Reklama

Niedziela w Warszawie

Gotowi na Dni w Diecezjach

Warszawa czeka na tysiące gości z całego świata. 20 lipca do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi, na których w czasie Dni w Diecezjach – poprzedzających Światowe Dni Młodzieży – będą czekać liczne atrakcje duchowe, kulturalne i sportowe

Niedziela warszawska 28/2016, str. 3

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

Wojciech Łączyński

– Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach – powiedział abp Henryk Hoser. Obok siedzą Hanna Gronkiewicz-Waltz i kard. Kazimierz Nycz

– Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się
jak działać w dobrych celach – powiedział abp Henryk Hoser. Obok siedzą Hanna Gronkiewicz-Waltz i kard. Kazimierz Nycz

Do Warszawy przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych ludzi z kilkunastu krajów, głównie europejskich, ale także z Filipin, Ghany, Kostaryki, Palestyny, Wysp Samoa, Wybrzeża Kości Słoniowej. Będą mieszkać u warszawskich rodzin. Gospodarzami wydarzenia są archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Wizytówka Polski

Jak powiedział kard. Kazimierz Nycz w czasie konferencji prezentującej stan przygotowań do Dni w Diecezjach, archidiecezja przygotowała dla pielgrzymów przede wszystkim program duchowy, będą oni mieli jednak także wiele możliwości, by poznać nasz kraj i kulturę, m.in. mieszkając u rodzin czy przebywając w parafiach.

Reklama

– Jesteśmy do Dni w Diecezjach bardzo dobrze przygotowani – powiedział Metropolita, podkreślając dobrą, partnerską współpracę z innymi podmiotami uczestniczącymi w przedsięwzięciu. Podkreślił to także abp Henryk Hoser. – Od dwóch lat jesteśmy świadkami kooperacji różnych podmiotów. Dzięki tej współpracy uczymy się jak działać w dobrych celach – stwierdził.

Do diecezji warszawsko-praskiej przyjedzie wielu pielgrzymów z krajów dla nas egzotycznych, m.in.: 300 z Filipin i 200 z Indonezji, ale także z Belgii (300 osób) i Ukrainy (500 osób). W sumie 3500 gości, w tym kilku biskupów, 50 księży i 15 kleryków. – Dla wielu młodych Warszawa będzie wizytówką nie tylko Polski, ale całej Europy, ponieważ będzie to ich pierwsza wizyta na tym kontynencie – powiedział ks. Emil Parafiniuk, koordynator ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej.

Uwielbienie przy Świątyni

Najważniejszym wydarzeniem Dni będzie Warszawskie Uwielbienie przy Świątyni Opatrzności Bożej 23 lipca. Odbędzie się tam Msza św. posłania, pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Podczas koncertu zagrają m.in.: „ Arka Noego”, „Maleo Reggae Rockers” i „2Tm2,3”. Dzień wcześniej zaplanowano dzień pielgrzymowania i dzieł miłosierdzia. Młodzież odwiedzi miejsca związane z życiem świętych Warszawy, m.in. z abp. Zygmuntem Szczęsnym-Felińskim, ks. Jerzym Popiełuszką, św. Andrzejem Bobolą.

Reklama

W kościołach odbędzie się także nabożeństwo adoracyjne w intencji młodzieży i pokoju na świecie. Przed kościołami zostaną rozpalone ogniska na znak jedności Kościoła, który zgromadzony w tym samym czasie w różnych miejscach modli się do Boga w różnych językach w intencjach całego świata.

Pielgrzymów będą wspierać mówiący w kilkunastu językach wolontariusze, w sumie ok. 600 osób. Będą ubrani w jednakowe stroje – niebieskie koszulki z widocznym na plecach napisem „volunteer” na dworcach, lotnisku, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych Dniom w Diecezjach. Od nich będzie można uzyskać pomoc i niezbędne informacje, np. na temat komunikacji miejskiej, programu wydarzeń czy stołecznych atrakcji turystycznych.

Spuścizna św. Jana Pawła II

Każdy zarejestrowany pielgrzym w czasie Dni będzie mógł skorzystać z atrakcji i udogodnień przygotowanych przez organizatorów. Po Warszawie będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską – upoważni ich do tego legitymacja pielgrzyma. Bezpłatne połączenia będą obowiązywać w I i II strefie biletowej, pociągach WKD i KM. Bezpłatny wstęp zapewniają pielgrzymom w dniach 20-25 lipca także warszawskie muzea.

Z myślą o mieszkańcach Warszawy, turystach i uczestnikach Dni w Diecezjach przez lipcowy tydzień na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu działać będzie Miejska Strefa Kultury – miejsce spotkań z ciekawymi gośćmi, kinem plenerowym, rekreacją. Odbędą się tam liczne wydarzenia kulturalne, sportowe i społeczne, których organizatorem jest Centrum Myśli Jana Pawła II. Wątkami przewodnimi będą „miłosierdzie” i „solidarność” oraz ukazanie ich roli w spuściźnie Jana Pawła II, historii i współczesności Polski i Warszawy.

Uczestników ŚDM i Dni przywita koncert „Wiara. Nadzieja. Miłość”; 21 lipca o godz. 19.30 na pl. Piłsudskiego. Koncert przygotowywany przez Stołeczną Estradę, to wielowymiarowe widowisko. Na specjalnie wybudowanej wielopoziomowej scenie wystąpi ponad 200 wykonawców z całego świata, wśród nich m.in.: Muniek Staszczyk i Zbigniew Wodecki.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza na Wawelu na inauigurację harcerskego wolontariatu ŚDM

[ TEMATY ]

wolontariat

ŚDM w Krakowie

25.07

Bożena Sztajner/Niedziela

Ponad 1000 harcerzy i skautów z zagranicy i 34 skautowych kapelanów uczestniczyło dziś w Mszy św. na Wawelu. Tak rozpoczęli służbę na Światowych Dniach Młodzieży. Była to jedyna okazja do spotkania się wszystkich harcerskich wolontariuszy i pielgrzymów w jednym miejscu.

"Każdy skaut ma w sobie pragnienie zbliżenia się z Chrystusem - powiedział w homilii kapelan światowy Międzynarodowej Katolickiej Konferencji Skautingu (ICCS) ks. Jacques Gagey. - Chrystus chciałby zjednoczyć każdego z nas z innymi ludźmi, niezależnie od ich pochodzenia. Razem tworzymy bożą rodzinę - mówił kapelan.

CZYTAJ DALEJ

Dożynki Prezydenckie 2021

2021-09-19 17:04

prezydent.pl

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie z udziałem Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

– Wszystkie branże polskiego rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. Obiecuję wszystkim polskim rolnikom, że będę o te sprawy dbał, że będę stał na straży polskiego rolnictwa, jego dobra, jego interesów, tego wszystkiego, co istotne – mówił Prezydent RP podczas uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Święci na ulicach Wrocławia

2021-09-19 22:12

[ TEMATY ]

relikwie

św. Stanisław

św. Dorota

procesja

archidiecezja wrocławska

Magdalena Lewandowska

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Ulicami Wrocławia przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty

Już po raz 24 przez wrocławski Rynek przeszła procesja z relikwiami śś. Stanisława i Doroty.

Procesja nawiązuje do średniowiecznej tradycji, a wskrzeszona została po powodzi w 1997 r. Wrocławianie dziękują w niej za uchronienie od wielkiej wody i innych kataklizmów i proszą – za wstawiennictwem świętych – o dalszą opiekę nad miastem. – Nasze wyjście na ulice miasta to nie okazja, by protestować przeciw komuś. To świadectwo wiary, że Bóg powołuje nas do świętości. Prosimy Boga o zachowanie od naturalnych kataklizmów, ale też by zachował nas od jakichkolwiek duchowych klęsk – mówił w Bazylice Garnizonowej ks. Arkadiusz Krziżok, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję