Reklama

Z Polski i ze świata

Euro 2016 – ludzie

Trener Portugalczyków wziętym animatorem kursów przedmałżeńskich

Fernando Santos, selekcjoner reprezentacji Portugalii, z którą Polska zmierzyła się 30 czerwca br. w ćwierćfinale piłkarskiego Euro 2016 we Francji, jest popularnym animatorem kursów przedmałżeńskich. Szkoleniowiec prowadzi je głównie na terenie stołecznej aglomeracji.

Pochodzący z Lizbony Santos od ponad 20 lat jest zdeklarowanym katolikiem, który często uczestniczy w rekolekcjach i spotkaniach różnych grup religijnych. Jak przyznaje, nawet podczas czteroletniego pobytu w prawosławnej Grecji, gdzie był trenerem reprezentacji, nie zmniejszył swojego zaangażowania w życie religijne. Po objęciu sterów rodzimej reprezentacji nie porzucił religijnych praktyk.

Reklama

Selekcjoner Portugalczyków wyjaśnił, że choć przez wiele lat był oddalony od Kościoła, to jednak nigdy nie zaniechał osobistej modlitwy. – Przez wiele lat była ona bardzo uboga. Nigdy jednak nie przestałem rozmawiać z moim Aniołem Stróżem – dodał Santos.

61-letni trener wyznał, że zaczyna dzień od modlitwy i czytania Biblii. – To moja rutyna, której nie zmieniam od 1994 r., kiedy stałem się świadomym swej wiary chrześcijaninem.

Fernando Santos w przeszłości był trenerem światowej klasy klubów, takich jak m.in. FC Porto czy Panathinaikos Ateny, a także dwukrotnie selekcjonerem narodowym.

KAI

Europa

Wzrasta dyskryminacja chrześcijan

Reklama

W ostatnich latach w Europie wzrasta dyskryminacja chrześcijan na tle religijnym i etnicznym. Wyznawcy Chrystusa są m.in. atakowani przez muzułmanów w ośrodkach dla uchodźców. Wynika to z opublikowanego 28 czerwca br. raportu za rok 2015, sporządzonego przez wiedeńskie Obserwatorium Nietolerancji i Dyskryminacji Chrześcijan. Instytut udokumentował 180 (w 2014 r. było ich 150) przypadków brutalnych ataków na wyznawców Chrystusa, bezczeszczenia kościołów i cmentarzy, antychrześcijańskich wyzwisk oraz dyskryminacji w miejscu pracy.

Wśród krajów, w których najczęściej dochodziło do wydarzeń antychrześcijańskich, na pierwszym miejscu znajduje się Francja z 63 takimi przypadkami. Chodzi przede wszystkim o zniszczenia, bezczeszczenie kościołów i cmentarzy. W Niemczech odnotowano 20 podobnych aktów wandalizmu, we Włoszech – 14, a w Wielkiej Brytanii – 13.

Dyrektor obserwatorium Ellen Kryger Fantini domaga się od władz państwowych i lokalnych oraz osób odpowiedzialnych, aby lepiej chroniły chrześcijańskich uchodźców. Podkreśliła, że w ośrodkach dla przybyszów większą uwagę trzeba zwracać na przynależność religijną przebywających tam ludzi. Pracownicy tych placówek muszą być lepiej zorientowani, na czym polegają konflikty na tle religijnym. Za dobre rozwiązanie uznała tworzenie oddzielnych ośrodków dla chrześcijan.

KAI

Grupa Wyszehradzka

Polska przejmuje przewodnictwo

Roczne przewodnictwo w Grupie Wyszehradzkiej 1 lipca br. objęła Polska. V4, czyli Czechy, Polska, Słowacja i Węgry, to najważniejsze ugrupowanie współpracy regionalnej w Europie Środkowej. Polska chce, by w tym czasie głos V4 był dobrze słyszany w Unii Europejskiej i przyczyniał się do wypracowania dobrych rozwiązań dla Europy. Podczas naszej prezydencji chcemy też koncentrować się na wzmacnianiu wspólnego bezpieczeństwa. Grupa będzie intensywnie działać na rzecz implementacji postanowień warszawskiego szczytu NATO.

Inne ważne kwestie to współpraca polityczna, ale również wzmacnianie spójności regionu poprzez budowę infrastruktury energetycznej i transportowej.

Jak zaznacza minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, ambicją V4 będzie odważna propozycja wyjścia z kryzysu w Europie po Brexicie.

RIRM

* * *

Za wojnę są odpowiedzialni nie tylko ci, którzy ją bezpośrednio wywołują, ale również ci, którzy nie czynią wszystkiego, co leży w ich mocy, aby jej przeszkodzić.
Jan Paweł II

Krótko

• Przywódcy 27 państw UE, już bez Wielkiej Brytanii, zebrali się po raz pierwszy po Brexicie w Brukseli. Żadnych gwałtownych ruchów, opanowanie i cierpliwość – to reakcja Unii na negatywny wynik referendum w Wielkiej Brytanii.

• Prezydent Francji François Hollande na dobre rozpoczął walkę z eurosceptykami, którzy domagają się referendum w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej przez Francję.

• Słowacja objęła 1 lipca br. prezydencję w Unii Europejskiej. Ma podjąć cztery podstawowe kwestie: silna gospodarczo Unia, wykorzystanie wszystkich zalet wspólnego rynku, wyważona polityka migracyjna i azylowa oraz rola UE jako „globalnego gracza”.

• Władimir Putin oświadczył, że NATO podejmuje wobec Rosji „realne kroki konfrontacyjne”. Ocenił, że prowadzone są działania, których celem jest osłabienie wieloletniego „parytetu wojskowego”. Wymienił w tym kontekście siły szybkiego reagowania ulokowane w Polsce.

• Partia Ludowa wygrała przyspieszone wybory w Hiszpanii. Mimo że poprawiła swój wynik, nadal potrzebuje koalicjanta, z czym może być jednak kłopot –podobnie jak po wyborach z grudnia ub.r.

• Wassyl Slipak, ukraiński śpiewak operowy występujący we Francji, zginął na froncie w Zagłębiu Donieckim. Walczył jako ochotnik. Został zastrzelony przez snajpera. Slipak obsługiwał karabin maszynowy.

• W Turcji doszło do kolejnego zamachu. Trzej dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego zaatakowali na lotnisku w Stambule. Od strzałów z broni maszynowej i wybuchu bomb zginęły 43 osoby, a ok. 240 zostało rannych. Jak poinformowały źródła tureckie, zamachowcy to obywatele Federacji Rosyjskiej oraz Uzbekistanu i Kirgistanu.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: medal „Per Artem Ad Deum” dla Ernesta Brylla

2021-09-27 16:46

[ TEMATY ]

nagroda

Kielce

SacroExpo

Papieska Rada Kultury

Targi Kielce S.A./ Facebook

Ernest Bryll, pisarz, dziennikarz i krytyk filmowy, otrzymał w poniedziałek „Per Artem Ad Deum” – medal przyznawany co roku przez Papieską Radę ds. Kultury i wręczany podczas Targów SacroExpo w Kielcach.

W poniedziałek rozpoczęła się 22. edycja wydarzenia łączącego sferę biznesu i szeroko rozumianej kultury sakralnej.

CZYTAJ DALEJ

Papież: akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy żyją na równi

2021-09-27 15:51

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek wskazał, że dramatyczne doświadczanie pandemii jest doskonałą okazją do uświadomienia sobie, iż od dawna „akceptujemy bolesną rzeczywistość, że nie wszyscy ludzie żyją na równi, a ich zdrowie nie jest chronione w ten sam sposób”. Papież upomniał się o bezpłatną służbę zdrowia i przestrzegł przed podążaniem drogą odrzucenia, której najstraszniejszą formą jest aborcja i eutanazja.

Ojciec Święty przestrzegł, że nie wystarczy jedynie mówić o prawach wynikających z niezbywalnej godności człowieka, ale trzeba angażować się w przezwyciężanie istniejących nierówności. Mówił o tym w czasie audiencji dla uczestników sesji plenarnej Papieskiej Akademii Życia. Z powodu na ograniczenia sanitarne część z nich nie mogła przybyć do Rzymu i uczestniczyła w spotkaniu online. Nawiązując do tematu sesji „zdrowie publiczne w horyzoncie globalizacji” Papież podkreślił, że pandemia „dała usłyszeć krzyk ziemi i wołanie ubogich”, a my nie możemy na nie pozostać głusi. Wskazał, że „należy podjąć refleksję nad tym, co się wydarzyło, by dostrzec drogę ku przyszłości lepszej dla wszystkich”.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Tau: znasz ten stan, gdy nie czujesz już nic?

2021-09-28 09:32

[ TEMATY ]

duchowość

świadectwo

fb.com/tau.bozon

Znasz ten stan? Kiedy patrzysz na świat i nie czujesz już nic. Widzisz niesamowity film, słyszysz genialny kawałek, jesteś w pięknym miejscu, a wokół Ciebie dzieją się różne rzeczy. Nie czujesz nic. Absolutnie nic. - zaczyna swój najnowszy wpis Tau.

Jak czytamy w dalszej cześci postu znanego rapera:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję