Reklama

Niedziela Podlaska

Cyberprzestrzeń i nauczanie religii

Niedziela podlaska 28/2016, str. 7

[ TEMATY ]

internet

katecheza

Ks. Artur Płachno

Z dużym zainteresowaniem wykładów słuchał m.in. bp Tadeusz Pikus

Z dużym zainteresowaniem wykładów słuchał m.in. bp Tadeusz Pikus

„Razem w cyberprzestrzeni” – było tematem narady Kuratorium Mazowieckiego z przedstawicielami Kościołów i Związków Wyznaniowych, odpowiedzialnych za nauczanie religii, które miało miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie.

Zabranych powitał bp Tadeusz Pikus, który powiedział, że jesteśmy świadkami jak w obecnej dobie narodził się nowy typ wspólnoty, gdzie platformą porozumienia i łączności staje się sieć komputerowa. Zmusza nas to do stałego zastanawiania się, na ile przybliża ona rzeczywiste relacje międzyludzkie, a na ile powoduje ich zachwianie na rzecz kontaktu jedynie z ekranem komputera.

Reklama

Na spotkanie przybyli reprezentanci diecezji katolickich i innych wyznań z terenu województwa mazowieckiego oraz wychowawcy i alumni drohiczyńskiego Seminarium.

O tym, jak mądrze wykorzystać nowe technologie, mówiła Grażyna Gregorczyk z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie. Podkreśla ona, że nowoczesny nauczyciel powinien być najpierw wzorem osobowym dla wychowanków. Dotyczy to również wykorzystanie nowych technik, których młodzie ludzie uczą się często szybciej niż ich nauczyciele. Szkołę jednak ostatecznie nie zmieniają technologie, ale nauczyciele. Katecheza potrzebuje korelacji technologii i osobistego przekazu. Przypomniała także słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że każdy bardziej chce słuchać świadków niż nauczycieli, a nauczycieli, tylko wtedy, gdy są świadkami.

Referat na temat: „Zagrożenia związane z wykorzystaniem mediów społecznościowych w pracy nauczyciela” przedstawili policjanci: podinsp. Mariusz Lenczewski z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością oraz podinsp. Marcin Zimoń z Zespołu do Spraw Prewencji Kryminalnej Nieletnich i Patologii z Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Ukazali oni różnorodne zagrożenia, na które należy zwracać uwagę w korzystaniu z sieci internetowej i jak uczyć dzieci i młodzież bezpiecznego posługiwanie się nią. Przypomnieli potrzebę dbałości o własną prywatność i wizerunek, które bardzo łatwo mogą być wykorzystane przez innych. Powoduje to w konsekwencji dramaty nie do naprawienia. Przypomnieli o konieczności uświadamianie, zwłaszcza młodym ludziom, odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełniane w sieci i za jej pośrednictwem oraz skuteczności ich wykrywania. Powinno to skutkować odstraszająco, jak również stanowić motywację do informowania o nich Policji, gdy samemu stanie się ich ofiarą, albo jest dostępna wiedza o nich w placówkach szkolnych.

Reklama

Psycholog Katarzyna Sieradzan, dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych w Warszawie, wystąpiła z referatem zatytułowanym: „Nauczyciel w świecie realnym i wirtualnym, czyli jak nie przekraczać granic?”. Przybliżyła w nim potrzebę stałego rozwoju kompetencji zarówno nauczycieli, jak też rodziców, aby mogli odpowiednio reagować na sygnały o zagrożeniach dzieci i młodzieży, płynących z ich zachowań. Jako najlepszą formę zabezpieczenia i dobrego wykorzystania sieci internetowej w wychowaniu młodego pokolenia, wskazała zachowanie wartości płynące z Dekalogu oraz dialogu dzieci z rodzicami, którzy swoi przykładem pokazują, jak należy to czynić.

Prowadząca spotkanie Krystyna Mucha, dyrektor Wydziału Kształcenia Ogólnego Kuratorium Oświaty w Warszawie, podziękowała za zaproszenie i przygotowanie spotkania, rektorowi WSD w Drohiczynie ks. Tadeuszowi Syczewskiemu oraz dyrektorowi Wydziału Katechezy i Szkolnictwa Katolickiego Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie ks. Krzysztofowi Mielnickiemu. Podsumowując je stwierdziła natomiast, że z ukazanych doświadczeń wynika, iż do współczesnych wynalazków techniki i łączności powinno się podchodzić tak, jak do ruchu ulicznego, który posuwa nas do przodu, ale konieczne jest w nim zachowanie reguły ograniczonego zaufania.

2016-07-05 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Mendyk o strajku: nie odbieramy katechetom ich prawa, ale uwrażliwiamy na dobro dziecka

[ TEMATY ]

katecheza

bp Marek Mendyk

strajk

Archiwum redakcji

Bp Marek Mendyk

Bp Marek Mendyk

Tak jak inne grupy zawodowe, tak i nauczyciele mają do tego prawo, ale muszą zobaczyć, czy nie dokonuje się to kosztem drugiego człowieka - powiedział KAI bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP, odnosząc się do rozpoczętego dziś w całej Polsce strajku nauczycieli. Zapytany o ewentualny udział w proteście katechetów, bp Mendyk odpowiedział: "Nie chcemy odbierać nauczycielom religii ich obywatelskiego prawa, ale uwrażliwiamy przede wszystkim na dobro dziecka".

Zdaniem bp. Marka Mendyka, jakkolwiek każdy obywatel prawo do strajku i prawo do zademonstrowania swoich oczekiwań czy żądań, to jednak "trzeba też rozważyć okoliczności, w których się znajdujemy".

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

PGE: Kompleks Turów będzie nadal pracować

2021-09-21 07:59

[ TEMATY ]

kopalnia

pl.wikipedia.org

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów

Kopalnia Węgla Brunatnego Turów będzie dalej pracować; posiada niezbędne pozwolenia środowiskowe i ważną, legalnie wydaną koncesję, na podstawie której prowadzi wydobycie - ogłosiła Polska Grupa Energetyczna - właściciel kopalni i elektrowni Turów.

W poniedziałek ze względu na niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów, do czego TSUE zobowiązał Polskę w maju, Trybunał nałożył na Polskę 0,5 mln euro kary za każdy dzień kontynuowania pracy Turowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję