Reklama

Niedziela Legnicka

Być strażakiem to niezwykłe wyzwanie

Obchody Dnia Strażaka w Gminie Legnickie Pole rozpoczęły się uroczystą Mszą św. Gospodarzami uroczystości byli strażacy z OSP Raczkowa, którzy świętowali 70-lecie swojego istnienia

Niedziela legnicka 28/2016, str. 7

[ TEMATY ]

straż pożarna

Monika Łukaszów

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raczkowej

Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Raczkowej

Na placu przed remizą w Raczkowej 24 czerwca zgromadzili się druhowie ochotnicy, dowódcy poszczególnych jednostek, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości. Wśród nich władze gminne, samorządowe i wojewódzkie oraz władze Straży Pożarnej różnych tytułów i stopni. Obecne były także poczty sztandarowe OSP Kunice, Małuszów, Miłogostowice, Warmantowice oraz Legnickie Pole.

Eucharystii przewodniczył ks. Tomasz Biszko, kapelan strażaków diecezji legnickiej, natomiast homilię wygłosił ks. Jan Gacek. Zwracając się do strażaków, ks. Gacek nawiązał do postaci św. Floriana. Mówił o niebezpiecznej oraz wymagającej wielkiego poświęcenia pracy strażaka. Zachęcał wszystkich do ciągłego wspierania i pomagania strażakom, którzy w każdej podjętej akcji narażają swoje życie dla ratowania życia innych.

Reklama

Obchody jubileuszu były także okazją do przekazania im sztandaru oraz kluczy do nowo wybudowanej remizy strażackiej. – Ten sztandar to nasza duma – mówił Tadeusz Wierzbicki, prezes OSP Raczkowa, w nim zawiera się cała historia naszej jednostki. Jest zwieńczeniem dorobku już czterech pokoleń mieszkańców wsi, którzy darzą straż wielkim szacunkiem i zaufaniem.

Henryk Babuśka, wójt Gminy Legnickie Pole, zwracając się do strażaków, powiedział: – Dziś pragnę w imieniu naszej społeczności podziękować i złożyć hołd wielkim ludziom. Ludziom odważnym, dzielnym i bezinteresownym. By ratować swoich bliskich, ci ludzie, tacy niezwykli i bohaterscy, na dźwięk syreny alarmowej porzucają swoje zajęcia i niosą pomoc potrzebującym. Są to jednocześnie nasi sąsiedzi, członkowie rodzin, koledzy. Mamy ogromne szczęście, że tacy ludzie są wśród nas. Jak mówił Jerzy Barański, prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP: – Być strażakiem, to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Chylę czoło przed naszymi strażakami założycielami, których dzieło chcemy kontynuować. Podczas uroczystości uhonorowano medalami, odznakami i dyplomami długoletnich, zasłużonych strażaków ze wszystkich jednostek. I tak Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Władysław Kostuń, natomiast Srebrnym Medalem odznaczono Mirosława Apostoluka, a odznaką Wzorowego Strażaka wyróżniono druhów Wojciecha Fassę i Daniela Binka. Adam Konieczny, komendant wojewódzki Straży Pożarnej, który był obecny na uroczystości, pogratulował strażakom pięknego jubileuszu oraz podziękował za lata owocnej pracy. – Przez 70 lat ratujecie życie i ludzkie mienie i za to należą się wam najlepsze podziękowania – mówił.

Podczas strażackiego święta nie zabrakło także smakołyków przygotowanych przez miejscowe gospodynie oraz atrakcji dla najmłodszych. Był m.in. pokaz baniek mydlanych, balonowe wykrętasy, zabawa z bajkowymi postaciami oraz wiele konkursów. W związku z tym, że temperatura w tym dniu była wyjątkowo wysoka, strażacy stworzyli kurtynę wodną, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem i to nie tylko wśród najmłodszych, ale również wśród starszych uczestników spotkania. Uroczystości 70-lecia OSP Raczkowa zakończyła zabawa taneczna.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odważni, wierni powołaniu

Niedziela toruńska 20/2019, str. 1

[ TEMATY ]

straż pożarna

Renata Czerwińska

Po Eucharystii mieszkańcy Torunia mogli podziwiać defi ladę strażaków przez Stare Miasto

Po Eucharystii mieszkańcy Torunia mogli podziwiać defi ladę strażaków przez Stare Miasto

We wspomnienie św. Floriana w Toruniu miały miejsce wojewódzkie obchody Dnia Strażaka

Mszy św. w katedrze Świętych Janów w intencji straży pożarnej przewodniczył bp Wiesław Śmigiel. Obecni byli również ks. kan. Mariusz Stasiak, kapelan strażaków w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, oraz ks. Roman Michalski, duszpasterz strażaków diecezji bydgoskiej. Na Eucharystii oprócz strażaków i ich rodzin zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji i więziennictwa, a także harcerze.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję