Reklama

Prosto i jasno

Od 1 września w ustawach

„Niedziela ma być Boża i dla rodziny” – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Niedziela Ogólnopolska 37/2016, str. 38

PN

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 1 września br. 80 proc. sześciolatków nie poszło do szkoły. Tak postanowili rodzice, którzy mają prawo decydować o losie swoich dzieci. Według ustawy, nie będzie też sprawdzianu dla szóstoklasistów, a dla nauczycieli – tzw. godzin karcianych. W przedszkolach będzie nowa podstawa programowa, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu dojrzałości. Ponadto we wrześniu 2017 r. rozpocznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów oraz wydłużanie nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat, a w liceach – do czterech lat. Już teraz ruszają natomiast szkoły branżowe. Będą to zupełnie nowe, dwustopniowe szkoły, nastawione na szkolenie specjalistów poszukiwanych przez pracodawców – o tych i innych zmianach zdecydował rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Spośród innych „nowości” – 1 września ruszył program „75+”, czyli bezpłatne leki dla seniorów. Specjalną receptę wystawi lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, do którego pacjent jest zapisany w przychodni. W razie jego nieobecności receptę wypisze zastępujący go lekarz w tej samej przychodni. Nie przepisze tego leku specjalista, który leczy pacjenta środkami znajdującymi się w wykazie bezpłatnych leków: musi on przekazać tę informację lekarzowi POZ, który taką receptę wystawi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie trzeba żadnych badań, aby stwierdzić, że ludzie starsi często rezygnują z wykupienia części leków z powodu niskich emerytur czy rent. Dlatego bezpłatne leki znajdujące się na liście poprawią przestrzeganie zaleceń lekarskich, a równocześnie pozwolą zaoszczędzić nieco grosza. Należy pamiętać, aby na recepcie na bezpłatne leki lekarz w odpowiednim miejscu wpisał symbol „S”.

Na pierwszej liście bezpłatnych leków znalazło się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych – są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Oprócz tego Ministerstwo Zdrowia poszerzyło listę leków refundowanych dla pacjentów chorych na raka oraz z chorobą Parkinsona. W ramach katalogu chemioterapii refundacją objęto m.in. lek pozwalający leczyć guzy żołądkowo-jelitowo-trzustkowe nieznanego pochodzenia. Refundowane będą także m.in.: tapentadol – stosowany przy przewlekłym bólu w chorobach onkologicznych i mometazon – lek w terapii alergicznych nieżytów nosa i chorobach zapalnych skóry. MZ uruchomiło specjalną stronę internetową informującą o programie „75+”.

Reklama

Warto odnotować, że od 1 września obowiązują przepisy, które wprowadzają obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem pracy. Dotychczasowe przepisy pozwalały pracodawcy na odwlekanie tego, a w wypadku kontroli – na tłumaczenie, że pracownik jest zatrudniony dopiero pierwszy dzień, zatem ustawowy termin na pisemne potwierdzenie warunków umowy o pracę (zawartej w formie innej niż pisemna) jeszcze nie minął. Oznacza to koniec z tzw. syndromem pierwszej dniówki.

Według informacji Państwowej Inspekcji Pracy, w 2014 r. nielegalne zatrudnienie, polegające na powierzeniu pracy bez potwierdzenia na piśmie rodzaju umowy i jej warunków oraz niezgłoszeniu osoby zatrudnionej do ubezpieczenia społecznego, stwierdzono w 18 proc. kontrolowanych podmiotów. Kara grzywny za takie praktyki pozostanie w niezmienionej wysokości, tj. od 1 tys. do 30 tys. zł. Wprowadzona zmiana daje gwarancję legalnego zatrudnienia i, co się z tym wiąże, poprawia bezpieczeństwo oraz komfort pracy pracowników.

Również 1 września zaczął działać podatek od supermarketów, który ma przynieść budżetowi w 2017 r. 1,6 mld zł wpływów. To sprawiedliwy podatek, który gwarantuje wyrównanie szans małym polskim firmom.

2 września natomiast NSZZ „Solidarność” złożył do Sejmu obywatelski projekt ustawy w sprawie ograniczenia handlu w niedzielę. Pod projektem zebrano 350 tys. podpisów. Będą one zbierane jeszcze do końca września. „Niedziela ma być Boża i dla rodziny” – powiedział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Według wytycznych PiS, żadne projekty obywatelskie nie będą odrzucane w pierwszym czytaniu, jak to czyniła koalicja PO-PSL, ale każdy z nich zostanie skierowany do odpowiedniej komisji.

2016-09-07 08:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Złoty jubileusz ks. kan. Stanisława Wójcika

2024-04-23 20:30

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Ignacy Dec

św. Wojciech

jubileusz kapłaństwa

ks. Stanisław Wójcik

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Mszy św. odpustowej 23 kwietnia przewodniczył świętujący złoty jubileusz ks. kan. Stanisław Wójcik

Tegoroczny odpust w wałbrzyskiej parafii świętego Wojciecha, był wyjątkową sposobnością do dziękczynienia za 50 lat kapłaństwa ks. kan. Stanisława Wójcika, proboszcza miejscowej wspólnoty w latach 2006-23.

Mszy świętej, w której uczestniczyli licznie kapłani, przyjaciele i parafianie, przewodniczył we wtorek 23 kwietnia sam jubilat, a homilię wygłosił biskup senior Ignacy Dec. Kaznodzieja zainspirowany czytaniami mszalnymi i życiem św. Wojciecha, podkreślił przesłanie wiary, cierpienia i świadectwa Chrystusowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję