Reklama

Niedziela Małopolska

Będziemy to wspominać latami

Paula Szydłowska jako przedstawicielka młodzieży przemawiała do św. Jana Pawła II podczas ŚDM w Rzymie w 2004 r. Na koniec pamiętnego wystąpienia gorąco przytuliła się do Inicjatora światowych spotkań młodych, wywołując niemałe wzruszenie zebranych. Sama uczestniczyła w pięciu tego typu zjazdach. Dziś angażuje się w ewangelizację i pracuje w departamencie logistyki Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, podobnie jak pochodzący ze Słopnic pod Limanową Sylwester Gaik, odpowiedzialny za koordynację prac komitetów parafialnych

Niedziela małopolska 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

wywiad

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Paula Szydłowska i Sylwester Gaik z Komitetu Organizcyjnego ŚDM Kraków 2016

Paula Szydłowska i Sylwester Gaik
z Komitetu Organizcyjnego ŚDM
Kraków 2016

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Od 25 do 31 lipca rządy w Krakowie przejmują młodzi! Czy każdy może wziąć udział w spotkaniu z Franciszkiem na Błoniach i w Brzegach, czy potrzebne są odpowiednie wejściówki?

PAULA SZYDŁOWSKA: – Młodzi pielgrzymi wykupują pakiety na cały tydzień lub na weekend. One upoważniają ich nie tylko do wejścia do sektorów, ale także do bezpłatnego transportu, wyżywienia, ŚDM-owych gadżetów, itp. Wykupienie pakietu nie jest jednak koniecznie dla krakowian – można mieć tylko zwykłe wejściówki.

– Jak je zdobyć?

SYLWESTER GAIK: – W najbliższym czasie księża proboszczowie na prośbę Kurii Metropolitalnej będą pytać parafian, ile osób byłoby chętnych, by bez rejestrowania się, otrzymać wejściówki na wydarzenia centralne, czyli powitanie Ojca Świętego na Błoniach w czwartek po południu, Drogę Krzyżową w piątek wieczorem albo sobotnie czuwanie i niedzielną Eucharystię na Kampusie Miłosierdzia w Brzegach. Gdy poznamy to zapotrzebowanie, w miarę możliwości (w zależności od tego, ile zostanie miejsc wolnych po rejestracji grup pielgrzymów) będziemy starali się rozdysponować wejściówki po parafiach.
PAULA: – Spotkania z Papieżem nie są zarezerwowane tylko dla młodych. Ci, którzy wykupili pakiety, będą mieli oczywiście pierwszeństwo, jeśli chodzi o przeznaczenie im bliższych sektorów. Ale serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych!

Reklama

– Zanim wybierzemy się na wydarzenia związane z ŚDM, ważne by sprawdzić dojazdy. Na stronie internetowej Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie (mpk.krakow.pl) znajdują się przydatne mapy...

SYLWESTER: – Warto też sprawdzać stronę Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie (zikit.krakow.pl). Obie instytucje zarządzają ruchem podczas ŚDM, informacje uaktualniają na bieżąco. Polecam również, by korzystać z portalu krakow.pl, gdzie jest zakładka ŚDM 2016. Znajdują się tam do pobrania różne rodzaje identyfikatorów, które będą umożliwiały krakowianom w określonych przypadkach wjazd do stref. Przygotowano też interaktywną mapę utrudnień: zaznaczając interesującą nas datę, możemy sprawdzić, jak będzie wyglądał ruch w konkretnym miejscu.

– Czy to prawda, że niektóre większe zakłady pracy będą zamknięte?

SYLWESTER: – Niektóre korporacje informowały nas, że na czas ŚDM przenoszą swą działalność poza Kraków. Z kolei część zakładów umożliwia pracownikom pracę zdalną.

– Co jeszcze warto przekazać mieszkańcom, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście w ostatni tydzień lipca?

SYLWESTER: – Strefa stałego zamknięcia ruchu to ta w obrębie Starego Miasta i miejsc wydarzeń centralnych. Na innych obszarach będą obowiązywać czasowe zamknięcia ruchu. Aleje Trzech Wieszczów, tak ważna dla krakowian trasa, będzie zazwyczaj dostępna, ale na pewno nie w trakcie głównych spotkań z papieżem Franciszkiem. Jeśli chodzi o miejsca parkingowe, ZIKIT przygotował parkingi dla przyjeżdżających z zewnętrznych stref Krakowa pielgrzymów, którzy będą używać swoich autokarów w trakcie tygodnia ŚDM. Mają oni odpowiednie identyfikatory parkingowe. Z kolei na stronie internetowej krakow2016.com będzie można znaleźć dane na temat piktogramów informacyjnych. Będą nimi oznaczone drogi dojścia na Błonia, do Łagiewnik, na Kampus Miłosierdzia – jedyne możliwości dostania się tam na podstawie wejściówek czy identyfikatorów, jeśli ktoś się zarejestrował i ma wyznaczony sektor. Na tej oficjalniej stronie ŚDM w Krakowie zamieścimy też informacje o Festiwalu Młodych, miejscach katechez, itp. Wszystko to będzie dostępne również w aplikacji „pielgrzym”.
PAULA: – Wiele osób martwi się, jak będzie wyglądało ich życie codzienne w trakcie ŚDM. Obawy są normalne, bo większość krakowian przeżywa takie wydarzenie po raz pierwszy. Oczywiście, może się zdarzyć, że w tych dniach ktoś spóźni się do pracy. Jednak to nie będzie zwykły tydzień i na pewno wszyscy będą wyrozumiali, bo życie miasta będzie trochę podporządkowane temu wydarzeniu. Jako uczestniczka już pięciu światowych spotkań młodych, zapewniam, że zawsze towarzyszyły im pewne obawy mieszkańców. Mijały one wraz z przyjazdem pielgrzymów. Ich radość, entuzjazm i wiara sprawia, że każdy tęskni potem za tym wyjątkowym tygodniem i wspomina go latami!

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Białoruś przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

[ TEMATY ]

Białoruś

ŚDM w Krakowie

catolic.by

Młodzież Białorusi rozpoczęła przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą sie w lipcu 2016 w Krakowie. W przygotowaniu młodych ludzi, którzy wyrazili swoje chęci wziąść udział w spotkaniu z młodzieżą całego świata i papieżem Franciszkiem, dopomaga peregrynacja miniatur symboli Światowych Dni Młodzieży - Krzyża i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani.

CZYTAJ DALEJ

„Cud św. Januarego”: krew przechowywana w ampułce ponownie się upłynniła

2021-09-21 08:37

[ TEMATY ]

św. January

cud św. Januarego

twitter.com/Chiesadinapoli

W niedzielę krew patrona Neapolu, przechowywana w ampułce w katedrze w tym mieście, ponownie się upłynniła. „Cud św. Januarego” został ogłoszony przez metropolitę abp. Domenico Battaglię.

Kościół katolicki obchodzi 19 września wspomnienie św. Januarego. Od kilkuset lat tego właśnie dnia krew patrona Neapolu upłynnia się. Tak też stało się i tym razem. Abp Domenico Battaglia wyjął w niedzielę ampułkę z relikwiarza przechowywanego w Królewskiej Kaplicy Skarbu św. Januarego.

CZYTAJ DALEJ

76. sesja ZO ONZ

2021-09-21 17:49

[ TEMATY ]

ONZ

Andrzej Duda

Nowy Jork

prezydent.pl

W Nowym Jorku rozpoczęła się 76. sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w której bierze udział Prezydent Andrzej Duda. Polski przywódca wystąpi po godz. 18 czasu lokalnego (po północy z wtorku na środę czasu polskiego).

W sesji ZO zapowiedziało osobisty udział ponad 100 szefów państw i rządów z różnych krajów. Będzie ona poświęcona głównie bezpieczeństwu, w tym sytuacji w Afganistanie, pandemii koronawirusa oraz zmianom klimatycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję