Reklama

Niedziela Świdnicka

Sukcesy uczniów katolickich szkół

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 8

[ TEMATY ]

szkoła

wyróżnienie

Ks. Zbigniew Chromy

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Najlepsi uczniowie szkół prowadzonych przez świdnicką Caritas

Trwają wakacje. Przed nami zapowiadana przez rząd reforma oświatowa, której pierwszym widocznym etapem jest likwidacja egzaminów szóstoklasistów. Reforma według zapowiedzi zacznie się w roku 2017. Wtedy dzieci z obecnej klasy piątej nie pójdą po klasie szóstej do pierwszej klasy gimnazjum. Zaczną naukę w siódmej klasie szkoły podstawowej. Będzie to wyzwanie także dla dwóch katolickich szkół podstawowych, których organem prowadzącym jest Caritas Diecezji Świdnickiej.

Patrząc na wyniki ostatniego egzaminu szóstoklasistów, można być spokojnym o poziom nauczania w tych placówkach. Obie szkoły mogą się pochwalić wysokim wynikiem sprawdzianu uczniów kończących szkołę podstawową, który odbył się 5 kwietnia 2016 r. i obejmował w części I język polski i matematykę, w części II język obcy. Średnie ogólne uzyskane przez uczniów Katolickiej Szkoły Caritas im. Jana Pawła II w Wirach oraz Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas im. ks. D. Barana w Świdnicy są wyższe od średnich gminnych, wojewódzkich, a także ogólnopolskich.

Reklama

Szkoły w Świdnicy i Wirach są małymi placówkami, stąd łatwiej jest w nich objąć w sposób odpowiedni opieką dydaktyczną i wychowawczą wszystkich uczniów. Podczas tegorocznego, historycznego egzaminu, dwóch uczniów szkoły w Wirach uzyskało wynik 98% z języka angielskiego – podaje dyrektor tej placówki Joanna Radzikowska. Dyrektor Irena Rymsza ze szkoły podstawowej w Świdnicy podkreśla, że jeden uczeń z matematyki osiągnął wynik 100%, zaś inny z języka polskiego i matematyki 95%. We wszystkich tych przypadkach uczniowie szkół prowadzonych przez Caritas osiągnęli najwyższy 9 „stanin”. „Skala staninowa” (od ang. standard nine – standardowa dziewiątka) to dziewięciostopniowa skala powszechnie używana przez Centralną Komisję Egzaminacyjną i komisje okręgowe, przeprowadzające zewnętrzne egzaminy w oświacie.

W tym roku po raz pierwszy nagrody od Prezydenta Miasta Świdnica otrzymali także najlepsi uczniowie szkół niepublicznych. Wśród wyróżnionych był także Bartosz Pfanhauser, prymus Niepublicznej Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Diecezji Świdnickiej im. ks. Barana. Podobnymi osiągnięciami mogą się pochwalić także dwaj inni uczniowie tej szkoły Maciej Kolasa i Krystian Górecki. Różnica między nimi wynosiła zaledwie 0,03%. Również w Szkole Katolickiej w Wirach jest dwoje uczniów z podobnymi wynikami – Aniela Moturad i Radosław Pawlik.

Wyniki osiągane w szkołach katolickich w stosunku do średniej gminnej i wojewódzkiej świadczą nie tylko o uzdolnieniach uczniów, ale również o wysokim poziomie nauczania w tych placówkach prowadzonych przez Caritas. Dlatego obok gratulacji dla uczniów i ich rodziców, gratulujemy również nauczycielom tych szkół i życzymy dalszych sukcesów w nauczaniu i wychowywaniu młodego pokolenia.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szkoła i wiara Prymasa Tysiąclecia

Niedziela łódzka 11/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

szkoła

kard. Stefan Wyszyński

tradycja

nauczyciele

Archidiecezja Łódzka

Prymas kard. Stefan Wyszyński w Łodzi

Prymas kard. Stefan Wyszyński w Łodzi

Szkolne lata kard. Stefana Wyszyńskiego przypadły na czas zaborów.

Szkoła w Andrzejewie, miasteczku nad małą rzeczką Broczkiem w powiecie Ostrów Mazowiecka, jak wszystkie placówki oświatowe w zaborze rosyjskim, prowadziła naukę w języku zaborcy, a władza karała nauczycieli i uczniów za wszelką nieprawomyślność. Stefan wychowany w rodzinie, gdzie pielęgnowało się wiarę, tradycję i język ojczysty, z trudem znosił szkolną atmosferę.

CZYTAJ DALEJ

Brazylia: zmarł kardynał José Freire Falcão

2021-09-27 11:39

[ TEMATY ]

śmierć

vaticannews.va

Minionej nocy (26 września o godz. 22.40 czasu lokalnego) zmarł kardynał José Freire Falcão, emerytowany arcybiskup Brasilii. Purpurat został przyjęty do szpitala św. Łucji w Asa Sul, z powodu powikłań spowodowanych chorobą covid-19.

Purpurat był hospitalizowany od 17 września, po tym jak zdiagnozowano u niego chorobę Covid-19. W październiku purpurat skończyłby 96 lat. 24 września archidiecezja Brasilia poinformowała, że jego stan zdrowia w zakresie układu oddechowego i nerek poważnie się pogorszył. Musiał przejść intubację oddechową i nerkową – zaznaczono.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej

2021-09-28 09:27

Radio Fara

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Pielgrzymka zgromadziły wspólnotę Róż Różańcowych z całej archidiecezji

Czytając teksty księdza Prymasa Wyszyńskiego, zastanawiam się czy myśmy nie przegapili jego wskazań i przestróg. On naprawdę i dzisiaj może nam pomóc w trudnych sytuacjach, jeśli zdołamy podjąć potrzebny wysiłek wewnętrznego wstrząsu i nawrócenia – mówił abp Józef Michalik w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce. W sobotę 25 września odbyła się tam Pielgrzymka Róż Żywego Różańca Archidiecezji Przemyskiej oraz diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej.

Mszy św. przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik. Mszę koncelebrowali również biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję