Reklama

Niedziela Świdnicka

Proboszcz zasłużony dla Wałbrzycha

Uchwałą Rady Miejskiej Wałbrzycha z dnia 31 maja radni nadali tytuł Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha śp. ks. prał. Andrzejowi Raszpli – niedawno zmarłemu proboszczowi parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 3

[ TEMATY ]

wyróżnienie

proboszcz

Krystyna Smerd

Za przyznanie tytułu śp. Księdzu Prałatowi w imieniu diecezji dziękuje ks. Jan Gargasewicz

Za przyznanie tytułu śp. Księdzu Prałatowi w imieniu diecezji dziękuje
ks. Jan Gargasewicz

Wręczenie zaszczytnego tytułu na ręce przedstawicielki najbliższej rodziny – siostry księdza Zofii Franko miało miejsce 21 czerwca br. w Sali Witrażowej Wałbrzyskiego Ratusza i było pierwszym punktem porządku obrad XXV Sesji Rady Miejskiej.

Sesję otworzyła i uroczyście odczytała uchwałę RM przyznającą tytuł – Zasłużonemu dla miasta – przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha Anna Maria Romańska.

Reklama

W uzasadnieniu uchwały – rozpoczynającej się przywołaniem słów: „W oczach Bożych żadne zajęcie samo z siebie nie jest ani wielkie, ani małe. Wszystkim nadaje wartość dopiero Miłość, z którą się je wykonuje” (cyt. św. Josemaria Escriva) – zaprezentowany został życiorys śp. ks. prałata Andrzeja Raszpli i opisano jego zasługi.

Przypomniano m.in., że proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu ks. A. Raszpla został 25 czerwca 1995 r. Włożył wiele trudu, wysiłku i zaangażowania w budowę kościoła. To dzięki jego staraniom i wstawiennictwu do kościoła na Podzamczu zostały przekazane przez Stolicę Apostolską w Rzymie relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Relikwie uroczyście wprowadzono do kościoła 4 września 2000 roku. Prace budowlane przy nowym kościele zostały uwieńczone 17 września tego samego roku uroczystą konsekracją, której dokonał biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Po powstaniu diecezji świdnickiej 26 marca 2004 r. ks. Andrzej Raszpla został dyrektorem ekonomicznym Świdnickiej Kurii Biskupiej. Należał do Kolegium Konsultorów Diecezji Świdnickiej, Rady Kapłańskiej, Rady Duszpasterskiej, Rady Proboszczów. Jako diecezjalny koordynator pielgrzymek zagranicznych był organizatorem i przewodnikiem pielgrzymek do Ziemi Świętej, Rzymu i po sanktuariach maryjnych Europy.

Reklama

17 września 2006 roku na Jego prośbę Biskup Świdnicki Ignacy Dec – podniósł kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, w dzielnicy Podzamcze, do godności Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. 8 czerwca 2012 r. został prałatem domowym Jego Świątobliwości Ojca Świętego.

Ks. Andrzej Raszpla należał także do Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, pełnił również urząd dziekana dekanatu Wałbrzych-Zachód – czytamy w uchwale Rady Miejskiej przyznającej tytuł.

Tytuł Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha śp. ks. Andrzejowi Raszpli – przedstawicielce rodziny zmarłego kapłana – przekazali przewodnicząca Rady miejskiej Maria A. Romańska i prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

Przejmując na krótko głos pani Zofia Franko podkreśliła, że poprzez ten zaszczytny tytuł został doceniony wysiłek jej brata. Człowieka, który nie tylko był kapłanem oddanym swojemu posłannictwu, ale też osobą bardzo pracowitą, i który zawsze działał dla dobra człowieka. A są to cechy charakteru, które im wpajano od dziecka w ich rodzinnym domu.

W imieniu nieobecnego, a zaproszonego na obrady sesji bp. Ignacego Deca – ordynariusza diecezji świdnickiej, który nie mógł niestety przybyć, a także w imieniu własnym – za przyznanie śp. ks. Andrzejowi Raszpli zaszczytnego tytułu – Radzie Miejskiej i mieszkańcom wyrazy głębokiego uszanowania złożył nowy proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. Jan Gargasewicz.

Kapłan podkreślił, że zmarły ks. Andrzej bardzo zasłużył się parafii, w której posługiwał z wielkim oddaniem. Zauważył, że Wałbrzych należy do tych miast, które potrafią pięknie docenić wysiłek kapłanów, czego dowodem jest dziś ogłaszany tytuł dla św. pamięci ks. Andrzeja, jak i wcześniej wręczane tytuły byłym długoletnim księżom proboszczom: Julianowi Źrałce, Bogusławowi Wermińskiemu, Wenancjuszowi Rogowi.

– Pamięć o śp. ks. Andrzeju Raszpli jest dla nas bardzo ważna z tego powodu, że wniósł on bardzo dużo pozytywnego do życia miasta i Podzamcza – podkreślała w swojej wypowiedzi dla mediów przewodnicząca Rady Miejskiej Wałbrzycha. – Byłam i jestem mieszkanką Podzamcza – dobrze pamiętam, jaki był marazm przed przyjściem do parafii ks. Andrzeja i jak on nas zaczął mobilizować i jak bardzo zarażał swoim entuzjazmem. Jego zasługi dla naszego kościoła są przeogromne, bo to nie tylko czuwanie nad postępem w budowie naszej świątyni i sprowadzenie relikwii, to przede wszystkim nigdy nie malejące zachęcanie ludzi do przychodzenia do kościoła, do aktywności, do interesowania się sprawami parafii. I myślę, że w tym jest jego olbrzymia zasługa – podsumowała M. A. Romańska.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ze Zgorzelca do Środy Śląskiej

Niedziela legnicka 35/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

proboszcz

Monika Łukaszów

Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy

Eucharystii przewodniczył biskup senior Stefan Cichy

Rocznica śmierci przypada 18 sierpnia, ale w sobotę łatwiej było przyjechać pielgrzymom. Modlitwę na cmentarzu przy grobie ks. prałata poprzedziła Msza św. w kościele św. Andrzeja w Środzie Śląskiej, koncelebrowana przez 6 księży. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rodziny zmarłego księdza, oraz miejscowi parafianie.

CZYTAJ DALEJ

„Tato – bądź, prowadź, chroń”. Znane nazwiska zapraszają na Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-17 12:47

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Mat.prasowy

Już 19 września o godz. 11:30 na Placu Zamkowym w Warszawie rozpocznie się Narodowy Marsz Życia i Rodziny, którego hasło przewodnie brzmi: „Tato – bądź, prowadź, chroń”. Ambasadorzy Marszu – artyści, dziennikarze, sportowcy, duchowni i osoby, które wspierają ideę Marszu, zapraszają na wydarzenie wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny i życie każdego człowieka.

W gronie ambasadorów Narodowego Marszu Życia są m.in. Zofia Klepacka, Barbara Nowak, Dawid Mysior, aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, redaktorzy Jan Pospieszalski, Paweł Chmielewski, Paweł Lisicki i Krystian Kratiuk. Narodowy Marsz dla Życia wspierają także dr Jacek Pulikowski, ks. Dominik Chmielewski SDB i ks. Tomasz Kancelarczyk.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję