Reklama

Watykan

Watykan: międzynarodowa konferencja nt. osób dotkniętych autyzmem

Wzmacniać i, tam gdzie to konieczne, ożywiać nadzieję u osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w ich rodzinach i u wszystkich tych, którzy się nimi opiekują - taka jest myśl przewodnia XXIX Międzynarodowej Konferencji Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, która odbędzie się w dniach 20-22 listopada w Nowej Auli Synodalnej w Watykanie. W konferencji „Osoba z zaburzeniami ze spektrum autyzmu: ożywiać nadzieję”, wezmą udział światowej klasy eksperci w dziedzinie autyzmu.

[ TEMATY ]

Watykan

konferencja

autyzm

Graziako

- Nasza konferencja została zorganizowana po to, aby lepiej sprostać wyzwaniom, jakie duszpasterstwu służby zdrowia, a także nauce, medycynie, rodzinie, placówkom oświatowym i opiece społecznej oraz generalnie społeczeństwu i rządowi stawia autyzm. Wzorem poprzednich konferencji zaproszono specjalistów reprezentujących różne dziedziny społeczno-kulturowe i religijne, aby wspólnie mogli przedstawić najlepsze osiągnięcia w dziedzinie badań, diagnostyki i leczenia, a także w zakresie wspierania zarówno tych, którzy cierpią na zaburzenia ze spektrum autyzmu jak i tych, którzy się nimi opiekują - mówi abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady.

Podczas pierwszych dwóch dni odbędą się dyskusje panelowe w obrębie następujących zasadniczych dziedzin: epidemiologia i polityka zdrowotna krajowa i międzynarodowa; badania, profilaktyka i terapia; wczesne rozpoznanie i identyfikacja zaburzeń ze spektrum autyzmu; leczenie farmakologiczne i behawioralne; aspekty społeczno-kulturowe, edukacyjne, i spojrzenie na problem od strony teologii i duszpasterstwa.

Reklama

Konferencję poprzedzi uroczysta Msza św. w bazylice św. Piotra, której będzie przewodniczył kard. George Pell, przewodniczący Rady ds. Gospodarczych Stolicy Apostolskiej.

Kulminacyjnym punktem konferencji będzie 22 listopada spotkanie papieża Franciszka ze światem autyzmu w Auli Pawła VI, w którym wezmą udział pracownicy służby zdrowia, stowarzyszenia i instytucje zaangażowane na tym polu. - Uwzględniając pozytywny wpływ muzyki na tę specyficzną formę zaburzeń, uznaliśmy za właściwe, aby spotkanie z Papieżem miało charakter “święta”, aby ci, którzy będą obecni na spotkaniu mogli doświadczyć atmosfery bliskości, solidarności i wspólnoty kościelnej. Cennym świadectwem będzie również obecność tajwańskiego malarza dotkniętego autyzmem i wystawa jego dzieł, dzięki którym osiągnął sukces na arenie międzynarodowej - informuje abp Zimowski.

Podkreśla, że „Franciszek jako pierwszy papież zetknie się ze złożoną rzeczywistością społeczno-sanitarną autyzmu w tak szerokim międzynarodowym wymiarze”. - Doświadczając ojcowskiego serca papieża, ta różnorodna rzeczywistość będzie mogła napełnić się nadzieją i ufnością, że nie jest odizolowana ani w osobach cierpiących na zaburzenia autystyczne ani w ich rodzinach, lecz przeciwnie, tworzy wspólnotę i z nią współpracuje na zasadzie etyki solidarności, jaką wszyscy powinniśmy na nowo odkryć i stale ożywiać - dodaje przewodniczący Papieskiej Rady.

Szczegółowy program konferencji dostępny jest na stronie internetowej tej dykasterii (holyseeforhealth.net).

2014-11-20 15:49

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmień spojrzenie na autyzm

[ TEMATY ]

wolontariat

autyzm

Maciej Kaczor

Ruszyła rekrutacja do Wolontariatu Koleżeńskiego “Mary i Max”. Poszukiwani są wolontariusze, którzy wezmą udział w projekcie skierowanym do osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

Wbrew obiegowej opinii, że autyzm dotyczy przede wszystkim dzieci, grupa młodzieży i dorosłych z tym zaburzeniem ciągle się powiększa. Nierzadko są oni pozbawieni jakiegokolwiek wsparcia. Co trzecia osoba z autyzmem twierdzi, że nie ma kolegów ani koleżanek. Zdecydowana większość z nich chciałaby jednak mieć znajomych. Wolontariat Koleżeński “Mary i Max” to projekt skierowany właśnie do takich osób.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Czas odmierzał miłością

Przy Skwerze ks. Jana Twardowskiego, tuż obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu otwarto wystawę „Czas to miłość” poświęconą Prymasowi Tysiąclecia.

Wystawa składa się z dziesięciu plansz, na których przedstawione zostały najważniejsze słowa kard. Wyszyńskiego z kolejnych dekad jego życia. Zaprezentowano także archiwalne fotografie oraz istotne punkty biografii prymasa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję