Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Jubileusz grabowieckich szkół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny, szósty już Tydzień Wychowania miał szczególny wymiar w grabowieckich szkołach. Zakończeniem tego tygodnia był piękny jubileusz: 100-lecia miejscowej Szkoły Podstawowej i 65-lecia Liceum Ogólnokształcącego. Dwie wspaniałe rocznice, świadczące o bogatej historii, tradycji i liczonych w tysiącach absolwentach, którzy dziś są lekarzami, profesorami wyższych uczelni, prawnikami, oficerami Wojska Polskiego, księżmi, nauczycielami, przedsiębiorcami, rolnikami, piastują ważne stanowiska kierownicze i samorządowe.

Wracając do początków

Początki polskiego szkolnictwa powszechnego w Grabowcu sięgają 1916 r., o czym świadczą dokumenty znajdujące się w Archiwum Państwowym w Lublinie oraz zachowane arkusze ocen z roku szkolnego 1916/1917. Z dokumentów dowiadujemy się, że 1 września 1916 r. rozpoczęto pierwszy rok nauki w Dwuklasowej Szkole Polskiej w Grabowcu. Druga ważna data, związana z kolejnym jubileuszem, to 1 września 1951 r., kiedy w Grabowcu powstało Liceum Ogólnokształcące. Na przestrzeni 65 lat istnienia wykształciło ono wielu wspaniałych ludzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rocznicowe obchody

Uroczystości upamiętniające te dwie ważne rocznice odbyły się w sobotę, 17 września. Rozpoczęły się w budynku szkoły, skąd uczestnicy spotkania przeszli do kościoła parafialnego św. Mikołaja, gdzie odprawiona została Msza św., której przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię celebrowało jedenastu kapłanów, w tym absolwenci miejscowych szkół. Księdza Biskupa powitała młodzież i ks. Zygmunt Żółkiewski, miejscowy proboszcz.

– Mówimy zawsze o wyjątkowości czasu, o wyjątkowości tego, co się dzieje wokół nas. Niewątpliwie trzeba nam uznać, że jest to wyjątkowy czas, bo w tym czasie my żyjemy, my jesteśmy, my budujemy historię, przyszłość swoją i przyszłych pokoleń. Dlatego też dzisiaj chcemy zauważyć te wydarzenia, które kształtują naszą rzeczywistość: 100. rocznicy istnienia Szkoły Podstawowej na naszej grabowieckiej ziemi a jednocześnie 65. rocznicy Liceum Ogólnokształcącego. To jest niewątpliwie piękno pokoleń – mówił na początku Eucharystii ks. Żółkiewski.

Reklama

Bp Leszczyński w homilii podkreślił wyjątkowość dnia, w którym świętowano ważne dla grabowieckiej społeczności rocznice. – Dzień 17 września to dla naszej Ojczyzny data wyjątkowa. Skoro tę właśnie datę organizatorzy dzisiejszej uroczystości w Grabowcu wybrali na jej obchody, to przywołajmy tamte pamiętne wydarzenia z dziejów Polski – mówił Hierarcha. Przypominając dzień wybuchu II wojny światowej, wyraził pamięć o rodakach, którzy wtedy stanęli w obronie Ojczyzny, o bohaterach tamtych bolesnych dni: dzieciach, młodzieży, dorosłych, żołnierzach Kampanii Wrześniowej, którzy w imię patriotyzmu złożyli na ołtarzu Ojczyzny dar cierpienia i przelanej krwi. – Zachowajmy pamięć i tożsamość, jak uczył nas św. Jan Paweł II. Pamięć i tożsamość o korzeniach chrześcijańskich, z których wyrastamy, pamięć o dziejach narodu – zachęcał bp Leszczyński. Na zakończenie Eucharystii wyrazy wdzięczności wypowiedziała dyrektor Zespołu Szkół w Grabowcu Elżbieta Widyma. – Ufamy, że nasza modlitwa przyniesie błogosławione owoce dla nas wszystkich, a w szczególności dla tych, którzy tworzyli, tworzą i będą tworzyli społeczność szkolną – wyrażała przekonanie dyrektor Widyma.

Tablica pamięci

Po Eucharystii uczestnicy jubileuszowych uroczystości przeszli do szkoły, gdzie odbyły się kolejne punkty bogatego planu spotkania. Pierwszym z nich było odsłonięcie i poświęcenie tablicy pamiątkowej, ufundowanej i wykonanej przez absolwenta Szkoły Podstawowej Sławomira Chudobę. Odsłonięcia dokonali: Stanisław Senkowski – absolwent Liceum Ogólnokształcącego i członek komitetu organizacyjnego uroczystości jubileuszowych; Ryszard Golec – lubelski wicekurator oświaty; Henryk Matej – starosta zamojski; Waldemar Greniuk – wójt gminy Grabowiec i Elżbieta Widyma – dyrektor zespołu szkół w Grabowcu. Poświęcenia tablicy dokonał bp Mariusz Leszczyński. Na tablicy widnieją słowa wypowiedziane przez Henryka Sienkiewicza, patrona Zespołu Szkół w Grabowcu: „Szkoła jest stróżem przeszłości, piastunem teraźniejszości i siewcą przyszłości”.

Reklama

Z medalami i radością

Dalsza część jubileuszu miała miejsce w hali sportowej, gdzie wszystkich zebranych powitała Elżbieta Widyma. W oficjalnej części głos zabrali zaproszeni goście. Zostały też wręczone pamiątkowe medale, którymi zostali uhonorowani zasłużeni dla społeczności szkolnej. Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów i nauczycieli miejscowej szkoły oraz obiad dla zaproszonych gości i absolwentów. Była też okazja do zwiedzania szkoły, spotkań w klasach, a wieczorem odbył się bal absolwentów.

Primus inter pares

Te słowa zapisane w języku łacińskim tłumaczy się jako „pierwszy wśród równych sobie”. Niewątpliwie słowa te odnieść należy do ks. kan. Romualda Bekiera, który jest pierwszym absolwentem miejscowego liceum. Nie mogąc uczestniczyć w uroczystościach jubileuszowych, skierował do zebranych słowo, które w jego imieniu odczytał ks. Stanisław Budzyński. – Bardzo przepraszam, że nie ma mnie w postaci widzialnej wśród was, jestem z wami sercem i duchem, ale nie ciałem, bo jako jeden z pierwszych maturzystów liceum grabowieckiego mam przeszło 80 lat. Bardzo chciałem być wśród was. Bardzo się cieszę, że doczekałem tego pięknego jubileuszu. Dla wielu mam tę wdzięczność. Niech będzie Bóg uwielbiony – pisał do zebranych pierwszy absolwent grabowieckiego liceum.

Zapisane w pamięci

Wspaniały jubileusz, jaki stał się także moim udziałem jako absolwenta, zapisał się na długo w pamięci mojej i innych absolwentów oraz uczestników tej pięknej uroczystości. Przypominać będą o tym pamiątkowe medale, wydany specjalnie na tę okoliczność biuletyn historyczny, folder informacyjny oraz opracowana monografia liceum ogólnokształcącego w formie elektronicznej.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz henrykowskiego liceum

Niedziela wrocławska 40/2012

[ TEMATY ]

jubileusz

Kamil Cieliński

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Podczas Msy św. odbyło się ślubowanie na sztandar uczniów klas pierwszych: przysposobienia wojskowego, ratownictwa i grafiki komputerowej

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Henrykowie obchodzi 10-lecie swego istnienia. To bardzo mało w perspektywie długiej historii tego miejsca, wystarczająco jednak dużo, by zbudować zręby swej tożsamości jako placówki edukacyjnej i wychowawczej. Tożsamość tę szkoła opiera na wartościach chrześcijańskich, tych, których dostarcza samo miejsce.
Na uroczystości jubileuszowe licznie przybyli m.in. księża (także absolwenci szkoły) na czele z kard. Henrykiem Gulbinowiczem, goście z różnych środowisk szkolnych, generałowie Wojska Polskiego, z którymi KLO od początku współpracuje, rektor komendant prof. dr hab. Mariusz Wiatr z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która otacza nas swym patronatem, reprezentanci Kuratorium we Wrocławiu, a także parlamentarzyści i samorządowcy. Bardzo mile witanymi gośćmi byli absolwenci KLO i ich rodziny.
Sobotnie świętowanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, podczas której homilię wygłosił ksiądz Jakub Mazur, absolwent KLO, rozpoczynając ją od słów: „10 lat minęło jak jeden dzień. Mogę to dziś sam powiedzieć”. Ksiądz Jakub ze wzruszeniem wspominał lata, które dane mu było przeżyć w szkolnych murach i z wdzięcznością odniósł się do swych nauczycieli i wychowawców. Po Mszy św. wszyscy zgromadzeni, w pochodzie wraz ze szkolną orkiestrą dętą, przenieśli się do włoskiego ogrodu opactwa, gdzie odbyła się przygotowana przez nauczycieli i uczniów gala upamiętniająca 10-letnią historię szkoły. Miłym akcentem były podziękowania składane wszystkim przyjaciołom szkoły i przemówienia zaproszonych gości. Po oficjalnej części uroczystości jeszcze do późnych godzin w rodzinnej atmosferze trwały wśród absolwentów i nauczycieli rozmowy i wspomnienia.
Ks. dr Jan Adamerczuk - dyrektor KLO serdecznie dziękuje wszystkim, którzy swą obecnością uświetnili jej jubileusz. W sposób szczególny dziękujemy naszym absolwentom, którzy mimo licznych obowiązków zechcieli uczestniczyć w tak ważnym dla nas wydarzeniu. W rzeczywistości historia szkoły tworzyła się dzięki nim.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Niezwyciężony atleta Chrystusa - takim tytułem św. Andrzeja Bobolę nazwał papież Pius XII w swojej encyklice, napisanej z okazji rocznicy śmierci polskiego świętego. Dziś, gdy wiara katolicka jest atakowana z wielu stron, św. Andrzej Bobola może być ciągle stawiany jako przykład czystości i niezłomności wiary oraz wielkiego zaangażowania misyjnego.

Św. Andrzej Bobola żył na początku XVII wieku. Ten jezuita-misjonarz przemierzał rozległe obszary znajdujące się dzisiaj na terytorium Polski, Białorusi i Litwy, aby nieść Dobrą Nowinę ludziom opuszczonym i religijnie zaniedbanym. Uwieńczeniem jego gorliwego życia było męczeństwo za wiarę, którą poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim. Papież Pius XI kanonizował w Rzymie Andrzeja Bobolę 17 kwietnia 1938 roku.

CZYTAJ DALEJ

Z Maryją żyć pełnią życia

2024-05-12 16:13

[ TEMATY ]

bp Michał Janocha

Matka Boża Łaskawa

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Procesja pod przewodnictwem ojców jezuitów wyruszyła z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i udała się na pl. Zamkowy. Stamtąd przez Rynek Starego Miasta, ul. Krzywe Koło, Barbakan, ul. Freta, Rynek Nowego Miasta i ul. Kościelną dotarła na powrót do jezuickiej świątyni. W czasie przejścia odmawiano Różaniec i Litanię Loretańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję