Reklama

Niedziela Kielecka

SacroExpo 2016

Niedziela kielecka 28/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

targi

T.D.

Inauguracja SacroExpo

Inauguracja SacroExpo

Podczas tegorocznej rekordowej 17. Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo zaprezentowało się 280 wystawców z 11 krajów świata. SacroExpo to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z dwóch najważniejszych na Starym Kontynencie.

Na stoiskach można było poznawać najnowsze trendy sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowe techniki w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Wystawie towarzyszyło ok. dziesięciu dodatkowych eventów – spotkań, prelekcji, warsztatów, konferencji.

Biskupi i władze o SacroExpo

Reklama

Gospodarz wydarzenia – Andrzej Mochoń, prezes Targów Kielce, zwrócił uwagę na znaczenie SacroExpo w skali kraju, na ryzykowne, ale udane połączenie sztuki i biznesu, na dodatkowe atrakcje o charakterze naukowym, warsztatowym.

– Czuję się uhonorowany, że przyszło mi otwierać te targi, nad którymi sprawuję patronat – mówił podczas otwarcia abp Wojciech Polak, prymas Polski, metropolita gnieźnieński. – Chciejmy przeżyć ten poryw ducha – będzie to duchowa uczta i miejsce, w którym będziemy mogli się nawzajem spotkać i ubogacić, czego wszystkim życzę – mówił Ksiądz Prymas. Wzorem swoich poprzedników, udzielił wydarzeniu honorowego patronatu. – Leży mi na sercu, aby to wydarzenie miało wyraz ogólnopolski, europejski oraz aby wpisywało się w rzeczywistość Kościoła powszechnego – mówił. Nawiązał do jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski, przypominając zarazem spotkanie św. Jana Pawła II, 3 czerwca 1979 r. na Wzgórzu Lecha, gdy Ojciec Święty prowadził z młodzieżą dialog na temat Bogurodzicy.

Prymas Wojciech Polak wspominał słowa Papieża na temat chrztu. Jan Paweł II zauważył wówczas, że „chrzest (…) nie tylko nas wprowadza w tajemnicę Bożej łaski, ale powoduje, że zaczyna się dialog pomiędzy ludzką myślą a wydarzeniem zbawczym”. Ten dialog, zdaniem Papieża, przekłada się także na język sztuki i sztukę inspiruje.

Reklama

W otwarciu tegorocznej edycji SacroExpo wzięli także udział: bp Jan Piotrowski, ordynariusz kielecki, bp Marian Florczyk – przewodniczący Kapituły Per Artem ad Deum, abp Michał Janocha – biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, bp Paul Ilby z Austrii, Magdalena Gawin, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, senator Krzysztof Słoń, poseł Anna Krupka, wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Bp Jan Piotrowski zauważył, że choć Kielce należą do mniejszych z miast wojewódzkich, słyną z tego, że kochają sztukę. Prezydent Wojciech Lubawski i wojewoda Agata Wojtyszek zachęcali gości, aby znaleźli czas na zwiedzenie miasta i okolic, ze słynnym sanktuarium Krzyża Świętego. Sympatycznym uzupełnieniem oficjalnych wystąpień były piosenki Józefowych Kwiatków z sanktuarium św. Józefa Robotnika z Kielc.

Księża biskupi, przedstawiciele miasta i regionu oraz towarzyszące im osoby z uwagą zapoznawały się z ofertą wystawienniczą na SacroExpo.

Per Artem ad Deum

Medal Per Artem ad Deum, zwyczajem ostatnich 12 lat został wręczony laureatom podczas gali w Centrum Kongresowym. Kapituła, której przewodniczy bp Marian Florczyk, postanowiła, że w tym roku do grona laureatów dołączą: polska pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów – Antonina Krzysztoń, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej – Arvo Pärt oraz włoski rzeźbiarz i złotnik Arnaldo Pomodoro. Papieska Rada ds. Kultury utworzona została w 1982 r. z inicjatywy Papieża Jana Pawła II.

Podczas gali wyróżnienia otrzymali wystawcy za proponowane produkty oraz za sposób ich prezentacji. Ponadto medalem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kultury Konferencji Episkopatu Polski „Per Artem ad Excelsis” uhonorowany został emerytowany biskup diecezji Eisenstadt w Austrii – Paul Ilby.

– Sobór Watykański II zmienił liturgię i wystrój kościołów, a innowacje zostały dobrze przyjęte przez kapłanów, jak i wiernych – mówił bp Ilby podczas otwarcia wystawy fotografii dokumentujących oryginalny wystrój kościołów w austriackiej diecezji. Bp Ilby przez 35 lat pełnił rolę mecenasa tych architektonicznych przeobrażeń.

Antonina Krzysztoń koncertem uświetniła galę wręczenia medali.

Wydarzenia towarzyszące

Było ich niemało: spotkanie Konsulty Męskiej Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonnych w Polsce, wystawa rzemiosła afrykańskiego, przygotowana przez Stowarzyszenie Misji Afrykańskich, konferencje: Sekretarzy Prowincjalnych Zakonów w Polsce i Konferencje Muzealników „Muzea naszych czasów – muzea kościelne” (z muzealnikami spotkał się bp Michał Janocha – nowo mianowany przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego). Odbyły się także warsztaty dla redaktorów gazet parafialnych, forum „Energooszczędność w obiektach sakralnych” i konferencja o współczesnej sztuce sakralnej. Sporym zainteresowaniem cieszyła się konferencja „Biznes i Ewangelia”.

Były także I Mistrzostwa Polski Zakonników w Gokartach, loteria dla zwiedzających, wspólne oglądanie Mistrzostw Europy, premiera zwiastuna filmu „Plaptige Image”. I, jak to na tragach – przeglądanie stoisk, kontrakty, zakupy.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Niedziela” na targach w Krakowie

[ TEMATY ]

targi

Damian Krawczykowski/Niedziela

Od czwartku 24 października trwają w Krakowie Międzynarodowe Targi Książki, gdzie każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie; na setkach stoisk wystawcy prezentują książki różnych gatunków. Jak napisali organizatorzy, tegoroczne targi to: „Setki wydawców, ponad 1000 godzin programu towarzyszącego (…) to również gorące premiery oraz bogaty program towarzyszący: warsztaty, wystawy, dyskusje…”

Dziś trzeci dzień targów i tysiące miłośników książek, którzy na przekór upowszechnianym opiniom, że Polacy nie czytają książek, udowadniają, że interesują nas wartościowe książki, nowości, a spotkania z ulubionymi psiarzami, to dla odbiorców różnorodnej literatury dodatkowa atrakcja.

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję