Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pielęgnują wiarę przodków

Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy znajduje się w dekanacie trzebiatowskim w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego. Położona jest w malowniczej scenerii krajobrazu Pomorza Zachodniego. Kościół parafialny w Cerkwicy należy do cennych zabytków województwa zachodniopomorskiego – datowany na XV wiek, reprezentuje gotycką architekturę sakralną. We wnętrzu kościoła znajduje się XVII-wieczny barokowy ołtarz, ambona i chrzcielnica. Od 6 października 2002 r. w kościele znajdują się relikwie św. siostry Faustyny, orędowniczki Bożego Miłosierdzia. 12 czerwca 2015 r., w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa parafia otrzymała relikwie krwi św. Jana Pawła II. Na terenie parafii Cerkwica znajdują się trzy kościoły filialne w: Ciećmierzu, Czaplinie Wielkim i Paprotnie.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2016, str. 4

[ TEMATY ]

Chrzest Polski

Irena Lewicka

Poświęcenie Krzyża jubileuszowego

Poświęcenie
Krzyża jubileuszowego

W parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cerkwicy 5 czerwca br. świętowano jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski i uroczystość ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W uroczystościach wzięli udział: abp Andrzej Dzięga, władze Starostwa Powiatowego w Gryficach, przedstawiciele Rejonu Dróg powiatu gryfickiego, ofiarodawcy, duchowieństwo dekanatu trzebiatowskiego, członkowie Apostolstwa Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Zespół Folklorystyczny „Czerwona róża” oraz licznie przybyli wierni.

Chrzest Polski nastąpił w 966 r. Najpierw ochrzcił się władca Polski Mieszko I, a następnie rozpoczął się proces chrystianizacji całej Polski. Na przełomie X-XI wieku rozpoczęto budowę organizacji kościelnej. W XII wieku misja chrystianizacyjna dotarła do Pomorzan. Biskup Otton z Bambergu na prośbę władcy Polski, księcia Bolesława Krzywoustego, podjął się chrystianizacji Pomorza. Prawdopodobnie dotarł do wsi Cerkwica, gdzie do dziś zachowała się jedna z nielicznych na Pomorzu Zachodnim studzienka św. Ottona.

Reklama

W promieniach czerwcowego słońca, wśród wiekowych dębów, przy studzience św. Ottona o godz. 12 wszyscy uczestnicy uroczystości razem z abp. Andrzejem Dzięgą i ks. prob. Kazimierzem Olejniczakiem odmówili modlitwę Anioł Pański (studzienka i jej otoczenie zostały odrestaurowane przez Powiat Gryficki na jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski). Następnie, odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego, procesyjnie wyruszyli do Krzyża pokutnego, który został wzniesiony na skrzyżowaniu dróg w rogu cmentarza komunalnego. Wykonany został z granitu ciosanego, wzniesiony na murze wykonanym z kamienia polnego. Na awersie i rewersie muru zostały osadzone granitowe kamienie z datami 966 r. i 1125 r. oraz symbolem szlaku św. Jakuba.

Po ceremonii poświęcenia Krzyża pokutnego przez Księdza Arcybiskupa procesja udała się do Krzyża jubileuszowego – repliki studzienki św. Ottona. Krzyż jubileuszowy został wzniesiony na placu przed kościołem parafialnym w Cerkwicy dla upamiętnienia wielkiego jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, i przypomnienia o dziejowych wydarzeniach w historii Narodu Polskiego i dziejach Kościoła. Krzyż, wykonany z granitu ciosanego, osadzony jest na granitowej płycie i spoczywający na murze, w którym osadzone są granitowe bloczki z datami: 966 – chrzest Polski, 1125 – chrzest Pomorza przez św. Ottona, 1918 – odzyskanie niepodległości przez Polskę, 1974 – erygowanie parafii Cerkwica, 1978 – wybór Karola Wojtyły na papieża, 2010 – katastrofa smoleńska, 2014 – kanonizacja Jana Pawła II, 2016 – 1050. rocznica Chrztu Polski, a także granitowa płyta z imieniem i nazwiskiem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi, który dokonał poświęcenia Krzyża jubileuszowego (Krzyż pokutny i Krzyż jubileuszowy powstały według projektu dr Ireny Lewickiej, dokumentację do projektu przygotował mgr inż. Janusz Ławruszko).

Ze słowami Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa uczestnicy uroczystości weszli do kościoła parafialnego, w którym Ksiądz Arcybiskup sprawował uroczystą Mszę św. W czasie Eucharystii wszyscy uczestnicy z zapalonymi świecami odnowili przyrzeczenia chrzcielne, a Ksiądz Arcybiskup udzielił młodzieży gimnazjalnej sakramentu bierzmowania.

Na zakończenie uroczystości Ksiądz Proboszcz złożył podziękowanie dla Księdza Arcybiskupa za przybycie i udział w uroczystościach, podziękował także dobroczyńcom za wkład w uczczenie jubileuszu chrześcijaństwa: Starostwu Powiatowemu w Gryficach, dyrektorowi Rejonu Dróg w Gryficach Józefowi Mnichowi, dyrektorowi Firmy Lasland i wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania uroczystości. Przedstawiciel Rady Parafialnej Leszek Zając w imieniu całej parafii wyraził wdzięczność Księdzu Arcybiskupowi za obecność w dniu, w którym parafia oddając cześć Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, dziękowała za 1050 lat wiary chrześcijańskiej w Ojczyźnie, a także za udzielenie młodzieży sakramentu bierzmowania. W obecności Metropolity złożył życzenia ks. proboszczowi Kazimierzowi Olejniczakowi z okazji 45. rocznicy święceń kapłańskich i podziękowanie za przewodnictwo duchowe i inicjowanie różnych przedsięwzięć religijnych i kulturalnych, za gospodarską dbałość o obiekty w parafii i niestrudzone polepszanie ich stanu. Wyraził także wdzięczność za jego postawę pobożności i gorliwą modlitwę w intencji parafii.

2016-07-05 11:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący Episkopatu o wzywaniu imienia Pana Boga nadaremno

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

Drugie przykazanie nakazuje nam szanować imię Boże i czcić je, wymawiać je tylko po to, by je błogosławić, wychwalać i uwielbiać – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w ramach przygotowania do 1050. rocznicy Chrztu Polski wyjaśnia w katedrze poznańskiej poszczególne przykazania Dekalogu.

W homilii nt. przykazania „Nie będziesz wzywał imienia Pana Boga twego nadaremno” abp Gądecki poruszył zagadnienie wzywania imienia Bożego, czczenia go i znieważania. Podkreślił, że z biblijnego spojrzenia na Boga wypływał obowiązek szacunku dla Jego imienia, które określało Go jako istotę świętą, czyli doskonałą pod każdym względem, potężną, mądrą, wszystkowiedzącą, sprawiedliwą, życzliwą ludziom, miłującą Lud Boży i miłosierną.

CZYTAJ DALEJ

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka seniorów i wolontariuszy

2021-09-21 16:11

[ TEMATY ]

seniorzy

Parafialne Zespoły Caritas

Fb/CaritasDiecezjiZielonogorskoGorzowskiej

Członkowie Klubu Seniora „Babie lato” i wolontariusze Parafialnego Zespołu Caritas z parafii Chrystusa Króla w Tuplicach wybrali się na pielgrzymkę na Podlasie – informuje Caritas diecezjalna.

Wyjazd odbył się w dniach 13-17 września. Na pielgrzymim szlaku znalazły się takie miejsca jak: Białystok , Tykocin, Supraśl, Narew, Soce, Bohoniki , Puszcza Białowieska czy Sokółka. Opiekę duchową nad uczestnikami wyjazdu sprawował ks. Leszek Białuga. Szczegółową relację z poszczególnych dni znaleźć można na parafialnym Facebooku. Zapraszamy do galerii zdjęć.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję