Reklama

Z Watykanu

Audiencja Generalna

Miłosierdzie bez uczynków jest martwe

Uczynki miłosierdzia nie są kwestiami teoretycznymi, ale konkretnym świadectwem. Zobowiązują do zakasania rękawów, żeby ulżyć w cierpieniach – powiedział papież Franciszek 30 czerwca br. podczas nadzwyczajnej, jubileuszowej audiencji generalnej w Watykanie.

Ojciec Święty zaznaczył, że zadaniem chrześcijan jest dokonanie rachunku sumienia z uczynków miłosierdzia. Nie jest to bowiem słowo abstrakcyjne, ale styl życia. Stwierdził, że miłosierdzie bez uczynków jest martwe samo w sobie, i zachęcił do wychodzenia naprzeciw potrzebom i niedostatkom osób znajdujących się w trudnej sytuacji duchowej i materialnej. W przeciwnym razie bylibyśmy obłudnikami popadającymi w duchowy letarg.

Reklama

Franciszek wskazał, że w obliczu przemian dokonujących się w naszym świecie więcej jest różnych bied duchowych i materialnych. – Konieczne jest zatem, abyśmy byli czujni jak strażnicy, by w obliczu ubóstwa wytworzonego przez kulturę dobrobytu spojrzenie chrześcijan nie ulegało osłabieniu i nie stawało się niezdolne, by zmierzać do tego, co istotne – powiedział.

Drugą część swej katechezy Papież poświęcił podsumowaniu swojej podróży apostolskiej do Armenii. Wyraził dziękczynienie Bogu i wdzięczność władzom tego kraju, katolikosowi Karekinowi II, patriarsze i biskupom katolickim oraz całemu narodowi ormiańskiemu za przyjęcie go „jako pielgrzyma braterstwa i pokoju”.

RV

65-lecie święceń kapłańskich Benedykta XVI

Benedykt XVI podziękował Franciszkowi za jego dobroć

Podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI Franciszek zwrócił uwagę na umiłowanie Boga przenikające całą posługę Papieża Seniora. Spotkanie Franciszka i Benedykta XVI odbyło się 28 czerwca br. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie.

Reklama

Papież Senior w spontanicznym wystąpieniu podkreślił, że istotą misji chrześcijan jest pomoc w przeistoczeniu świata, aby był światem nie śmierci, lecz życia, światem, w którym miłość zwyciężyła śmierć. Przywołał greckie słowo: „eucharistomen” – składamy dzięki. – W tym słowie, z jego wieloma wymiarami, zawarte jest wszystko, co można powiedzieć w tej chwili – wskazał Benedykt XVI i podziękował Franciszkowi za jego dobroć, „która dodaje mu sił bardziej niż Ogrody Watykańskie z całym ich pięknem”. Zwrócił uwagę, że słowo „eucharistomen” odsyła nas do rzeczywistości dziękczynienia, do nowego wymiaru, jakim obdarował nas Chrystus. – Przekształcił On w łaskę, czyli w błogosławieństwo, krzyż, cierpienie i całe zło świata, i w ten sposób substancjalnie przeistoczył życie i świat, dał nam i daje każdego dnia chleb prawdziwego życia, który przewyższa świat dzięki mocy swej miłości – powiedział Papież Senior.

Benedykt XVI wręczył zgromadzonym najnowszy – 12. tom swoich „Opera Omnia”, poświęcony kapłaństwu, pt. „Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości”. Zawiera on ponad 80 tekstów poświęconych posłudze kościelnej.

RV

Ojciec Święty do Polaków

Modlitwa w intencji ŚDM

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, dziękuję wam, że towarzyszyliście mi w waszych modlitwach podczas wizyty w Armenii. Proszę was, abyście trwali w modlitwie za mnie i za młodych, którzy w Polsce i w całym chrześcijańskim świecie przygotowują się do naszego, bliskiego już spotkania w Krakowie. Niech zawsze będzie żywa w naszych sercach i w naszych czynach pamięć, że „błogosławieni są miłosierni...”. Z serca wam błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 30 czerwca 2016 r.

RV

Odpust w Watykanie

Błogosławieństwo paliuszy

Przed pokusą zamknięcia się w sobie Kościoła w obliczu zagrożeń przestrzegł Franciszek podczas Mszy św. w Watykanie z okazji uroczystości świętych Apostołów Piotra i Pawła. Papież zaznaczył, że dobrym lekarstwem na tę pokusę jest modlitwa. Eucharystię koncelebrowało z Ojcem Świętym 25 nowych arcybiskupów metropolitów, którzy przybyli z okazji pobłogosławienia paliuszy. Nałożenia paliuszy dokonają nuncjusze w ich stolicach. Wśród metropolitów był abp Adam Szal z Przemyśla.

RV

Konferencja w Watykanie

Co znaczy Kościół ubogi?

Aby Kościół mógł prowadzić działalność charytatywną, potrzebuje środków finansowych. Jednak podejście teologiczne, a także ekonomiczne do tej prostej zasady wcale nie jest takie proste. Przekonali się o tym eksperci gospodarczy i katoliccy politycy z różnych krajów świata, uczestniczący w zorganizowanej w Watykanie w dniach 26-28 czerwca br. konferencji „Impact Investing”. – Jak wiadomo, na początku swojego pontyfikatu papież Franciszek powiedział, że życzyłby sobie „Kościoła ubogiego”, ale nie oznacza to, iż Kościół nie powinien niczego posiadać, bo przecież musi wspierać ludzi również finansowo – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim Carolyn Woo z Catholic Relief Services.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Pan powtarza dziś wszystkim pasterzom Kościoła: Idź za Mną pomimo trudności; idź za Mną, głosząc Ewangelię wszystkim.

2016-07-05 10:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Niedziela Ogólnopolska 39/2018, str. 13

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Archiwum Głosu Ojca Pio

o. Pio

o. Pio

W 2018 r. minęło 100 lat od chwili, kiedy Ojciec Pio podczas modlitwy w chórze zakonnym przed krucyfiksem otrzymał stygmaty: 5 ran na rękach, boku i nogach – w miejscach ran Jezusa Chrystusa zadanych Mu w czasie ukrzyżowania. Jak obliczyli lekarze, którzy go wielokrotnie badali, z tych ran w ciągu 50 lat wypłynęło 3,4 tys. litrów krwi. Po śmierci Ojca Pio, 23 września 1968 r., rany zniknęły bez śladu, a według raportu lekarskiego, ciało było zupełnie pozbawione krwi

Chwilę, w której Ojciec Pio otrzymał ten niezwykły dar od Boga, opisał później w liście tak: „Ostatniej nocy stało się coś, czego nie potrafię ani wyjaśnić, ani zrozumieć. W połowie mych dłoni pojawiły się czerwone znaki o wielkości grosza. Towarzyszył mi przy tym ostry ból w środku czerwonych znaków. Ból był bardziej odczuwalny w środku lewej dłoni. Był tak wielki, że jeszcze go czuję. Pod stopami również czuję ból”.

CZYTAJ DALEJ

Maryjny wrześniowy tydzień

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

Maryja

Bożena Sztajner/Niedziela

Być może dla wielu ludzi – nawet żarliwych chrześcijan – tytuły Maryjne to tylko „inne nazwy tego samego” albo, co gorsza, jakiś przerost gorliwości czcicieli. Tymczasem to coś zupełnie innego. Mamy do czynienia z niezwykłym teologicznym zjawiskiem.

Matka Boża jest jedna, ale ma Ona wiele sanktuariów; w setkach liczymy też Jej święta. Jest wciąż ta sama, a co chwilę inna – Niepokalana, Różańcowa, Fatimska, Jasnogórska... Nawet w swych objawieniach wciąż przychodzi inaczej. Bywa czarnolica albo jasnowłosa, ubrana w szaty ciemne jak nocne niebo albo odziana w słoneczną biel... Wciąż inna, bo niewypowiedziana, nieskończona w swej tajemnicy. Ma w sobie coś z... Boga i podobnie jak On jest dla nas niepojęta. Krótko wyjaśnił to św. Maksymilian: „Maryja jest nie tylko «Matką» – Ona jest Matką «Bożą». Bóg, który jest nieogarniony i nawet wszystkie ludzkie słowa nie są w stanie oddać Jego tajemnicy, jest owocem Jej żywota! Stąd i Maryja pozostaje dla nas wielką świętą tajemnicą.

CZYTAJ DALEJ

Podwójne obdarowanie

2021-09-21 20:46

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

bierzmowanie

konsekracja ołtarza

Aleksandria

Beata Pieczykura/Niedziela

– Ilekroć będziecie wstępować do tej świątyni, to będziecie pamiętać to przybliżenie się do nowo konsekrowanego ołtarza i odkrywanie Boga w tajemnicy Trójcy Przenajświętszej i Ducha Świętego, który was obdarowuje swoim światłem i swoją mocą – powiedział abp Wacław Depo 21 września w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Aleksandrii podczas Mszy św. połączonej z obrzędem konsekracji ołtarza oraz udzieleniem sakramentu bierzmowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję