Reklama

Jan Paweł II

Wieliczka: w kopalni soli otwarto kaplicę pw. św. Jana Pawła II

Od wczoraj w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce dostępna jest dla zwiedzających nowa kaplica pod wezwaniem św. Jana Pawła II. To najprawdopodobniej najgłębiej położona na świecie świątynia poświęcona papieżowi Polakowi.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Kaplica pw. św. Jana Pawła II powstała w odrestaurowanej komorze Aleksandrowice II na III poziomie kopalni. Została włączona w szlak pielgrzymkowy „Szczęść Boże”. Kaplica będzie czynnym obiektem sakralnym oraz miejscem obchodzenia uroczystości regionalnych dotyczących św. Jana Pawła II.

Dyrektor muzeum, prof. Antoni Jodłowski powiedział, że powstanie kaplicy wpisuje się w wielowiekową tradycję urządzania kaplic przez górników. W kopalni brakowało jednak miejsca kultu z czasów współczesnych. Dzięki dotacji Unii Europejskiej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środkom własnym muzeum udało się tę pustkę uzupełnić.

Reklama

Uroczystego poświęcenia kaplicy dokonał kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Podkreślił, że fakt, iż kaplica znajduje się w miejscu tak natężonego ruchu turystycznego jest niezmiernie ważne, gdyż umożliwi ogromnej liczbie ludzi zapoznanie się z historią życia i działalności św. Jana Pawła II.

Solną dekorację kaplicy tworzą trzy ogromne bryły imitujące wygląd kryształów soli. Jedna z nich stanowi ołtarz, w drugiej, położonej nad pierwszą, znajduje się podświetlany krzyż, a trzecia jest osobnym elementem wystroju świątyni. Kaplica ma także wyjątkowy charakter multimedialny – wyświetlane są w niej animacje, fragmenty homilii czy kalendarium pielgrzymek św. Jana Pawła II. Fragmenty homilii można także usłyszeć w różnych językach za sprawą specjalnych głośników.

W kaplicy znajduje się również specjalna pamiątka udostępniona przez kurię krakowską – karta z makularza, czyli dziennika konklawe Karola Wojtyły, która zawiera jego pierwszy podpis jako papieża. Umieszczona jest w gablocie obok ołtarza i ma przypominać zwiedzającym o patronie miejsca.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce jest jednym z największych muzeów górniczych Europy. Powstało w 1951 r. Eksponaty zgromadzone w zabytkowych wyrobiskach na głębokości 135 m tworzą unikatowy skansen dziejów powstawania i wydobywania soli. Muzeum posiada dwie ekspozycje: zabytkowej Kopani Soli oraz średniowiecznego Zamku Żupnego. W 2013 roku Zamek Żupny w Wieliczce został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

2014-11-22 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jan Paweł II i Kościół w pierwszych tygodniach stanu wojennego

[ TEMATY ]

historia

Jan Paweł II

stan wojenny

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

Interwencje u władz w sprawie zwolnienia internowanych, otoczenie ich opieką duchową i materialną, a także ich rodzin, opieka duszpasterska nad strajkującymi, modlitwy za naród i spokój społeczny w kraju - to tylko niektóre działania podjęte przez Kościół katolicki w pierwszych tygodniach stanu wojennego - podkreśla historyk dr hab. Jan Żaryn. Poniżej drukujemy jego artykuł na temat pierwszych reakcji Kościoła na wprowadzenie stanu wojennego. Jutro mija 32. rocznica tego wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość odnowienia Aktu poświęcenia narodu polskiego Sercu Jezusowemu

2021-06-03 11:53

[ TEMATY ]

Serce Jezusa

akt

Karol Porwich/Niedziela

Uroczystości będą miały miejsce 11 czerwca w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Ojcowie jezuici, gospodarze świątyni, przygotowali liczne materiały duszpasterskie, które zostały rozesłane do parafii za pośrednictwem Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Większość jest nadal do pobrania na stronie jezuici.pl.

Przygotowania do tej uroczystości trwają w Polsce już od stycznia br. Materiały duszpasterskie zawierają teksty dotyczące historii kultu Serca Jezusowego, refleksje teologiczno-pastoralne, teksty drogi krzyżowej. Korzystano z nich podczas głoszenia kazań pasyjnych, nabożeństw Wielkiego Postu czy różańcowych.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Warsztaty o owocowaniu

2021-06-12 10:47

Katarzyna Krawcewicz

W parafii Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze 12 czerwca odbyły się warsztaty „Owocowanie”.

- Warsztaty skierowane są do osób, które chcą nabyć nowych umiejętności jeśli chodzi o modlitwę medytacyjną – wyjaśnia ks. Paweł Łobaczewski. – W ich trakcie zaplanowane jest m.in. nabożeństwo z modlitwą o uzdrowienie wewnętrzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję