Reklama

Zmiany w szkole

W 2017 r. wraca 8-letnia szkoła podstawowa, wraca 4-letnie liceum, gimnazja będą wygaszane, szkolnictwo zawodowe będzie się rozwijać

Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 44

pressmaster/Fotolia.com

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska przedstawiła na konferencji w Toruniu (27 czerwca br.) założenia reformy edukacji. – Nowa struktura, do której będziemy dążyć, to szkoła powszechna, liceum, technikum i szkoła branżowa” – powiedziała w podsumowaniu ogólnopolskiej debaty „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra zmiana”. Szkoły powszechne to klasy I-VIII z edukacją wczesnoszkolną w klasach I-IV – poziom podstawowy i klasy V-VIII – poziom gimnazjalny. Po ukończeniu szkoły powszechnej uczeń będzie mógł wybrać czteroletnie liceum ogólnokształcące, pięcioletnie technikum lub szkołę branżową, dwustopniową. Reforma ma wejść w życie 1 września 2017 r. i obejmie uczniów rozpoczynających naukę w szkole powszechnej (obecne sześciolatki) i uczniów, którzy rozpoczną naukę w klasie VII szkoły powszechnej (w minionym roku chodzili do VI klasy szkoły podstawowej). Będą to pierwsze roczniki uczące się zgodnie z nową podstawą programową.

Reklama

W roku szkolnym 2019/20 odbędzie się po raz pierwszy nowa rekrutacja do liceów. Spotkają się wówczas dwa roczniki uczniów – po VIII klasie szkoły powszechnej i III gimnazjum. Do 2019 r. nauka w liceum będzie prowadzona według podstawy programowej obowiązującej od 2012 r. W 2017 r. mają ruszyć pierwsze szkoły branżowe. Absolwent szkoły branżowej II stopnia z tytułem technika będzie mógł przystąpić do matury zawodowej oraz kontynuować kształcenie na wyższych studiach zawodowych w branży, w której uzyskał tytuł technika.

Projekt zawiera wiele szczegółowych rozwiązań, m.in. cyfryzację wszystkich szkół, zwiększenie kompetencji cyfrowych dzieci i nauczycieli, wprowadzenie Krajowego Planu Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli, akredytację placówek doskonalących nauczycieli, wprowadzenie nowego stopnia awansu zawodowego – nauczyciel specjalista, podniesienie dodatku dla wychowawcy klasy, wspieranie finansowe małych szkół.

Jak podaje min. Anna Zalewska, reforma ma przebiegać w sposób ewolucyjny. Trwać będzie do 2022/23 r. Pani Minister zapewniła o determinacji we wprowadzaniu zmian w szkolnictwie. – W obliczu niżu demograficznego staramy się zapewnić dobrą edukację, iść razem z organami prowadzącymi szkoły, zadbać o zwalnianych nauczycieli i taką strukturę szkoły, by za kilka lat rodzic mógł odwieźć dziecko do szkoły na godz. 8 i odebrać je o godz. 15, 16 – po obiedzie, zajęciach dodatkowych i z odrobionymi lekcjami. Niż demograficzny traktuję jako wyzwanie i inspirację, by razem z samorządem zaplanować szkołę, której pragną rodzice. Oni kochają swoje dzieci, płacą podatki, a my musimy zapewnić im dobre miejsca do edukacji.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Masz gorszy czas? Te modlitwy mogą ci pomóc!

2021-09-28 08:59

[ TEMATY ]

modlitwa

modlitewnik

Adobe Stock

Cierpienie, ból, życiowe zawirowania i trudności - kto z nas ich nie zna? Próbowałeś już wszystkiego i nic nie pomaga? Może najwyższy czas poprosić o pomoc Stwórcę?

Jezus obiecał: "O cokolwiek prosić mnie będziecie w imię moje, Ja to spełnię." Nie masz pomysłu w jaki sposób rozpocząć modlitwę do Boga w twoich utrapieniach? Prezentujemy zbiór skutecznych modlitw w potrzebie.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję