Reklama

„Śląskie Słowiki”

Muzyka – pasja – tradycja

Muzyka, piękno i harmonia prowadzą do krainy łagodności, dotykają ludzkich serc, czynią je wrażliwszymi, przypominają, jak wielkim darem jest życie, a także chrzest – fundament wiary, która wrosła na stałe w nasze dzieje. O tym, że chrześcijańskie dziedzictwo kształtuje losy Polaków; o tym, że tradycja polskich chórów chłopięcych jest wpisana w naszą narodową historię; o tym, że wrażliwość śpiewaków na sztukę muzyczną formuje od młodości można przekonać się podczas koncertu Chóru Chłopięcego „Śląskie Słowiki” pod dyrekcją dr Karoliny Banach. Chór prowadzi działalność artystyczno-pedagogiczną od października 2011 r. w Koszęcinie przy Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”. Grupa koncertująca liczy 30 osób w wieku od 7. roku życia; są to chłopcy uzdolnieni muzycznie i przejawiający zainteresowanie śpiewem. Kształcenie dzieci pod względem emisji głosu odbywa się na zajęciach wokalnych dwa razy w tygodniu. Dzieci pochodzą nie tylko z Koszęcina, lecz także z Rusinowic, Strzebinia, Kalet. Osoby chętne z różnych okolic mogą dołączyć do chóru, jeżeli będą uczestniczyć w próbach odbywających się w siedzibie „Śląska” w Koszęcinie raz w tygodniu. Egzamin nie jest trudny, służy tylko sprawdzeniu umiejętności słuchowych. – Staram się jako prowadząca chór uczyć chłopców prawidłowej emisji głosu – wyjaśnia dr Banach. Celem chóru jest rozwój wokalny i muzyczny młodych chórzystów przez śpiewanie różnego repertuaru oraz kształtowanie wrażliwości na sztukę muzyczną i pogłębianie wielowiekowej, bogatej tradycji polskich chórów chłopięcych. Dlatego repertuar chóru obejmuje m.in.: utwory religijne, sakralne i maryjne znanych kompozytorów (np. Mozart, Bach, Franck), pieśni z okresu Bożego Narodzenia, pieśni wielkopostne, utwory ludowe oraz programy okolicznościowe.

Reklama

Na trasie koncertowej znalazła się m.in. Częstochowa, gdzie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego chór zaprezentował utwory kompozytorów takich jak m.in.: Johann Sebastian Bach, Charles-François Gounod, Franz Schubert, Georg Friedrich Händel, Jacques Arcadelt, Edward Pałłasz, Wolfgang Amadeus Mozart, Giuseppe de Marzi, César Franck. Partie solowe wykonały dr Karolina Banach i Marta Szczytkowska, a na organach grał Michał Pyrkosz. Na szczególną uwagę zasługują dwa utwory – „Ave Maria” oraz łaciński hymn eucharystyczny „Ave verum corpus”. – Ten koncert i wiele innych koncertów czy spotkań w roku rocznicy 1050. Chrztu Polski to ważne przypomnienie, że jesteśmy zakorzenieni w Chrystusie – powiedział ks. Andrzej Sobota, prowadzący koncert proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie. Nawiązał on do słów św. Jana Pawła II, który wielokrotnie przypominał znaczenie tożsamości narodowej, wspomniał także o radości przyjęcia chrztu i odpowiedzialności za ten sakrament. W tym kontekście Ksiądz Proboszcz pytał: – Jaka byłaby kultura, gdyby nie było chrześcijaństwa w Europie? Jaka byłaby nasza kultura w Polsce, kraju nad Wisłą, Odrą i Wartą, bez chorału gregoriańskiego? Trudno sobie to wyobrazić, ponieważ nasza kultura jest oparta na chrześcijaństwie.

Pasja śpiewania i radość widoczne u najmłodszych adeptów śpiewu są dobrym prognostykiem.

Relacja telewizyjna z koncertu na stronie: www.niedziela.pl

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, ul. Zamkowa 3, 42-286 Koszęcin, tel. (34) 310-64 15, fax (34) 310-64-16, e-mail: info@zespolslask.pl , www.zespolslask.pl/pl/dodatkowe/3155/slaskie-slowiki

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

KSM zaprasza do modlitwy różańcowej za kapłanów

2021-09-28 12:02

[ TEMATY ]

różaniec

KSM

kapłani

ksmacz/Facebook

Katolickie Stowarzyszenie Archidiecezji Częstochowskiej zaprasza na swojej stronie na Facebooku do wspólnej modlitwy różańcowej za kapłanów w październiku. Inicjatywie towarzyszy hasztag #kapłan_love.

W podzięce i prośbie za kapłanów archidiecezji częstochowskiej codziennie modli się inna osoba. W SMS-ie osoba, która zgłosi chęć wzięcia udziału w modlitwie otrzyma rozważania różańcowe na dany dzień. Należy zgłosić się pod numer: 783 762 800, a dana osoba zostanie przyporządkowana do konkretnego dnia i otrzyma rozważania do danej tajemnicy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję