Reklama

Niedziela Wrocławska

Osiem dni, które zmieniają życie

Niedziela wrocławska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Archiwum Pielgrzymki Wrocławskiej

Codziennie uczynki miłosierdzia, przejście przez bramę miłosierdzia, zanurzenie w chrzcielnicy, nauka znaku krzyża, wybaczanie w praktyce na Przeprośnej Górce i Msza św. koncelebrowana przez neoprezbiterów. Doświadczeni pątnicy przekonują: Wyrusz z nami, a zobaczysz, że pielgrzymka to 8 dni, które zmieniają życie.

Nowy początek

Organizatorzy dopinają kilkumiesięczne przygotowania, zapisy w pełni, sandały naszykowane do drogi, plecaki prawie spakowane. Wielu nie może doczekać świtu 2 sierpnia, kiedy znów wyruszą w drogę.

Reklama

– Zapraszamy na wędrówkę – nie tylko szlakiem wśród innych, ale przede wszystkim wędrówkę w głąb siebie. Bo pielgrzymka to doświadczenia zmysłowe, ogromne zmęczenie i satysfakcja, że docieramy do wyznaczonego celu, ale przede wszystkim przemiana i poznanie Tego, dzięki któremu możemy wędrować na co dzień – zapraszają organizatorzy.

Brama Miłosierdzia

W szóstym dniu pielgrzymki, wchodząc do Olesna pielgrzymi nawiedzają najpierw drewniany kościół św. Anny. W tym roku przejdą przez ustawioną tam bramę miłosierdzia, spełniając zachętę papieża Franciszka. Miłosierdzie będzie podczas tych ośmiu dni omawiane w konferencjach, ale także praktykowane: codziennie rano i po południu każdy będzie zachęcany do uczynienia jednego uczynku miłosierdzia względem ducha (rano) i jednego względem ciała (po południu). Kolejność nieprzypadkowa.

Przez chrzest do krzyża

Obok bramy miłosierdzia stanie wielka chrzcielnica – w niej każdy będzie mógł zanurzyć rękę i uczynić znak krzyża. Jak to robić i co oznacza każdy ruch tego gestu wytłumaczą przewodnicy. Ten dzień będzie też nawiązaniem do 1050. rocznicy chrztu Polski.

Namaszczenie, błogosławieństwo i koncert

Reklama

Siemysłów pod Namysłowem będzie miejscem, gdzie kapłani udzielą pielgrzymom sakramentu namaszczenia chorych. W trzecim dniu pielgrzymki, 4 sierpnia w Karwińcu Mszę św. ze specjalnym błogosławieństwem odprawią tegoroczni neoprezbiterzy. Wieczorem radość świętowania dopełni koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jadących na 70 oślętach” i uczta dla ciała: gościnny Karwiniec organizuje grila – w ten sposób niewielka wieś co roku karmi ponad 2000 pielgrzymów.

Możesz pomóc

Formowane są jeszcze szeregi służb niosących pomoc w trakcie drogi – możesz dołączyć. Poszukiwani są wolontariusze do służby medycznej – tu przyda się doświadczenie lekarzy, pielęgniarek, ratowników, fizjoterapeutów i studentów tych kierunków. Zadania oferuje służba porządkowa, dbająca o bezpieczeństwo w trakcie drogi. Talenty muzyczne zasilą diakonię muzyczną – poszukiwani są gitarzyści!

* * *

List „Orzecha” do Pielgrzymów Miłosierdzie – druga natura chrześcijanina

Ojciec Święty Franciszek wielokrotnie podejmował i wciąż podejmuje temat konkretnych uczynków miłosierdzia, wzywając ludzi do ich realizacji. Pielgrzymka Wrocławska będzie dla wszystkich okazją do przypomnienia, że miłosierdzie, które jest Imieniem Boga, ma stać się drugą naturą chrześcijanina – tak, aby w dniu sądu zadecydowało o naszym zbawieniu.
Podczas drogi każdego dnia będziemy rozważać uczynki względem ciała, a po południu względem duszy. Każdego, kto chce na nowo przeżyć i zrozumieć, czym dla niego są uczynki miłosierdzia, zapraszam w sierpniu na szlak pielgrzymkowy.
Główny Przewodnik Pielgrzymki ks. Stanisław Orzechowski

* * *

Informacje ogólne

Pielgrzymka wyruszy po raz 36. z katedry wrocławskiej 2 sierpnia (wtorek) o godz. 6 Przybycie na Jasną Górę i wejście przed obraz Matki Bożej 10 sierpnia (środa) o godz. 9. Msza św. na zakończenie pielgrzymki na wałach jasnogórskich o godz. 11.

Pielgrzym

– powstrzymuje się całkowicie od palenia tytoniu i picia alkoholu

– przestrzega zakazu noclegów koedukacyjnych

– wypełnia polecenia brata przewodnika i jego współpracowników

– przyjmuje w duchu pokuty wszystkie trudy pielgrzymowania.

Wyposażenie

– namiot, śpiwór i karimata

– bagaże zapakowane w worki foliowe, podpisane adresem i numerem grupy

– informacja o przyjmowanych lekach i dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne

– na trasie możliwość zaopatrzenia się w chleb, nabiał i podstawowe artykuły spożywcze.

Zapisy

osobiście: do 31 lipca – w parafiach

30 lipca – 1 sierpnia w godz. 11-17 – w Centralnym Punkcie Informacyjnym Pielgrzymki w DA „Wawrzyny” przy ul. Bujwida 51 mailowo na adres: pielgrzymka@pielgrzymka.pl, telefonicznie: tel. 71 328 47 68 oraz 71 725 67 20.

Koszt

Dzieci i młodzież do ukończenia gimnazjum włącznie – 85 zł. Pozostali uczestnicy – 95 zł
Dla rodzin przewidziane są zniżki.

Więcej informacji: www.pielgrzymka.pl

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Piekary Śląskie: XIV Nocna Pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

facebook.com/Naprzekor

Nie wystarcza im tradycyjne pielgrzymowanie. Szukają form ekstremalnych. W sobotę, 6 maja po Mszy św. sprawowanej o godz. 19.30 w Piekarach Śląskich na szlak pielgrzymkowy w stronę Jasnej Góry wyruszyło 312 osób.

Do Częstochowy dotarli w niedzielę przedpołudniem. Oznacza to, że na pokonanie 60 km potrzebowali niespełna 15 godzin. Okazuje się, że taka forma pielgrzymowania nie jest charakterystyczna tylko dla osób młodych. W tym roku najstarszym pątnikiem był 76-letni Arnold. Jak co roku pielgrzymi w szczególny sposób ofiarują trudy swojej wędrówki w intencji prześladowanych Chrześcijan, w tym roku szczególnie w intencji prześladowanych Chrześcijan w Pakistanie.

CZYTAJ DALEJ

„Opowiadamy Polskę światu”: W światowych mediach teksty przybliżające historię Polski

2021-09-17 07:52

[ TEMATY ]

Opowiadamy Polskę Światu

Karol Porwich/Niedziela

17 września w mediach kilkudziesięciu krajów świata zaczną pojawiać się teksty z kolejnej odsłony projektu „Opowiadamy Polskę światu”. Artykuły m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, czy historyków prof. Wojciecha Roszkowskiego i Rogera Moorhouse’a przybliżają najnowszą historię Polski, a także takie wartości, jak wolność i solidarność.

Teksty trafiły do ponad 50 redakcji na całym świecie i w najbliższych dniach będą publikowane m.in. we Francji, Włoszech, Niemczech, Rosji, Hiszpanii, Czechach, ale też w bardziej egzotycznych krajach, jak Wenezuela, Meksyk, Kuwejt, Maroko, Algieria, Senegal czy Singapur – informuje PAP Eryk Mistewicz, prezes Instytutu Nowych Mediów (INM), inicjator i organizator projektu "Opowiadamy Polskę światu".

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Fumigacja kościoła pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

2021-09-17 22:26

[ TEMATY ]

Parafia Zbąszynek

kościół w Chlastawie

JAN MIKUŁAparafiazbaszynek.pl

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Kościół pw. Narodzenia NMP w Chlastawie

Od 6 września w kościele filialnym pw. Narodzenia NMP w Chlastawie prowadzona jest fumigacja, której celem jest zwalczenie korników, które znajdują się w drewnianym kościółku.

Fumigacja jest przeprowadzana za pomocą substancji chemicznych w formie gazu. Substancje te nazywane są fumigantami. Główną zaletą fumigacji jest wysoka skuteczność w zwalczaniu szkodników drewna oraz neutralność procesu dla odkażanego materiału. Zakończenie prac fumigacji przewidywane jest pod koniec września i z tego powodu na ten czas zamknięty jest kościółek w Chlastawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję