia, całokształt osiągnięć w dziedzinie kultury, a w szczególności za propagowanie osoby i nauczania Ojca Świętego Jana Pawła II” otrzymał ją Ernest Bryll – wybitny poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy oraz dyplomata. W ubiegłych latach nagrodą TOTUS specjalny uhonorowani zostali Wojciech Kilar oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wyróżnienie specjalne w kategorii „promocja człowieka, praca charytatywna i edukacyjno-wychowawcza” przyznano Ośrodkowi Opiekuńczo-Rehabilitacyjnemu w Jadownikach Mokrych, którego inicjatorem był abp Józef Kowalczyk.

Laureatami nagrody TOTUS są osoby i instytucje, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do promowania godności człowieka w duchu nauczania św. Jana Pawła II.

KAI

* * *

Sprawiedliwość i pokój mogą przynieść tylko oczyszczenie sumień.
Jan Paweł II

Reklama

Krótko

• Abp Stanisław Gądecki został wiceprzewodniczącym Rady Konferencji Episkopatów Europy – informuje archidiecezja poznańska. Przewodniczącym został kard. Angelo Bagnasco z Włoch, a drugim wiceprzewodniczącym – kard. Vincent Nichols z Wielkiej Brytanii.

• W Rosji przeprowadzono ćwiczenia obronne na gigantyczną skalę. W różnego rodzaju akcjach wziął udział co czwarty Rosjanin, w sumie prawie 40 mln obywateli. Takich ćwiczeń nie prowadzono u naszego wschodniego sąsiada od czasu upadku ZSRR.

• Syryjska armia zwróciła się do rebeliantów broniących wschodniej części Aleppo o złożenie broni i opuszczenie miasta. Bojowników, którzy nie skorzystają z tej możliwości, czeka „nieuchronny los” – ostrzeżono w komunikacie.

• Brytyjski „The Times” pisze o odradzającej się Al-Kaidzie, która reorganizuje szeregi w obliczu słabnącej siły tzw. Państwa Islamskiego. Jak przyznał minister obrony Michael Fallon, grupa stanowi „bezpośrednie zagrożenie” dla Wielkiej Brytanii i Europy.

• USA wycofały ze Szwajcarii swoich dyplomatów, którzy rozmawiali z Rosją na temat sytuacji w Syrii. Rosja z kolei zawiesiła wykonywanie porozumienia z USA w sprawie utylizacji plutonu. Napięcie między potęgami z Syrią w tle rośnie.

• W Stanach Zjednoczonych odbyła się kolejna debata prezydencka z udziałem Hillary Clinton i Donalda Trumpa. Ostatnie dni kampanii za oceanem zdominowało ujawnienie nagrania, na którym kandydat Republikanów w bardzo wulgarny sposób wypowiada się o kobietach.

• António Guterres, były premier Portugalii, został nominowany na sekretarza generalnego ONZ. 1 stycznia 2017 r. zastąpi na tym stanowisku Ban Ki-Moona.

• Theresa May – brytyjska premier zapowiedziała, że nie będzie zbędnej zwłoki w rozpoczęciu formalnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Proces rozpocznie się do końca marca 2017 r.

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

15 sierpnia na Jasnej Górze – program obchodów

2020-08-13 19:32

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wniebowzięcie NMP

Bożena Sztajner/Niedziela

Ojcowie i bracia paulini zapraszają na Jasną Górę do uczestnictwa w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tradycyjnie rozpoczną się one już wieczorem 14 sierpnia.

14 sierpnia, piątek, wigilia uroczystości

18.30 – Msza św. – przewodniczy kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; powitanie – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry; szczyt jasnogórski

Po Mszy św. modlitwa uwielbienia – prowadzi zespół „Mocni w Duchu”

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej – o. Kazimierz Maniecki

Czuwanie nocne – Ewangelizacyjna Piesza Pielgrzymka Salezjańska /bazylika/

21.00 – Koncert „Abba Ojcze” – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki św. Jana Pawła II, błonia jasnogórskie / transmisja w TVP1
Przeczytaj także: Wyjątkowy koncert - „Abba Ojcze – Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II”

15 sierpnia, sobota, uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

5.30 – Godzinki

6.00 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu Matki Bożej

Msza św. z homilią

8.00 – Msza św. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki; homilia – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry /szczyt jasnogórski/

10.00 – Modlitwa za ojczyznę – prowadzi o. Nikodem Kilnar, Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Częstochowie, Jasnogórski Kwartet Wokalny „Cantus” i Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka /szczyt jasnogórski/

10.45 – Ingres biskupów

11.00 – Suma pontyfikalna – przewodniczy i homilię głosi abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce; powitanie – o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów /szczyt jasnogórski/

poświęcenie ziół

14.30 – Droga Krzyżowa /wały jasnogórskie/

16.00 – Różaniec /Kaplica Matki Bożej/

18.30 – Procesja eucharystyczna /wały jasnogórskie/

19.00 – Msza św. z homilią – abp Wacław Depo, metropolita częstochowski /bazylika/

21.00 – Apel Jasnogórski – bp Józef Guzdek, biskup polowy Wojska Polskiego – Święto Wojska Polskiego /udział Kompanii Honorowej W.P. /Kaplica Matki Bożej/

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski na Jasnej Górze: w tym świątecznym dniu przynoszę wam pozdrowienie od papieża Franciszka

2020-08-15 13:15

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Nuncjusz Apostolski

BP KEP

Abp Salvatore Pennacchio

„Przynoszę wam w tym świątecznym dniu pozdrowienie od papieża Franciszka”, powiedział na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Salvatore Pennacchio przewodniczył głównej Sumie odpustowej w uroczystość Wniebowzięcia NMP.

A oto pełna treść dzisiejszej homilii abp. Savatore Pennacchiom Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, w Jasnogórskim Sanktarium:

Drodzy Bracia i Siostry!

Cieszę się, że w ważną uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mogę przewodniczyć Mszy świętej koncelebrowanej w tym szczególnym dla Polski miejscu. Bardzo cenię sobie to miejsce, Jasną Górę, duchową stolicę Polski. To Matce Bożej Częstochowskiej zawierzyłem moją posługę w Polsce.

Pozdrawiam arcybiskupa częstochowskiego i kustoszy jasnogórskiego sanktuarium, ojców paulinów. Pozdrawiam was wszystkich tu obecnych, a także tych którzy łączą się z nami przez radio i telewizję, zwłaszcza chorych i starszych.

Wspominamy dziś Maryję, Matkę Boga, która po przejściu drogi krzyżowej swojego Syna i uczestnicząc w chwale Jego Zmartwychwstania, została wzięta do Nieba. I tym raduje się dziś Kościół. W tej radości uczestniczymy także my, którzy zgromadziliśmy się wokół Czarnej Madonny w Częstochowie, aby podziękować Jej za stałą opiekę i za Jej przyczyną modlić się do Boga o wszystkie potrzebne łaski i dary.

Pierwsze dzisiejsze czytanie, fragment Księgi Kronik, opisuje radosne dla Izraelitów wydarzenie. Święte zwołanie ogłosił król Dawid, a jego miejscem było święte miasto Jeruzalem. Lud zgromadził się wokół największej swojej świętości: Arki Przymierza. Był to dla Izraelitów znak ich przymierza z Bogiem. Był to dla nich namacalny dowód obecności Boga pośród ludu, z którym zawarł On przymierze. Bóg stał się ich Bogiem. Wśród radości, śpiewów i dźwięku instrumentów przeniesiono ją na specjalne miejsce, które król Dawid przygotował dla Arki. Każde święto jest czasem łaski. I tylko wtedy radość święta będzie pełna, jeśli przygotujemy swoje serca na przyjęcie tej łaski. Radość, która nie idzie w parze z łaską doświadczaną w sercu, może stać się pustą radością. Radość, której towarzyszy doświadczenie łaski, staje się ukojeniem dla duszy. Do takiego ukojonego serca odnoszą się słowa psalmu, który dziś śpiewaliśmy: „Oto miejsce mego odpoczynku na wieki, tu będę mieszkał, bo wybrałem go sobie”. Człowiek pogodzony z Bogiem, doświadcza też pogodzenia się z sobą samym.

Taka przemiana koresponduje z tym, o czym pisał święty Paweł do Koryntian w pierwszym liście: zniszczalne staje się niezniszczalne; śmiertelne, staje się nieśmiertelne. Bóg jest miłością, która to sprawia, tak jak sprawił, że Jego Jednorodzony Syn choć umarł, to zmartwychwstał. Miłość Boga to sprawiła. A ponadto jeszcze nam dała w tym udział przez chrzest.

Pierwszym świadkiem zbawienia jest Maryja. Towarzyszyła Jezusowi od samego poczęcia. I gdy Jej Syn, już po zmartwychwstaniu wstąpił do nieba, wziął tam również swoją Matkę. Poruszająca tajemnica więzi Jezusa z Matką Bożą natchnęła tę kobietę z tłumu, która zawołała głośno: „Błogosławione łono, które Cię nosiło”. I Jezus to potwierdził: owszem. Ale też dodał słowa, które są dla nas wszystkich niezmiernie ważne: „również błogosławieni ci, którzy słuchają słowa Bożego i zachowują je”. Te dwie rzeczy, słuchanie i zachowywanie słowa Bożego, dają nam udział w tym samym „błogosławieństwie”, które było udziałem Matki Bożej.

Bracia i Siostry!

Przynoszę wam w tym świątecznym dniu pozdrowienie od papieża Franciszka. Gdy cztery lata temu był w Polsce z okazji Światowych Dni Młodzieży, odwiedził także to miejsce, tak dla was drogie i ważne. Podzielił się wtedy taką oto myślą: „W życiu Maryi podziwiamy tę małość umiłowaną przez Boga, który wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej i wywyższył pokornych. (…) Dziewica stała się Bogarodzicą, jak głosi starożytny hymn, który śpiewacie od wieków. Wam, który nieustannie do Niej przychodzicie, podążając do tej duchowej stolicy kraju, niech nadal wskazuje drogę i pomaga tkać w życiu, pokorną i prostą treść Ewangelii”.

Drodzy Bracia i Siostry,

Zanieście do swoich domów i wspólnot serdecznie pozdrowienie od papieża Franciszka, który niestrudzenie powierza się modlitwom wiernych.

Tu, w Częstochowie, szczególnie polećmy się opiece Matki Bożej, także w kontekście tego wszystkiego, co Europa i Polska przeżywają w tym czasie.

Bądź pozdrowiona, Pani, święta Królowo,

Święta Boża Rodzicielko, Maryjo,

Która jesteś Dziewicą, uczynioną Kościołem

i wybraną przez najświętszego Ojca z nieba,

Ciebie On uświęcił z najświętszym, umiłowanym Synem swoim

i Duchem Świętym, Pocieszycielem,

w Tobie była i jest

wszelka pełnia łaski i wszelkie dobro.

Amen.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję