Reklama

Niedziela Łódzka

Festiwal Paradise in the City w Łodzi

Posmakować raju

Niedziela łódzka 28/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Dni w diecezjach

@Wspólnota Chemin Neuf

Wolontariusze Chemin Neuf na zabytkowej krańcówce tramwajowej

Wolontariusze Chemin Neuf na zabytkowej krańcówce tramwajowej

Jest nas dużo, jesteśmy razem, ale nie przestajemy być wyjątkowi, i dla Boga jedyni – mówią o zbliżających się Dniach w Diecezji wolontariuszki z francuskiej Wspólnoty Chemin Neuf i tak zapraszają na przygotowywany w naszym mieście Festiwal Paradise in the City: – Nieważne, skąd pochodzisz, w jakim momencie życia i kim jesteś, na pewno przeżyjesz tu coś ważnego, w super atmosferze stworzonej przez młodych ludzi, doświadczysz też momentów osobistego wzruszenia i zostaniesz odnowiony przez miłość. Kiedy? W dniach 19-25 lipca. W centrum Łodzi. W miasteczku miłosierdzia. Nie wierzysz? Wejdź na stronę, zarejestruj się i przyjdź. I już same uśmiechy, gesty, mimika twarzy dziewczyn mówią mi, że tak będzie. I mimo że już dawno nie mam tych trzydziestu lat, czyli maksymalnego wieku „młodych”, to chce mi się z nimi po prostu być. By zarazić się tym optymizmem, tą radością i tą wiarą.

Każdy może coś ofiarować

W domu przy ul. Jaracza w Łodzi mieszka blisko 90 osób. Niektórzy od kilku lat, inni od paru miesięcy, a jeszcze inni – dni. Przygotowują niezwykłe wydarzenie. Każdy ofiarowuje swój czas, talenty i zapał. Młodzi ludzie przerwali studia, wzięli urlopy w pracy i zjechali tu, do naszego miasta, by przeżyć i pozwolić innym przeżyć odnowienie przez miłość. By zrobić coś dla młodych i ewangelizacji. Pochodzą z różnych stron świata. Cecilia Barbosa przyjechała z Brazylii, Dorka Toth – z Węgier, gdzie studiowała medycynę, Natalia Wrzesień jest łodzianką. Czym będą się zajmować w trakcie Dni w Diecezjach? – Przez cały czas zajmowałam się dokumentacją fotograficzną, więc będę to wykonywać, gram też na flecie w ekipie muzycznej – mówi Cecilia, ale jednocześnie dodaje, że młodzi ze wspólnoty będą tak naprawdę robić wszystko – przyjmować ludzi, myć podłogi, wydawać posiłki. Dorka z kolei zajmuje się tłumaczeniami i w czasie Festiwalu będzie także tak działała, bo Festiwal będzie tłumaczony na 12 języków. Natalia przygotowywała szlaki po mieście. Ważne miejsca, historia, męczeństwo, wiara. To zmieniło jej podejście do tego miasta. – Patrzę na Łódź miłosiernymi oczami, ze względu na trudne dzieje tego miasta, zakręty historii i ludzi – tłumaczy. Wszystkie trzy z niezwykłą pasją opowiadają o spotkaniach podczas przygotowań, o nawiązanych relacjach, spontanicznych gestach, ludziach. W ciągu roku przez kilkunastoosobową grupę, tzw. Misję Młodych Wspólnoty Chemin Neuf, prowadzona była akcja informacyjna. Docierali do szkół, na uczelnie, byli obecni na juwenaliach, imprezach, na ulicach, organizowali weekendy formacyjne. Podczas gry w piłkę „na mieście” poznawali młodych ludzi i ci reagowali bardzo pozytywnie na propozycje Festiwalu. Na Msze św. w kościele pw. Zesłania Ducha Świętego odprawiane przez Wspólnotę w południe po francusku przychodzili łodzianie. – Widać nas w sercu miasta i ludzie się dołączają, spontanicznie i lepiej poznają naszą wspólnotę – mówią. Każdego dnia zjawiają się w domu osoby, które chcą być wolontariuszami. Przed naszym spotkaniem przyszły dwie. Wspólnota nikogo nie odrzuca, bo przecież bycie wolontariuszem odbywa się w różnych wymiarach i każdy może ofiarować Bogu i ludziom jakiś swój talent.

Dotknięcie Bożego miłosierdzia

Reklama

Na początku planowano, że pielgrzymi, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodych do Łodzi, zamieszkają w kilkunastu parafiach ze Śródmieścia. Jednak z upływem czasu na Festiwal zapisało się ponad 5 tys. osób, i młodych zjeżdżających tu na zaproszenie Chemin Neuf przyjmie aż 17 łódzkich parafii, także z innych regionów – Chojen czy Dąbrowy. Sam Festiwal odbywać się będzie w tzw. miasteczku miłosierdzia w okolicach katedry i hali Expo. Co proponuje wspólnota? Mają wieloletnie doświadczenie w organizacji podobnych festiwali, więc będzie się dużo działo. Przewidziana jest modlitwa, konferencje, koncerty, Droga Krzyżowa i wieczór pojednania oraz propozycje sportowe w Parku Poniatowskiego. Co może szczególnie przyciągnąć młodych? Na pewno wieczór otwarcia przygotowywany we współpracy m.in. z Instytutem Wzornictwa Politechniki Łódzkiej, odważne tematy konferencji, poruszające świadectwa. Festiwal chce też pokazać młodym, że Bóg działa przez małe rzeczy i czyni cuda. Bardzo piękny będzie wieczór spowiedzi – dotknięcia Bożego miłosierdzia. Jak mówią dziewczyny, dla wielu będzie to z pewnością pierwsze po bardzo długim czasie doświadczenie sakramentu pokuty i pojednania – z Bogiem, drugim człowiekiem i z samym sobą.

Chcą czegoś prawdziwego

Czy młodzi mogą żyć bez Boga? Widząc innych blisko Boga, chcesz być taka jak oni. Gdy już doświadczysz czegoś więcej, gdy jest już w tobie taka radość i szczęście z odnalezienia siebie i drogi do Boga, to nie masz już ochoty żyć bez Niego – przekonuje przyszła dziecięca neurolog, Dorka. A Cecilia dodaje: – Młodzi to właśnie ci, którzy Go najczęściej szukają i najbardziej potrzebują. I nawet jeśli starają się znaleźć jakiegoś swojego boga w imprezach czy narkotykach, to cały czas mają pragnienie tego Najważniejszego. Pragnienie przeżycia czegoś głębszego, prawdziwego. Dla Natalii wspaniałym uczuciem jest bycie robotnikiem Pana. – Tak traktuję to swoje zaangażowanie tutaj – mówi – bo rzadko jest taka możliwość, by móc się poświęcić całkowicie pracy dla Kościoła. Dlatego zapraszają – wszystkich młodych i starszych. Do wolontariatu, do uczestniczenia w festiwalu, do znalezienia czasu i uchwycenia tej radości, tego zapału, jaki przywiozą do naszego miasta młodzi z innych krajów.

Bo Festiwal to miejsce i czas, gdy, jak przyznaje młoda Brazylijka, „będzie można posmakować prawdziwego raju”.

Szczegóły i zapisy na paradiseinthecity.com/pl/ .

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt na całe życie

Niedziela małopolska 6/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Sekcji Wolontariatu ŚDM Kraków 2016

Wolontariat Plus to nowy projekt, realizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. W ramach tego przedsięwzięcia będą szkoleni wolontariusze ŚDM. Wśród osób odpowiedzialnych za przeprowadzenie kursu znaleźli się m.in. dr Jerzy Kołodziej, coach biznesowy, trener personalny, wykładowca akademicki oraz ks. Lucjan Bielas, obecnie duszpasterz akademicki UPJPII oraz grono osób, które w ciągu minionych kilku lat uczestniczyły w prowadzonym przez nich kursie „Przełamywanie barier”. Pięć lat temu poświęciłam im artykuł w „Niedzieli Małopolskiej” („Biznesplan z Duchem Świętym”, nr 22/2010). Jedną z myśli przewodnich, wypływających z tego szkolenia jest odpowiedź na pytanie o to, jak być skutecznym. Odpowiedzią na nie jest życiowa zasada, by robić dobrze tylko to, na co ma się wpływ. Wówczas nasz realny wpływ na rzeczywistość zacznie się poszerzać. Skuteczności tego programu dowodzi fakt, że osoby, które jeszcze kilka lat temu pomagały garstce osób, dziś realizują ten sam program dla 20 tys. przyszłych wolontariuszy z całego świata!

CZYTAJ DALEJ

Bp Wiesław Śmigiel: nowy biskup bydgoski to doświadczony duszpasterz

2021-09-21 13:57

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Nowy Biskup Bydgoski to doświadczony duszpasterz, gorliwy biskup i dobry człowiek” – napisał w swoim słowie do diecezjan bp Wiesław Śmigiel, dziękując jednocześnie za możliwość wypełnienia misji administratora apostolskiego.

Poniżej treść komunikatu

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję