Reklama

Niedziela Świdnicka

Wielkie święto braterstwa, radości i wiary

Ponad 600 młodych pielgrzymów z Czech, Niemiec, Hiszpanii, USA (ze stanu Arizona), Argentyny, Brazylii, Bahrajnu i Ugandy wybierających się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży gościła diecezja świdnicka

Niedziela świdnicka 31/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Marek Zygmunt

Bp Josef Kajnek z Hradec Králové i bp Ignacy Dec wraz z młodymi w barwnym pochodzie zorganizowanym w Bardzie

Bp Josef Kajnek z Hradec Králové i bp Ignacy Dec wraz z młodymi w barwnym pochodzie zorganizowanym w Bardzie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przywitano ich w środę 20 lipca br. w miejscach zakwaterowania – w Bielawie, Pieszycach, Piławie Górnej, Ząbkowicach Śląskich, Bardzie, Polanicy-Zdroju, Radkowie i w Wambierzycach. O godz. 19 w bielawskim Centrum Poszanowania Energii, na rynku w Ząbkowicach oraz w bazylice wambierzyckiej zorganizowano integracyjny program artystyczny pt. „Młodzi Młodym”. Czwartek młodzież rozpoczęła udziałem w Eucharystiach sprawowanych w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania. Potem była okazja do zwiedzenia rejonu, poznania życia i kultury jego mieszkańców, a wieczór upłynął pod hasłem „Gospodarz Gościom”.

W rejonie dzierżoniowskim gościła młodzież z Argentyny, Bahrajnu i Hiszpanii. Jeden dzień przebywali oni w Pieszycach, gdzie byli serdecznie podejmowani przez trzy tamtejsze wspólnoty parafialne, miejscowe władze samorządowe i Centrum Kultury.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Witam was serdecznie w naszej małej ojczyźnie, która nazywa się Pieszyce, leżącej w Górach Sowich, najstarszych górach w Europie. Za chwilę obejrzycie film w języku angielskim o naszej gminie, żebyście zapamiętali, iż Polska to oczywiście Kraków, ale również i Pieszyce – akcentowała burmistrz Dorota Konieczna-Enozel. – Jest to dla nas wielkie przeżycie, poruszenie, bo gościmy młodzież śpiewającą w różnych językach. A wśród nich jest także najmłodszy, bo liczący zaledwie siedemnaście miesięcy uczestnik Światowych Dni Młodzieży Jeremiasz z Bahrajnu i jego rodzice – cieszył się z kolei proboszcz parafii pw. św. Antoniego ks. prał. Edward Dzik.

Mama małego Jeremiaszka Avo Lobo powiedziała nam, że mieszkańcy rejonu dzierżoniowskiego są tak mili, że Bahrajńczycy nie są w stanie podziękować im za tę życzliwość, ofiarność, z jaką się tutaj spotkali. – Cały czas po prostu płaczemy z radości, że tutaj jesteśmy, dzielimy się naszą wiarą katolicką ze swoimi rówieśnikami z Polski i z wielu innych krajów. Jestem przekonana, że Światowe Dni Młodzieży wydadzą pełny owoc tylko wtedy, gdy zbliżymy się do Pana Boga w sposób bezinteresowny. Do takiej postawy nawołuje nas papież Franciszek, który zauważył, że „w dzisiejszym świecie wszystko można kupić, sprzedać, a trudno jest znaleźć jakąkolwiek bezinteresowność. Jestem przekonana, że uczestnictwo w Światowych Dniach Młodzieży, a szczególnie słowa, jakie skieruje do nas Ojciec Święty, umocnią mnie i moich rówieśników w tym, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do Chrystusa w sposób bezinteresowny i wydać jak najlepsze owoce w życiu każdego młodego katolika – akcentowała Avo Lobo.

Reklama

Dzień później w Ząbkowicach i w Wambierzycach była Droga Krzyżowa i Modlitwa Uwielbienia. W sobotę 23 lipca br. pielgrzymi z rejonu dzierżoniowskiego zebrali się na tamtejszym rynku, aby uczestniczyć w polskiej biesiadzie. Na estradzie występowali m.in. Bahrajńczycy, którzy swoimi bliskowschodnimi rytmami pociągnęli do tańca nawet duchownych wmieszanych w tłum widzów. Owacjom ku czci kapłanów i gości w arabskich strojach nie było końca.

– Muzyka łączy, jest językiem uniwersalnym i bardzo ekspresywnym, a gdy do tego dojdzie jeszcze taniec, to rozumiemy się poza słowami – powiedziała nam członkini diecezjalnego sztabu ŚDM, animatorka wielu działań kulturalnych w Bielawie i szefowa zespołów działających przy tamtejszej parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Anna Lutz.

Dzień później wszyscy pielgrzymi goszczący na terenie diecezji przybyli na zaproszenie naszego Ordynariusza do Barda. Najpierw spotkali się w tamtejszym parku, gdzie przywitał ich bp Ignacy Dec.

– Cieszymy się, że wybraliście naszą diecezję na miejsce waszego pobytu przed Krakowem. To jest dla nas wielkie wyróżnienie – akcentował Ksiądz Biskup.

Później wraz z bp. Josefem Kajnkiem z Hradec Králové, kustoszem bardzkiego sanktuarium o. Mirosławem Grakowiczem CSsR i wszystkimi pielgrzymami Ksiądz Biskup przeszedł w barwnym pochodzie do tamtejszej bazyliki, gdzie sprawowana była uroczysta Msza św.

W homilii bp Josef Kajnek podkreślił, że my jesteśmy strażnikami wartości Ewangelii. To jest znak naszego chrześcijaństwa. Jego zdaniem, musimy tylko dbać o to, abyśmy się od tych wartości nie oddalili przez własny egoizm, ale stale wierzyli w Boga i radowali się Jego obecnością w historii świata.

Reklama

– Boża mądrość prowadzi do tego, że wierzymy w miłość Bożą. Dlatego z nadzieją idziemy do świata, który potrzebuje naszej pomocy. Nie będziemy się przyglądać tym tragediom, które przeżywa dzisiejszy świat, ale pójdziemy w sile Ewangelii nieść pokój i radość. Będziemy dążyć do jasnej, świetlanej przyszłości, niosąc pokój do wszystkich zakątków świata. Tę prawdę chcemy przeżywać na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie – zakończył homilię bp J. Kajnek.

Eucharystię zakończyło uroczyste błogosławieństwo udzielone przez Pasterza naszej diecezji najstarszą, bo pochodzącą z 1010 roku, figurą Matki Bożej Bardzkiej. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli na tamtejszy rynek, gdzie burmistrz Krzysztof Żegański zaprosił wszystkich gości na międzynarodowe braterskie spotkanie. Oprócz poczęstunku były występy artystyczne, wspólne śpiewy, tańce, do których włączyli się również mieszkańcy gminy Bardo.

Podczas Mszy św. koncelebrowanej w poniedziałek 25 lipca br. o godz. 10 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy Ksiądz Biskup pożegnał wszystkich gości i pielgrzymów udających się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży.

Reklama

W specjalnym liście pasterskim poprzedzającym Światowe Dni Młodzieży Pasterz Kościoła świdnickiego pisał, że każdego dnia doświadczamy Bożego Miłosierdzia. W trwającym obecnie Jubileuszowym Roku Miłosierdzia z serca dziękujemy Bogu za wszystko, co nieustannie otrzymujemy z Jego miłosiernych rąk, przede wszystkim zaś za dar zbawienia. W to dziękczynienie pragną włączyć się młodzi chrześcijanie podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, które są darem Bożego Miłosierdzia. Ksiądz Biskup wskazywał dalej w swoim liście, że jest to wielkie międzynarodowe spotkanie młodych z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami oraz biskupami pod przewodnictwem Ojca Świętego spotykają się, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to czas przeżywania wielkiej wspólnoty Kościoła powszechnego, słuchania Słowa Bożego, sprawowania sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii, a także radosnego głoszenia Jezusa Chrystusa jako Pana i Zbawiciela, który wychodzi młodym naprzeciw, a oni obierając najlepszą cząstkę, otwierają się na spotkanie ze Zbawicielem.

Z myślą o pielgrzymach każda polska diecezja przyjęła własną dla siebie nazwę biblijną, charakteryzującą lokalny Kościół. W diecezji świdnickiej był to „Magnificat” – hymn uwielbienia, w którym Maryja wysławia liczne dzieła Boga. Określenie to – jak stwierdza Ksiądz Biskup – doskonale oddaje klimat diecezji świdnickiej naznaczonej wieloma maryjnymi akcentami m.in. w Bardzie, Wambierzycach, Starym Wielisławiu, Wałbrzychu.

Diecezjalny koordynator Światowych Dni Młodzieży ks. Paweł Łabuda powiedział nam, że w pięciu rejonach oprócz parafian, kapłanów, władz samorządowych, służb mundurowych w organizację pobytu zagranicznych pielgrzymów było również zaangażowanych ponad 230 wolontariuszy. Dzięki nim było to wielkie święto braterstwa, radości i wiary. Wszystkim za wszystko należą się serdeczne słowa wdzięczności i podziękowania. – A dla mnie osobiście jako kapłana było to kolejne doświadczenie, kolejna lekcja cierpliwości i pokory – dodał ks. Łabuda.

Ojciec Święty Franciszek ogłosi w Krakowie miejsce następnych Światowych Dni Młodzieży.

– My na pewno tam pojedziemy. Jak Pan Bóg pozwoli, to z drugim dzieckiem, bo bardzo go pragniemy – powiedzieli nam rodzice najmłodszego uczestnika tegorocznych ŚDM Ava i Chris Lobo. Może za ich przykładem pójdą także młodzi rodzice z naszej diecezji?

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mozaika w diecezji rzeszowskiej

W specjalnym orędziu przed przyjazdem do Polski papież Franciszek mówił, że pragnie dać światu mozaikę różnych twarzy, wielu ras, języków, ludów i kultur zjednoczonych w imię Jezusa Chrystusa. Takiej mozaiki i jedności doświadczyliśmy w diecezji rzeszowskiej po przyjeździe młodzieży z dziewiętnastu państw świata w ramach Światowych Dni Młodzieży

Choć Dni w Diecezji formalnie rozpoczęły się 20 lipca, już w niedzielę 17 lipca do diecezji rzeszowskiej przyjechała pierwsza grupa młodzieży z Urugwaju. Grupa z Ameryki Południowej została zakwaterowana w Nockowej. Potem, co kilka godzin, słyszeliśmy o kolejnych grupach na Podkarpaciu: z Kanady, Filipin, Chin. Łącznie na Światowe Dni Młodzieży do diecezji rzeszowskiej przyjechało 1419 osób z 19 państw świata. Obok młodzieży byli także duchowni: diakoni, księża i trzech biskupów z Egiptu, Filipin i Francji.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: W nierozerwalnej sieci

2025-04-30 09:19

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

Adobe.Stock

Na pół wieku przed Chrystusem armia Cezara dotarła do brzegów Egiptu. Gdy zajął się ogniem Pałac Królewski, nie trzeba było długo czekać, by w płomieniach stanęła największa biblioteka starożytnego świata, założona trzy wieki wcześniej przez Ptolemeusza I Sotera.

Ogień pożarł ponad czterdzieści tysięcy woluminów. Spłonęła biblioteka, ale nie spłonął geniusz ludzkiej myśli, który nadal kwitł w egipskiej Aleksandrii. Dzięki niemu chrześcijanie pierwszych wieków usiłowali rozwikłać znaczenie dość zagadkowego wydarzenia, które rozegrało się po zmartwychwstaniu Jezusa, nad brzegami Jeziora Galilejskiego. Na słowo Jezusa apostołowie zarzucili sieci.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję