Reklama

Gdzie chrzest, tam nadzieja

Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 26-27

Bożena Sztajner/Niedziela

A to Polska właśnie. Wpatrzona w oblicze Czarnej Madonny. Adorująca krzyż. Klękająca do codziennej modlitwy. Dumna ze swoich symboli narodowych, historii i tradycji. Solidarna. Wierna. Wolna. Kochająca Kościół, Ojczyznę. Zjednoczona z Ojcem Świętym. Taką Polskę buduje Rodzina Radia Maryja, która w tym roku w dniach 9-10 lipca pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” pielgrzymuje na Jasną Górę po raz 25., aby wspólnie podziękować Bogu za dar wiary i sakrament chrztu, zaświadczyć o nadziei i miłości, a także dać wyraz troski o sprawy publiczne. Pielgrzymka rozpocznie się w sobotę 9 lipca o godz. 18 Mszą św. na Szczycie Jasnogórskim. Potem pątnicy będą uczestniczyć w modlitwie różańcowej i w Apelu Jasnogórskim.

Święto wiary i radości

Podobnie jak w poprzednich latach, w niedzielę 10 lipca już od rana tysiące pielgrzymów będą się gromadzić na jasnogórskich błoniach, by uczestniczyć w wielkim święcie wiary i radości. Na początku zawsze chwalą Maryję i śpiewają Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, potem słuchają koncertów. Wszystkich przybywających z różnych zakątków kraju i z zagranicy powita o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, założyciel i dyrektor Radia Maryja. We wspólnocie pielgrzymi będą o godz. 11 uczestniczyć we Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Jak co roku zawierzą się Matce Bożej i odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Jak było na początku?

Reklama

Na pierwszą radiową pielgrzymkę 28 listopada 1992 r. pątnicy przyjechali jednym autokarem. Przeżywali ją w dużym skupieniu, w ciszy. – Była Jasna Góra i byliśmy my – wspomina pani Jadwiga z Torunia, wolontariuszka od początku istnienia rozgłośni. Sięga pamięcią do czasu powstania radia w 1991 r. i początków działalności. Zwraca uwagę na wielką wiarę Ojca Dyrektora i jego ufność Matce Bożej oraz potrzebę ewangelizacji. Podkreśla, że to dzieło powstało w klimacie modlitwy; adoracja Najświętszego Sakramentu w małej radiowej kaplicy trwała dzień i noc, a gdy trzeba było, cała jej rodzina, wraz z 12-letnimi córkami, pościła o chlebie i wodzie. – Uważam, że Ojciec Dyrektor umiał zaufać i ufa do końca, i to jest taki charyzmat dla nas wszystkich – stwierdza. Dziś patrzy na barwne, radosne, rozśpiewane rzesze i dodaje: – Teraz pielgrzymka jest, można powiedzieć, wykwintna, dopracowana. Czekamy na nią. Wracamy zmęczeni, ale szczęśliwi, że możemy być, możemy trwać...

We wszystkich pielgrzymkach uczestniczyła także pani Bogusława z Torunia, wolontariuszka Radia Maryja od początku jego istnienia. Opowiada ona o nieformalnej pielgrzymce w październiku 1995 r. Był to szturm do nieba w obronie częstotliwości rozgłośni. Z czasem Ojciec Tadeusz ustalił termin pielgrzymki Rodziny Radia Maryja na drugą niedzielę lipca. W tym miejscu warto dodać, że na początku, w okresie przełomowym, odbyły się dwie błagalne pielgrzymki na Jasną Górę w jednym roku. To największe duchowe spotkanie Rodziny Radia Maryja jest dla pani Bogusławy ważne. Przeżywa je wraz z pracownikami i wolontariuszami, posługuje w namiotach, w których są składane tzw. róże, czyli ofiary na Radio Maryja i wszystkie dzieła powstałe przy rozgłośni, gdzie można nabyć m.in. książki, broszury, materiały ewangelizacyjne czy po prostu porozmawiać. – Chcemy służyć swoimi siłami, dobrym humorem i wiedzą – wyznaje. – Teraz jest coraz więcej ludzi i... coraz więcej intencji.

Czas przeżyć

25. Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja i posługa wolontariuszy to czas przeżyć, zarówno radosnych, jak i trudnych. Początki były najtrudniejsze. – A gdy coś się udało, także przezwyciężenie trudów, omadlaliśmy wszystko w malutkiej piwnicznej kaplicy, zwanej dzisiaj kaplicą Zawierzenia – mówi pani Helena, wolontariuszka z Torunia. Pielgrzymka powstała bowiem z potrzeby serca, by w domu Maryi, w Jej sanktuarium na Jasnej Górze, powierzyć to dzieło Jej matczynej opiece. Lipcowe spotkania Rodziny Radia Maryja wpisały się już na stałe w historię rozgłośni i dlatego pani Helena zachęca: – Przynieś swój czyn dobry jak chleb, aby i inni go „skosztowali”, bo więcej jest radości w dawaniu aniżeli w braniu, a radio niech stanie się cudem Miłości wśród nas. A cuda są dla wierzących; na ile uwierzą, na tyle cud się stanie. Ten cud trwa już 25 lat...

* * *

Reklama

9 lipca – sobota

18.00 – Msza św. na Szczycie Jasnogórskim
20.20 – Różaniec
21.00 – Apel Jasnogórski

10 lipca – niedziela

8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny
11.00 – Msza św. na Szczycie Jasnogórskim – przewodniczy abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Pennacchio: Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne

2021-09-21 18:21

[ TEMATY ]

krzyż

abp Pennacchio

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

„Nieść krzyż to trzymać się mocno Pana Jezusa, także wtedy, kiedy to niemodne” – powiedział abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, który 21 września odwiedził sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Jakubowie.

Mszę św. koncelebrował biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński, biskup senior Paweł Socha oraz wielu kapłanów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję