Reklama

Niedziela Wrocławska

Pod płaszczem dobrej Matki

Umiłowany synu! Przyjmij szkaplerz twojego zakonu. Przywilej dla ciebie i Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia wiecznego” – słowa te stanowią odpowiedź Matki Bożej na gorliwą modlitwę Szymona Stocka, generała Zakonu Karmelitów, który bał się o przyszłość zakonu. Szkaplerz, stanowiący element stroju zakonników (dwa kawałki materiału zakładane przez głowę), towarzyszy dziś tysiącom ludzi na całym świecie. Jest płaszczem dobrej Matki, która każdego chce otoczyć swoją opieką.

16 lipca w zakonach karmelitańskich obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. To doskonała okazja ku temu, by przyjąć szkaplerz. Zasady są proste: przede wszystkim trzeba chcieć. Ważne jest to, by starać się naśladować Maryję w Jej cnotach: czystości, radości posłuszeństwie. – Jeśli ktoś chce poznać Pana Boga, nie ma lepszej drogi od pójścia za Maryją. Kiedy wpatrujemy się w Nią, naśladujemy samego Boga, bo Ona jest w Niego zapatrzona. Maryja nigdy nie zatrzymuje naszej wiary i miłości na sobie, zawsze prowadzi do Boga – przekonuje karmelita bosy o. Krzysztof Piskorz. Przyjmujący szkaplerz zobowiązuje się do codziennego odmawiania modlitwy, zapewniającej duchową łączność z Karmelem, np. „Pod Twoją obronę”. A to oznacza, że każdego dnia swoją modlitwą otaczają go wszyscy inni noszący szkaplerz. Można go nabyć w sklepie z dewocjonaliami, a także w zakonach karmelitańskich. Co istotne, szkaplerz przyjmuje się w formie materiałowej: na jednym kawałku tkaniny przedstawiona jest Matka Boża, na drugim – Pan Jezus. Później można zamienić go na wersję medalikową, bardziej odporną na uszkodzenia. Z przyjęciem szkaplerza wiążą się też obietnice, m.in. przywilej sobotni, który dla osoby noszącej szkaplerz oznacza, że jeśli trafi do czyśćca, zostanie z niego wyciągnięta w pierwszą sobotę po śmierci. Szkaplerza nie można jednak traktować magicznie, ale z wiarą przyjmować łaski, które Bóg daje przez Maryję. Przed przyjęciem szkaplerza warto udać się do spowiedzi. Trzeba również pamiętać, że przyjmujemy go na całe życie – gdyby ktoś odstąpił od jego noszenia, powinien jak najszybciej do tego powrócić.

Reklama

O. Krzysztof Wesołowski, przeor wrocławskich karmelitów, wspomina, że przyjęcie szkaplerza było dla niego wejściem w duchowość Karmelu. – Nauczyłem się cichego trwania przed Panem. Szkaplerz włącza w szkołę Maryi, która uczy uważnie obserwować rzeczywistość, rozważać to, co się widzi, a później doskonale czynić.

* * *

Uroczystości we wrocławskim Karmelu

ul. Ołbińska 1 – parafia pw. opieki św. Józefa
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca po Mszy św. o godz. 18, uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 11.30

ul. Karłowicza 1 – kaplica klasztoru sióstr karmelitanek bosych
Nowenna szkaplerzna – 7-15 lipca o godz. 17 (wyjątek: 10 lipca – godz. 9), uroczystość NMP z Góry Karmel (możliwość przyjęcia szkaplerza) – 16 lipca, godz. 18

ul. Zduńska 8 – parafia św. Anny, klasztor sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezusa
Możliwość przyjęcia szkaplerza 16 lipca na Mszy św. o godz. 18

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kto w nim umrze, nie dozna ognia piekielnego

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 30/2020, str. VI

[ TEMATY ]

szkaplerz

bp Paweł Socha

Karolina Krasowska

Bp Paweł Socha od kilkunastu lat nosi szkaplerz karmelitański

Bp Paweł Socha od kilkunastu lat  nosi szkaplerz karmelitański

O duchowym znaczeniu i obietnicach związanych z noszeniem szkaplerza z bp. Pawłem Sochą rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Księże Biskupie, proszę powiedzieć, czym jest szkaplerz karmelitański?

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie

2021-09-21 17:02

[ TEMATY ]

wiara

krzyż

pluralizm

Vatican News

Każdy z nas musi odkryć, jakie miejsce w jego życiu odkrywa tajemnica krzyża – wskazuje na to ks. Fernando Taccone. Należy on do Zgromadzenia Męki Pańskiej, popularnie zwanego pasjonistami. Zostało ono założone przed 300 laty we Włoszech przez św. Pawła od Krzyża. Z okazji swego jubileuszu pasjoniści zorganizowali w Rzymie Międzynarodowy Kongres Teologiczny pt. Mądrość krzyża w pluralistycznym świecie.

Zakonnik nawiązuje do ostatniej pielgrzymki Papieża Franciszka na Słowację, która, jak podkreśla, miała nie tylko ogromne znaczenie teologiczne, ale i kulturowe. „Ojciec Święty umieścił krzyż w centrum rzeczywistości świata. Przypomniał, że w zmieniającym się i pluralistycznym świecie istnieje niezmienna prawda zawierająca się w imieniu Jezus, który przyniósł wszystkim zbawienie” – mówi ks. Taccone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję