Reklama

Niedziela Sandomierska

Wielkie Święto Młodych

Chcemy dziś pokazać Wam drogę ku Światowym Dniom Młodzieży. Ruszyliśmy z Dniami w Diecezji. Chcemy spojrzeć szerzej na ostatnie nasze przygotowania. Towarzyszyć pielgrzymom w drodze do nas. Pokazać, jak przeżywaliśmy wspólne spotkania i Dni Wspólnoty. A na koniec ruszyć z młodymi z naszej diecezji i gośćmi w stronę Krakowa na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Młodzi przybywali, aby poznawać Polskę, naszą kulturę, tradycję i zwyczaje. Przyjechali z różnych stron świata, reprezentując rozmaite kultury. Jedni dotarli autokarami, inni samolotami. Nie każdy mógł się spotkać z nimi osobiście, ale dzięki naszej relacji dowie się, jak wspólnie świętowaliśmy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zaczęło się od powitań. Kolorowo było już na lotniskach, na które przybywali młodzi. Jak sami podkreślali: „Gdy tylko wysiedliśmy na waszej ziemi, od razu zrobiło się głośno”. Z dalszych krajów, zza morza i oceanu, ale również z Hiszpanii młodzież przybywała samolotami. Z Francji czy Włoch pielgrzymi przyjechali autokarami. W nich – jak mówią – „też było głośno i radośnie”. Najważniejsze było pozytywne nastawienie.

A u nas wolontariusze przygotowywali powitalne transparenty. W ostatnie dni praca w sztabach ŚDM niemalże paliła się im w rękach. Dało się zauważyć trud włożony w dekorację nie tylko miejsc przyjęcia gości, ale całych miejscowości. Wszędzie było dużo kolorowych flag z logo ŚDM oraz flag krajów, z których pochodzili przyjezdni. Atmosfera napięcia i oczekiwania udzielała się niemal wszystkim. Koordynatorzy dzwonili, aby upewnić się, czy z przyjeżdżającymi wszystko było w porządku, a ci z drogi ku Polsce wysyłali coraz to nowsze zdjęcia informujące, gdzie aktualnie są i co po drodze oglądają. Internet żył ich życiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyjęci w rodzinach

Reklama

Stare polskie przysłowie „Gość w dom, Bóg w dom” zostało urzeczywistnione. Młodzi pielgrzymi byli przyjęci przez mieszkańców Sandomierza (Hiszpanie), Ostrowca Świętokrzyskiego i Staszowa (Kanadyjczycy), Tarnobrzega (Francuzi), Stalowej Woli (Francuzi, Włosi i goście z Wybrzeża Kości Słoniowej) oraz Janowa Lubelskiego (Włosi), natomiast gośćmi z Ukrainy zajęli się młodzi z Majdanu Królewskiego – miejscem noclegowym stał się ośrodek Caritas w Bojanowie. Wszyscy mogli skorzystać z naszej gościnności.

Okazało się, że bardzo wiele rodzin otworzyło swoje mieszkania, a co za tym idzie – serca, przed młodymi pielgrzymami z całego świata. Marzena i Roman z Janowa Lubelskiego, którzy przyjęli dwóch Włochów, mówili: – Dzieci nasze korzystały z gościny podczas pielgrzymek pieszych do Częstochowy. Przyjmowaliśmy młodzież podczas diecezjalnych Dni Młodzieży. I zawsze jak nam ktoś zaproponuje przyjęcie pod swój dach gości, to nie odmawiamy. Mamy dobre warunki mieszkaniowe i możemy tym miejscem się podzielić. Poza tym lubimy, jak dom tętni życiem. Przed ich przyjazdem otoczyliśmy te osoby naszą modlitwą. Codziennie oddawaliśmy Bogu ŚDM w naszej modlitwie małżeńskiej – mówią państwo Tomczykowie.

Rodziny przyjmujące gości proszone były o zapewnienie im posiłków w dniach, które młodzi mieli spędzać na miejscu. Przedstawiciele rodzin zapraszani byli, aby uczestniczyć razem z nimi w punktach programu ustalonych przez parafię. Rodziny i przedstawiciele parafii, które przyjmowały młodych, postarały się również o drobny upominek dla gości.

Pierwsze kroki

Reklama

Najwcześniej przybyli goście z Ukrainy. Miejscem docelowym był dla nich Bojanów, ale przedtem zawitali do Majdanu Królewskiego. Po obiedzie przyszedł czas na zwiedzanie muzeum kard. Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej, a po nim – na wyjazd do Stalowej Woli i przeżywanie w konkatedrze wraz z mieszkańcami miasta i innymi przybyłymi nabożeństwa sprawowanego w kilku językach, któremu przewodniczył bp Marc Millet z diecezji Bayonne we Francji. Towarzyszyli mu bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski. Po nabożeństwie grupy przydzielone do poszczególnych parafii w wyznaczonym przez organizatorów miejscu miały agapę z zabawami integracyjnymi, które trwały do późnych godzin nocnych.

Włosi od modlitwy w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Różańcowej zaczęli swój pobyt w Janowie Lubelskim, natomiast przedstawiciele wolontariuszy z Sandomierza swoich hiszpańskich gości odbierali z lotniska w Warszawie. Pozostali pielgrzymi sami dojechali do przydzielonych im miejsc zakwaterowania.

W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży i jubileuszem 800-lecia Zakonu Dominikańskiego, w dniach 11-31 lipca w Polsce przebywały relikwie bł. Pierre Georgia Frassatiego (całe ciało w trumnie). Na trasie peregrynacji relikwii tego patrona młodzieży i studentów znalazł się również Tarnobrzeg. 20-21 lipca relikwie można było uczcić u Ojców Dominikanów w Tarnobrzegu.

Czas na integrację

Wszędzie spotkania rozpoczęły się od porannej modlitwy – Jutrzni. Dzień dla większości grup oscylował wokół sanktuarium na Świętym Krzyżu. Organizatorzy przygotowali tam wspólne zajęcia dla przyjezdnych.

Trochę inaczej dzień wyglądał u gości w Tarnobrzegu i Janowie Lubelskim. Spędzili go, zwiedzając miejscowe atrakcje, a zakończyli piknikiem rodzinnym lub w kompleksie wypoczynkowym Zoom Natury. Natomiast część osób przebywających w Stalowej Woli wyjechała na spływ kajakowy.

Reklama

Zakończenie dnia wszędzie było podobne – modlitwy, wieczór uwielbienia czy nabożeństwo intermedialne. Ale było też na sportowo: mecz w siatkówkę czy spotkanie integracyjne przygotowane przez Nadleśnictwo Staszów. Gościom opowiadano, na czym polega praca leśnika, mogli też przejechać się bryczką i skosztować smakołyków z grilla.

Poznawali okolicę

Piątek dla młodych rozpoczął się modlitwą, po której sandomierzanie chcieli swoim gościom pokazać, co mają godnego zobaczenia w mieście. Okolice miejsca zamieszkania zwiedzali również przebywający w Ostrowcu Świętokrzyskim i Staszowie. Goście z Tarnobrzega ruszyli do Lublina i zwiedzali obóz koncentracyjny na Majdanku, a Francuzi przebywający w Stalowej Woli udali się do Auschwitz. Przybysze z Ukrainy byli w Kolbuszowej, Łańcucie i Leżajsku. Dla Włochów zorganizowano zajęcia w Gierłachach (Nadleśnictwo Lasów Janowskich). Włosi z janowiakami rozpoczęli dzień od Mszy św., której przewodniczył Biskup Ordynariusz.

Po południu dla większości był czas na zajęcia sportowe, a dzień kończył się nabożeństwami z procesjami po miastach. Były wieczory miłosierdzia z możliwością przejścia przez Bramę Miłosierdzia czy udział w międzyparafialnym nabożeństwie Drogi Krzyżowej.

Dzień Wspólnoty

Reklama

Sobota to dzień wspólnego spotkania pielgrzymów ŚDM oraz młodych z całej diecezji. Uczestniczyło w nim ponad 4 tys. osób. Na rynku Starego Miasta stanęła scena, na której przybywający zagraniczni pielgrzymi mieli zaprezentować swoje grupy i opowiedzieć o swoim kraju i kulturze. Młodzi mogli także zwiedzić najciekawsze zabytki i miejsca Sandomierza. Drugim miejscem spotkania były sandomierskie Błonia. Na obu miejscach przybywających witali członkowie grupy wodzirejskiej Trio z Rio. Właśnie tam ruszył największy polonez, jaki zatańczono kiedykolwiek w mieście. Najpierw młodzi w kilku językach modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Centralnym punktem spotkania była Msza św. na placu, gdzie przed 17 laty celebrował ją papież Polak Jan Paweł II. Mszy św. przewodniczył abp Marie Daniel Dadiet z Wybrzeża Kości Słoniowej, a wraz z nim Eucharystię sprawowali biskupi przybyli z młodymi pielgrzymami do naszej diecezji, bp Jan Ozga z Kamerunu oraz bp Krzysztof Nitkiewicz i bp Edward Frankowski. Podczas homilii bp Michel Dubost z diecezji Évry we Francji przypomniał młodym główną ideę ŚDM, wezwanie do świętości. – Niemal przez wszystkie Światowe Dni Młodzieży przewija się hasło „Świętymi bądźcie”. Ich inicjator św. Jan Paweł II wielokrotnie namawiał, zapraszał, a nawet błagał młodych, aby uczynili wysiłek bycia świętymi. Dziś Chrystus zaprasza i nas do tego, abyśmy podjęli ten wysiłek.

Po Eucharystii na scenie na rynku Starego Miasta odbył się koncert zespołu TGD, natomiast wieczorem na Błoniach były wspólne zabawy, pokaz Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej i koncert uwielbienia.

Niedzielne świętowanie

Niewątpliwie Msza św. w parafiach, które gościły młodzież, była centralnym punktem niedzielnego świętowania. Ale ten dzień wyróżniał również wspólny obiad zjedzony z rodzinami gospodarzy.

Popołudnia spędzano różnie. W Sandomierzu goście wyruszyli na rejs statkiem po Wiśle, mogli postrzelać z łuku pod Zamkiem czy wziąć udział w pikniku przy kościele św. Jakuba. Kanadyjczycy zwiedzali Szydłów i wzięli udział w turnieju rycerskim. Francuzi wypoczywali nad Jeziorem Tarnobrzeskim i wzięli udział w festynie wraz z rodzinami. W janowskim nadleśnictwie postanowiono pogrillować, a dla gości z Ukrainy wolontariusze z Majdanu Królewskiego zorganizowali wspólne zabawy w ogrodach plebańskich. Spotkania poobiednie były również okazją do podziękowań, wymiany symbolicznych upominków i mnóstwa radości. Na wieczór natomiast większość gości i ogromna liczba osób z diecezji zjechała do Stalowej Woli. Tam miasto zorganizowało koncert Piotra Rubika z zespołem.

W stronę Krakowa

Reklama

Niektórzy już z samego świtu wyruszali w stronę Krakowa. Pielgrzymi nocujący w Sandomierzu i Stalowej Woli postanowili po drodze wstąpić jeszcze do Częstochowy. W innych miejscach dzień rozpoczynano od Mszy św. Był to czas pożegnań, a w niektórych miejscach młodzi dzielili się wrażeniami z tych kilku niezwykłych dni.

Trwały ślad ŚDM

To od młodzieży wyszedł pomysł, by jednym z trwałych śladów pozostawionych po przygotowaniach i przeżyciach związanych ze Światowymi Dniami Młodzieży była praktyczna realizacja słów z Ośmiu Błogosławieństw: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. 23 lipca, w czasie sandomierskiego Dnia Wspólnoty, były zbierane ofiary dla tarnobrzeskiego hospicjum św. Ojca Pio. Natalia Bełz, odpowiedzialna za wolontariuszy ŚDM, informuje: – Jako młodzi ludzie możemy się podzielić z bliźnimi tym, co mamy. Nasze środki, np. kieszonkowe, czy oszczędności, ofiarujemy bliźniemu, który bardziej tego potrzebuje. Gdy dajemy coś bezinteresownie, nie oczekując, że dostaniemy coś w zamian, sprawia nam to dużo radości. Widzimy tego efekty, bo pomagając, zmieniamy otaczający nas świat, ale też zmieniamy się sami, wewnętrznie – mówiła Natalia w spocie, który ukazał się w Internecie.

Miłosierdzie czynione w praktyce jest odpowiedzią na apel Ojca Świętego Franciszka w Roku Miłosierdzia. Działanie Hospicjum św. Ojca Pio będzie nam przypominać Dni w Diecezji i ŚDM w Krakowie. A jednocześnie będzie to trwały owoc hojności młodych.

2016-07-27 14:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM w diecezji toruńskiej

Niedziela toruńska 31/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Wiesław Ochotny

Młodzi z Francji wielbią Boga pieśnią w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu

Młodzi z Francji wielbią Boga pieśnią w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu

– Wyrażam wielką radość z waszego przybycia do Torunia. Od ostatniego spotkania młodych w Brazylii oczekiwaliśmy na wasz przyjazd! – tymi słowami bp Andrzej Suski rozpoczął 22 lipca Eucharystię z udziałem młodzieży z całego świata, która przyjechała do diecezji toruńskiej na Dni w Diecezji poprzedzające główne obchody Światowych Dni Młodzieży

Przygotowania do tych dni trwały w naszej diecezji w zasadzie od momentu ogłoszenia przez papieża Franciszka, że kolejne Światowe Dni Młodzieży, po brazylijskim Rio, odbędą się w Polsce, w Krakowie. Głównym efektem przygotowań były trwające od 20 do 25 lipca Dni w Diecezji. W tym czasie gościliśmy w naszych parafiach młodzież z krajów wszystkich kontynentów: z Kanady, Dominikany, Kolumbii, Francji, Włoch, Zambii, Gabonu, Angoli, Hongkongu i Australii. W dniach poprzedzających ŚDM w Krakowie oraz tuż po nich w naszej diecezji przebywali i przebywać będą jeszcze pielgrzymi z Ziemi Świętej, Jordanii, Ukrainy, Danii, USA, Chile, Ekwadoru i Papui-Nowej Gwinei, w sumie prawie 1500 osób.
CZYTAJ DALEJ

Jezus mnie nie potępia, ale bardzo pragnie, abym się zmienił na lepsze

2025-04-02 14:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

źródło: wikipedia.org

"Chrystus i jawnogrzesznica", Nicolas Poussin (1653 r.)

Chrystus i jawnogrzesznica, Nicolas Poussin (1653 r.)

Ważne jest, aby w każdej sytuacji kryzysowej, którą przeżywam, zaprosić Jezusa. On jest pomocą, światłem i On udziela łaski, aby z trudności wyjść i stać się lepszym czy mądrzejszym.

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Cały lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał ich. Wówczas uczeni w Piśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą dopiero co pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją pośrodku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, tę kobietę dopiero co pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co powiesz?» Mówili to, wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem». I powtórnie schyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych, aż do ostatnich. Pozostał tylko Jezus i kobieta stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Kobieto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?» A ona odrzekła: «Nikt, Panie!» Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. Idź i odtąd już nie grzesz».
CZYTAJ DALEJ

Gdy sakramentu udziela człowiek niegodny, to czy traci on swoją moc?

2025-04-05 20:57

[ TEMATY ]

Katechizm Wielkopostny

Adobe Stock

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W kolejnym dniu naszego katechizmu odpowiedź na pytanie - czy jeśli sakramentu udziela człowiek niegodny, to traci on swoją moc?

Czy wiesz, co wyznajesz? Czy wiesz, w co wierzysz? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Jeśli nie, zostań z nami. Jeśli tak, tym bardziej zachęcamy do tego duchowego powrotu do podstaw z portalem niedziela.pl. Przewodnikiem będzie nam Katechizm Kościoła Katolickiego oraz Youcat – katechizm Kościoła katolickiego dla młodych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję