Reklama

Relikwie bł. Piera Giorgia w Polsce

Na Światowe Dni Młodzieży przybędzie do Polski w swoich relikwiach wyjątkowy pielgrzym: bł. Pier Giorgio Frassati, którego Jan Paweł II nazwał „Człowiekiem Ośmiu Błogosławieństw”

Papież Franciszek w Orędziu na tegoroczne Światowe Dni Młodzieży przywołał postać bł. Piera Giorgia Frassatiego jako przykład młodzieńca, który „zrozumiał, co znaczy mieć serce miłosierne, wrażliwe na najbardziej potrzebujących. Ofiarowywał im o wiele więcej niż dary materialne, dawał samego siebie, poświęcał czas, słowa, zdolność słuchania”.

Peregrynacja relikwii bł. Piera Giorgia

Relikwie bł. Piera Giorgia przybędą do Polski 11 lipca br. Ich peregrynacja rozpocznie się w Rybniku w diecezji katowickiej. Samochód z relikwiami przejedzie tego dnia po południu ulicami miasta – w asyście młodzieży na rolkach – do bazyliki św. Antoniego z Padwy. Tam o godz. 18 rozpoczną się Msza św. i czuwanie modlitewne, które potrwa do rana. Na trasie peregrynacji jest 10 polskich miast. Od 23 do 31 lipca relikwie Błogosławionego będą umieszczone w bazylice Trójcy Świętej Ojców Dominikanów przy ul. Stolarskiej w Krakowie, gdzie przygotowano specjalny program ich uczczenia, nawiązujący jednocześnie do przypadającego w tym roku 800-lecia Zakonu Dominikanów.

Pełen pasji i życia

Reklama

W biografii Piera Giorgia Frassatiego i jego rodziny są również polskie wątki. Błogosławiony urodził się w Turynie w 1901 r. w rodzinie, która wiele znaczyła w ówczesnym życiu politycznym i społecznym. Był pełnym radości i pasji życia młodym człowiekiem, a jednocześnie pragnął poświęcić się służbie innym. Podjął studia na Wydziale Górniczym Politechniki Turyńskiej, ponieważ chciał bliżej poznać warunki życia rodzin górniczych. Zachowały się jego listy z 1922 r., kiedy przyjechał do Katowic i zwiedził kopalnię „Ferdynand”. Nie zdążył zrealizować swojego programu – zmarł w 1925 r. na chorobę Heinego-Medina, którą zaraził się podczas odwiedzin chorych w szpitalu. Jego młodsza siostra Luciana wyszła za mąż za polskiego dyplomatę – Jana Gawrońskiego. W latach okupacji mocno angażowała się w pomoc Polakom, współpracowała z podziemiem, a mieszkając we Włoszech, interweniowała w sprawie uwolnienia polskich więźniów, m.in. profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej córka Wanda Gawrońska pomagała z kolei polskim opozycjonistom i wspierała demokratyczne przemiany w Polsce, za co została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ewangelizacja i miłosierdzie

Pier Giorgio był postacią znaną na długo przed beatyfikacją, której dokonał Jan Paweł II w 1990 r. Dziś Towarzystwa Ciemnych Typów – bo tak nazywa się grupa apostolatu i modlitwy założona przez Piera Giorgia i jego przyjaciół – działają na całym świecie, także w Polsce.

Obecność relikwii Błogosławionego w Polsce jest okazją do szczególnej modlitwy za wstawiennictwem Piera Giorgia Frassatiego i przypomnienia, że w jego biografii były trudne momenty, ale też o tym, że wcześnie wybrał swoją ścieżkę życia, na której najważniejsze były ewangelizacja i miłosierdzie. W ten sposób jego postać wpisuje się w hasło tegorocznych ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Trzeci cud w Oknie Życia w Wieluniu

2021-09-20 14:30

[ TEMATY ]

okno życia

Wieluń

siostry antoninki

Zofia Białas

17 września w wieluńskim Oknie Życia im. Jana Pawła II, przy klasztorze sióstr antoninek, znaleziono noworodka – dziewczynkę.

– Jeszcze nie wiemy, jakie imię otrzyma – powiedziała s. Auxiliana, która zaalarmowana dzwonkiem o godz. 4 rano jako pierwsza przybyła do Okna Życia. Za nią przybiegła s. Barbara, która zadzwoniła pod nr 112. Na miejsce przyjechały policja i karetka pogotowia ratunkowego. Dziewczynka została odwieziona do wieluńskiego szpitala, gdzie po przebadaniu stwierdzono, że jest zdrowa. Dziewczynka to noworodek. Obok niej w Oknie Życia pozostawiono torbę z ubrankami i pieluszkami. W środku był nawet smoczek.

CZYTAJ DALEJ

107 lat temu Legion Śląski wymaszerował z Cieszyna

2021-09-21 07:14

[ TEMATY ]

historia

pl.wikipedia.org

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

Drużyna Sokoła w Dziedzicach, która w 1914 roku wstąpiła do Legionu Śląskiego

107 lat temu, 21 września, z Cieszyna wymaszerował Legion Śląski. Ponad 400 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego dotarło do Mszany Dolnej, gdzie dołączyli do II Brygady Legionów Polskich. Pożegnanie legionistów było manifestacją polskości.

"O godzinie 1 z południa wmaszerowała na rynek przednia straż naszego oddziału. Za chwilę potem odezwała się wesoło trąbka, dając znać, że i siła główna się zbliża. Wszystkim dech w piersiach zaparło. Jeszcze chwila oczekiwania a na rynek wmaszerowały miarowym krokiem i sprawnie, w szyku bojowym, zajęły całą połać obszernego placu przed Domem Narodowym głębokie kolumny legionistów polskich (…) z bronią umajoną kwiatami. Huragan okrzyków i oklasków przywitał żołnierzy naszych" - relacjonowała wydarzenie gazeta "Robotnik Śląski".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję