Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Byli polscy więźniowie obozów koncentracyjnych u Franciszka

W audiencji generalnej, która odbyła się 5 października br. na Placu św. Piotra w Rzymie, uczestniczyła szczególna grupa z Polski – byli więźniowie obozu koncentracyjnego Auschwitz oraz krewni więźniów z nazistowskich obozów w Ravensbrück, Mauthausen i Flossenbürg. W spotkaniu uczestniczyła m.in. Zdzisława Włodarczyk, przedstawicielka Fundacji Maksymiliana Kolbego, która wraz z grupą dzieci ze Śląska została uwięziona w Auschwitz w sierpniu 1944 r., gdy miała zaledwie 11 lat. Tych najmłodszych więźniów obozu oddzielono od rodziców, którzy stracili życie. Dziewczynce udało się przeżyć oświęcimskie piekło – odzyskała wolność 27 stycznia 1945 r., gdy obóz został wyzwolony. Franciszek na dłuższą chwilę zatrzymał się przy grupie Polaków, którzy zaśpiewali mu „Czarną Madonnę” i podarowali obraz św. Maksymiliana, namalowany przez Henryka Włocha.

W. R.

Smutna wizyta

Ojciec Święty na terenach dotkniętych trzęsieniem ziemi

Papież Franciszek 4 października br. niespodziewanie odwiedził tereny dotknięte 24 sierpnia katastrofalnym trzęsieniem ziemi we włoskiej prowincji Rieti. Wizytę rozpoczął od miasteczka Amatrice, gdzie zginęło 230 osób. Następnie udał się do Domu Pomocy św. Rafała w Borbonie, do Cittareale, Accumoli, Pescary del Tronto, Arquaty del Tronto i San Pellegrino di Norcia w Umbrii. Na swoją wizytę Papież wybrał dzień, w którym przypada uroczystość św. Franciszka z Asyżu – patrona Włoch i jego pontyfikatu.

Ojciec Święty wyruszył z Watykanu ok. godz. 6 rano, bez eskorty, jedynie w towarzystwie oficerów Żandarmerii Watykańskiej. Krótko po godz. 9 volkswagen golf z zaciemnionymi szybami pojawił się w Amatrice. Po wyjściu z tamtejszej szkoły Papież powiedział do zgromadzonych mieszkańców miasta: – Słusznie myślałem w pierwszych dniach tego wielkiego cierpienia, że moja wizyta może być bardziej ciężarem niż pomocą. Ale od pierwszej chwili czułem, że muszę do was przybyć, aby wam po prostu powiedzieć, że jestem blisko was, nic więcej. I że modlę się za was! Bliskość i modlitwa to mój dar dla was. Niech Pan błogosławi was wszystkich, niech Matka Boża was strzeże w tej chwili smutku, bólu i próby.

Reklama

Tuż przed powrotem do Watykanu Papież zatrzymał się jeszcze na chwilę w San Pellegrino di Norcia. Tam pomodlił się przed poważnie zniszczonym kościołem pw. św. Peregryna i powiedział do wiernych: – Pozdrawiam was wszystkich. Byłem blisko was i czuję się bardzo blisko w tej chwili smutku...

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Powtarzajmy: „Jezu, ufam Tobie”

Serdecznie pozdrawiam Polaków, a w szczególny sposób obecnych tu byłych więźniów nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Dzisiaj obchodzimy wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej. Przypomniała ona światu, że Bóg jest bogaty w miłosierdzie, a Jego miłość jest potężniejsza od śmierci, grzechu i wszelkiego zła. Niech orędzie Jezusa Miłosiernego – przez nią przekazane – owocuje w waszym życiu pogłębieniem więzi z Bogiem i czynami miłosierdzia. Zawierzajmy Bogu w modlitwie samych siebie i trudne sprawy świata. Powtarzajmy: „Jezu, ufam Tobie”. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 5 października 2016 r.

Reklama

RV

Zapowiedź konsystorza

Papież kreuje nowych kardynałów

Ojciec Święty Franciszek zapowiedział, że w sobotę 19 listopada br., w przeddzień zamknięcia Drzwi Świętych Miłosierdzia, odbędzie się konsystorz, na którym kreuje 13 nowych kardynałów, którzy będą mieć prawo wyboru papieża, oraz 4 kardynałów nieelektorów. Papież zapowiedział też, że w niedzielę 20 listopada, w uroczystość Chrystusa Króla, na zakończenie Roku Świętego Miłosierdzia, będzie koncelebrował Mszę św. z nowymi kardynałami, Kolegium Kardynalskim, arcybiskupami, biskupami i kapłanami. Obecnie Kolegium Kardynalskie liczy 211 purpuratów, w tym 111 elektorów. O swej decyzji Papież poinformował na zakończenie Mszy św. sprawowanej w Watykanie z okazji Jubileuszu Maryjnego.

KAI

Synod Biskupów

Młodzież w centrum zainteresowania

Temat XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które Ojciec Święty zwołuje na październik 2018 r., brzmi: „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”. Temat ten jest wyrazem duszpasterskiej troski Kościoła o młodych, a także kontynuacją rozważań ostatnich dwóch zgromadzeń synodalnych – poświęconych rodzinie – oraz refleksji zawartych w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Dialog ekumeniczny i międzyreligijny nie jest luksusem, ale czymś, czego świat zraniony konfliktami i podziałami potrzebuje coraz bardziej.

2016-10-12 08:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: Archidiecezja Detroit zabroniła grupom LGBT sprawowania liturgii w obiektach kościelnych

2020-08-11 09:35

[ TEMATY ]

USA

LGBT

Adobe Stock

W sobotę 8 sierpnia archidiecezja Detroit wystosowała komunikat, zabraniając dwóm grupom LGBTQ: Dignity Detroit oraz Fortunate Families Detroit sprawowania liturgii w obiektach kościelnych.

Odrzucają one nauczanie Kościoła w kwestiach dotyczących moralności. Uczy on bowiem, że „osoby homoseksualne są wezwane do czystości. Dzięki cnotom panowania nad sobą, które uczą wolności wewnętrznej, niekiedy dzięki wsparciu bezinteresownej przyjaźni, przez modlitwę i łaskę sakramentalną, mogą i powinny przybliżać się one - stopniowo i zdecydowanie - do doskonałości chrześcijańskiej” (KKK 2359). Archidiecezja zaznacza, że nie można odprawiać Mszy św. dla grup publicznie odrzucających tę naukę Kościoła.

W komunikacie przypomniano, że w marcu b.r. list w tej sprawie skierował do kapłanów biskup pomocniczy, Gerard Batterby. Prosił on duchownych, by „powstrzymywali się od odprawiania Mszy św. dla członków Dignity Detriot, i nie wprowadzali zamętu wśród wiernych. Nie ma bowiem innych, sprzecznych z nauką Kościoła dróg do świętości. W czerwcu b.r. archidiecezja w oparciu o „klauzulę moralności” zwolniła z pracy dyrektorkę muzyczną publicznie manifestującą swoje skłonności homoseksualne. Archidiecezja zaznacza, że pragnie posługiwać wszystkim wiernym, w tym osobom określającym siebie jako homoseksualne a także ich rodzinom. Nie oznacza to jednak rozmywania, a tym bardziej odrzucania nauki Kościoła jasno wyrażonej w Katechizmie Kościoła Katolickiego. Czytamy w nim bowiem, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane” (KKK 2357).

CZYTAJ DALEJ

MR: już ponad pół miliona bonów turystycznych trafiło do rodzin

2020-08-11 21:11

[ TEMATY ]

turystyka

bon turystyczny

Adobe.Stock.pl

Do polskich rodzin trafiło już 560 tys. bonów turystycznych - poinformował we wtorek resort rozwoju. Jak dodano, wartość przyznanych bonów to 479 mln zł. Od 1 sierpnia bon można aktywować na platformie PUE ZUS.

"Już ponad pół miliona #bonturystyczny jest w rękach polskich rodzin. To blisko pół miliarda złotych!" - napisał we wtorek na Twitterze resort rozwoju.

Polski Bon Turystyczny można aktywować od 1 sierpnia br. Na platformie PUE ZUS mogą to robić rodzice dzieci do 18. roku życia. Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków.

Bon to elektroniczny dokument przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Lista zarejestrowanych podmiotów jest dostępna na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ amac/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję