Reklama

Księża pomogą w propagowaniu trzeźwości

Państwowa agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) chce współpracować z księżmi w ramach nowej kampanii społecznej. Księża w roli sprzymierzeńców wydają się świetnym pomysłem, bo niedawne badania wskazują, że duchowni cieszą się w Polsce niezmiennym zaufaniem i to właśnie do nich często przychodzą ludzie uzależnieni i ich rodziny, którzy szukają rady czy konkretnej pomocy.

Uzasadnione wydaje się więc wyposażenie kapłanów w materiały, które pomogłyby im w prowadzeniu rozmów czy wskazywaniu miejsc, gdzie osoba z problemem alkoholowym albo rodzina doświadczona przemocą może szukać pomocy.

Reklama

Problem alkoholowy, zdaniem wielu specjalistów, narasta. Polacy nadal piją dużo i ostro, zmienia się jedynie charakter nałogu, np. coraz częściej popadają w niego kobiety, obniża się też wiek inicjacji alkoholowej.

Kapłani codziennie stykają się z rozmaitymi problemami, m.in. z alkoholizmem i przemocą, np. w konfesjonale. Poza tym Kościół od wielu lat promuje trzeźwość i abstynencję – słynne są już bezalkoholowe sierpnie, w ostatnią niedzielę karnawału inicjowany jest w Kościele tydzień modlitw o trzeźwość, a z ambon zachęca się do bezalkoholowych wesel, Pierwszych Komunii św. czy innych rodzinnych uroczystości. To w ramach struktur Kościoła funkcjonuje Krucjata Wyzwolenia Człowieka, a parafie goszczą grupy Anonimowych Alkoholików – ruchu, który ma niebagatelne osiągnięcia w wyprowadzaniu z nałogu. Praktyka duszpasterska sprawia, że wielu księży doskonale wie, jak radzić sobie z człowiekiem szukającym ratunku. O uzależnieniach uczą się w seminariach duchownych, a szkolenia dla kapłanów prowadzone są w Zakroczymiu, gdzie działa Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości.

PARPA przygotowała dla księży stosowny poradnik, uruchomiono tematyczną stronę internetową oraz powstały dwa filmy instruktażowe. W jednym ze spotów pokazano rozmowę księdza z osobą uzależnioną, a w drugim – z członkiem rodziny dotkniętej patologią. Podręczniki będą bezpłatne i trafią do wszystkich parafii w kraju. Autorom zależy na podpowiedzeniu kapłanom, którzy mają doświadczenie duszpasterskie w tej dziedzinie, m.in. jak skutecznie prowadzić rozmowy, by zachęcić do szukania pomocy, leczenia czy terapii; jak wyglądają mechanizmy popadania w nałóg i jak temu zapobiegać. Wskazują, kiedy np. ślubowanie abstynencji jest korzystne, a kiedy może przynieść negatywne skutki; jaki jest związek między nadużywaniem alkoholu a przemocą; o co chodzi w rozmowie motywacyjnej i jak przekonać kobiety, by nie piły w ciąży.

Projekt ma charakter ekumeniczny. Swoim patronatem przedsięwzięcie objął bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości. Poparli go także abp Sawa z Kościoła prawosławnego, abp Eugeniusz Popowicz z Kościoła greckokatolickiego oraz bp Jerzy Samiec z Kościoła luterańskiego. Kampania wystartowała pod koniec czerwca br.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież do słowackich jezuitów: wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci

2021-09-21 13:42

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

- Wciąż żyję, choć niektórzy chcieli mojej śmierci – powiedział papież Franciszek podczas spotkania ze słowackimi jezuitami 12 września w Bratysławie. Zapis tej rozmowy ukazał się we włoskim czasopiśmie „La Civiltà Cattolica”.

Ojciec Święty dodał, że wie, iż „odbywały się nawet spotkania prałatów”, którzy myśleli, że jego stan jest poważniejszy, niż mówiono i „przygotowywali konklawe”. – Cierpliwości! Dzięki Bogu czuję się dobrze – zapewnił papież.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję