Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 28/2016, str. 6

Marian Sztajner

Jasna Góra oczekuje na Papieża Franciszka

18 lipca rozpoczyna się nowenna nocnych czuwań w intencji Ojca Świętego

W roku 1050. rocznicy Chrztu Polski główne narodowe uroczystości dziękczynne odbędą się z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze. Do udziału w świętowaniu zaproszeni są wszyscy, także Polonia z całego świata. Aby uczestniczyć we Mszy św. pod przewodnictwem Ojca Świętego, nie potrzeba żadnych biletów wstępu ani wejściówek.

W sanktuarium trwa wielkie oczekiwanie, które upływa przede wszystkim na modlitwie. Dla Papieża przygotowywany jest specjalny dar duchowy. To nowenna nocnych czuwań przed Cudownym Obrazem Matki Bożej – poinformował przeor klasztoru o. Marian Waligóra. – Chcemy modlitwą nocnych czuwań objąć wszystkie intencje Papieża: to, co będzie miało miejsce w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, oraz to, co będzie się działo na Jasnej Górze i we wszystkich innych miejscach, które Papież nawiedzi – powiedział Ojciec Przeor. Szczególna modlitwa w intencji Franciszka i owoców jego pielgrzymki do Polski, a zwłaszcza Światowych Dni Młodzieży, rozpocznie się 18 lipca i potrwa przez 9 nocy. Inaugurować ją będzie Apel Jasnogórski o 21.00, a kończyć – Msza św. o północy.

Reklama

Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę z Krakowa 28 lipca ok. godz. 9.15. Samochodem przejedzie między wiernymi zgromadzonymi na placu przed Szczytem – i to będzie nowość. Trasa przejazdu ma mieć prawie półtora kilometra. Jan Paweł II jeden raz przejechał papamobile wśród pielgrzymów, a było to 25 lat temu – w 1991 r., podczas VI Światowego Dnia Młodzieży. – Wizyta Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze to ogromna radość i wyróżnienie dla Kościoła w Polsce, a zwłaszcza dla nas, paulinów – podkreślił o. Waligóra.

Przeor Jasnej Góry przypomina, że decyzją papieża Franciszka to w Sanktuarium Jasnogórskim odbędą się główne narodowe uroczystości dziękczynne 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce i będzie to niejako symboliczne nawiązanie do wydarzeń sprzed 50 lat, gdy na Jasną Górę chciał przyjechać papież Paweł VI, ale nie otrzymał zgody komunistycznych władz. – Teraz historia zatacza krąg; kolejny z papieży planuje tu przybyć i odbyć dziękczynienie za chrzest Polski. To wielka sprawa – podkreślił o. Waligóra. Zwrócił uwagę, że sprawowanie przez Ojca Świętego dziękczynnej Eucharystii ma ogromne znaczenie i nadaje jego pielgrzymce wyjątkowy wymiar. Obecność na Jasnej Górze zapowiedzieli także przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele – potwierdził Ojciec Przeor.

W intencji papieskiej wizyty do Polski modlą się wszystkie przybywające teraz do Częstochowy pielgrzymki. Sanktuarium jest nieustannie otwarte dla wiernych. – Czekamy na wszystkich pielgrzymów – i na tych z Polski, i na tych z zagranicy. Cieszymy się, że w bliskości Matki Bożej chcą przeżywać swoją wiarę – przyznaje przeor Jasnej Góry i zachęca do modlitwy w sanktuarium.

Reklama

Wszystkie przygotowania przebiegają zgodnie z planem – zapewnia z kolei o. Sebastian Matecki, rzecznik Jasnej Góry oraz Archidiecezjalnego Komitetu Organizacyjnego. Trwa budowa gigantycznego podium wokół ołtarza dla 1800 osób i przygotowanie placu modlitwy. Jak podkreśla o. Matecki, wachlarz prac potrzebnych do tego typu wydarzenia jest naprawdę szeroki, ale – jak dodaje, wskazując na Archidiecezjalny Komitet Organizacyjny – Jasna Góra nie jest w tych przygotowaniach osamotniona.

it

Krótko

17 czerwca na Jasną Górę dotarł franciszkanin o. Kordian Szwarc. Od przeszło miesiąca jest w drodze. Za sobą ciągnie 100-kilogramową rybę na kółkach, o wymiarach 6,5 m długości i ok. 3 m wysokości, będącą repliką lednickiej Bramy. Bo właśnie stamtąd wyruszył, zaraz po jubileuszowym 20. Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Wędruje do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Trud pieszego pielgrzymowania i post podejmuje w intencji młodych, za Światowe Dni Młodzieży, za wspólnotę Siedem Aniołów (której jest inicjatorem i opiekunem), za papieża Franciszka, o bezpieczeństwo na ten lipcowy czas oraz w powierzonych mu intencjach.

18 czerwca przybyła pielgrzymka wiernych diecezji łowickiej. Poprzedziła ona nawiedzenie tej diecezji przez kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Peregrynacja rozpocznie się 3 września 2016 r. i będzie przebiegać w roku 25-lecia istnienia diecezji łowickiej.

18-19 czerwca odbywała się 35. Pielgrzymka na Jasną Górę w intencji trzeźwości narodu. Głównym organizatorem spotkania był bp Tadeusz Bronakowski – przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. Podał on, że Polacy wypijają co roku hektolitry alkoholu. – Gdybyśmy wlali całe sprzedane w Polsce w ubiegłym roku piwo do cystern i ustawili je w rzędzie jedna obok drugiej, to taki łańcuch cystern ciągnąłby się od Warszawy aż po Rzym. To skala naszego zniewolenia przez alkohol! – powiedział bp Bronakowski.

18 czerwca, pod hasłem: „Miłosierni jak Serce Jezusa”, odbyła się 31. Ogólnopolska Pielgrzymka Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Stanisław Salaterski z Tarnowa, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Arcybractwa.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

2021-09-18 18:08

[ TEMATY ]

Łódź

święcenia kapłańskie

archidiecezja łódzka

Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów Seminarium 35+. Kandydatami do Święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (Diecezja Włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (Diecezja Rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

Po Ewangelii nastąpiło przedstawienie kandydatów do święceń, przez rektora Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń ks. dr. hab. Sławomira Szczyrbę, metropolicie łódzkiemu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję