Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

100% dla Chrystusa – IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza

Niedziela zamojsko-lubaczowska 27/2016, str. 2

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

memoriał

Archiwum autora

Na pierwszym planie wójt Wiesław Różyński

Zbyszek był jak meteor. Szybko zabłysnął na ciemnym niebie… i zbyt szybko zgasł. To był wspaniały kapłan i człowiek” – tak wspominają mieszkańcy Dąbrowicy swojego rodaka, ks. Zbigniewa Antosza, który w lipcu 2007 r. zginął, spadając w przepaść, podczas zejścia z alpejskiego szczytu Matterhorn i co roku organizują w swojej miejscowości memoriał ku pamięci „swojego” księdza. Tak było 19 czerwca, kiedy to odbył się IX Memoriał ku pamięci ks. Zbigniewa Antosza – 100% dla Chrystusa. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dąbrowicy, Parafię pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowicy oraz mieszkańców miejscowości.

Memoriał czas zacząć…

Memoriał rozpoczął się od Eucharystii sprawowanej przez kanclerza archidiecezji lubelskiej, ks. Krzysztofa Kwiatkowskiego, kanclerza diecezji zamojsko-lubaczowskiej, ks. Michała Maciołka, ks. kan. Czesława Szurana oraz proboszcza parafii w Dąbrowicy ks. Józefa Bednarskiego, który już na wstępie powitał wszystkich zebranych i wspominał postać ks. Zbigniewa. – Bardzo serdecznie i gorąco wszystkich witam – wszystkich, którzy chcą modlić się i wspominać naszego wspaniałego ks. Zbigniewa. Wszystkim życzę, abyśmy dzięki tej Eucharystii i wysiłkowi fizycznemu umacniali tężyznę i fizyczną i duchową. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy i zabawy, aby uczcić pamięć ks. Antosza, który dzięki temu zawsze będzie z nami – mówił na początku Eucharystii ks. Bednarski.

Na Eucharystii zgromadzili się parafianie, goście, uczestnicy memoriału, a przede wszystkim rodzina – mama i siostra ks. Zbigniewa Antosza. Tragicznie zmarłego kapłana wspominał również kanclerz archidiecezji lubelskiej ks. Krzysztof Kwiatkowski. – Słowo memoriał wiąże się z pamięcią. Jest próbą ucieleśnienia pewnych rzeczy, którymi ks. Zbyszek żył, bo przecież bardzo cenił sport i tężyznę fizyczną i to było widać w jego życiu. Był też społecznikiem na swój sposób. Naszym społecznościom potrzeba takich imprez, które nas zbliżają, dlatego gratuluję organizatorom i dziękuję za cześć pamięci naszego ks. Zbyszka, a także za to, że udało wam się zbliżyć do siebie całą społeczność, właśnie pod sztandarem pamięci ks. Antosza – mówił do zebranych ks. Kwiatkowski.

Reklama

Nie bał się tracić

O ks. Antoszu mówił podczas homilii kanclerz naszej diecezji, ks. Michał Maciołek: – Myślę, że dostrzegamy postać drogiego nam wszystkim ks. Zbyszka. Tak jak ja go znałem, to też mogę zaświadczyć i potwierdzić, że on był zawsze człowiekiem, który nie bał się tracić. On pragnął czynić wszystko dla innych – najpierw dla Chrystusa, a to mu pomagało być dla drugiego człowieka. A dowodem na to, że mu się to w życiu udawało, że Bóg mu dawał taką łaskę, jest to, że dzisiaj go tak ciepło wspominamy – wskazał Ksiądz Kanclerz. Ks. Maciołek podkreślał również, że ks. Zbigniew Antosz zostawił po sobie piękne świadectwo swojego życia. – Bo dając – zyskujemy. Wybaczając – otrzymujemy odpuszczenie. Umierając – zmartwychwstajemy do życia wiecznego. Jest w tej modlitwie św. Franciszka krzyż, jest zaparcie się siebie, zostawienie wszystkiego i pójście za Chrystusem. Ze swoim ciężarem i swoją słabością, ale także z wielkim zaufaniem i z chrześcijańską radością, tak jak potrafił to czynić w swoim życiu ks. Antosz. Tak i my – uczmy się takiej postawy życia od Chrystusa, a także od ks. Zbyszka – zachęcał ks. Maciołek.

Integruje pokolenia

Głos zabrał również wójt gminy Biłgoraj Wiesław Różyński, który wyrażał swoją wdzięczność za życie ks. Zbigniewa, a także wdzięczność wszystkim, którzy o nim pamiętają poprzez organizowanie memoriału. – Ks. Zbyszek Antosz zawsze nas jednoczy. Dziś łączy coraz to nowe pokolenia w integracji, w duchu sportu, roweru, drużyn piłkarskich. Dziękujemy Ci, Księże Zbyszku, że cały czas potrafisz tę społeczność integrować poprzez swoje wsparcie duchowe z nieba, a także poprzez to, że stawiasz na naszej drodze wspaniałych ludzi, którzy co roku organizują ten memoriał. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy chcą ten memoriał organizować i wszystkim, którzy chcą brać w nim udział, ponieważ nie jest im obojętna pamięć naszego wspaniałego księdza alpinisty i sportowca, jakim był ks. Zbyszek – podkreślił Wójt Gminy Biłgoraj.

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy memoriału wyruszyli na rajd rowerowy trasą do Pszczelnej, przez Bukową, Szeligę, Ciosmy i Knieję. Rajd zakończył się wspólną agapą, a na zakończenie memoriału odmówiono Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: w stanie Mianas Gerais uduszono 72-letniego kapłana

2020-05-23 18:31

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Unsplash/pixabay.com

W Brazylii zginął kolejny kapłan - tym razem jest to 72-letni ks. Antônio José Gabriel z diecezji Leopoldina w stanie Gerais na wschodzie kraju. Udusił go 21-letni mężczyzna, który następnie ukradł swojej ofierze samochód wraz ze wszystkimi znajdującymi się tam rzeczami.

Jedną z nich był telefon komórkowy, który udało się namierzyć i dzięki temu policja zatrzymała mordercę. W aucie nie znaleziono natomiast ciała kapłana, które sprawca porzucił koło drogi. Podczas przesłuchania przyznał się do zabójstwa i kradzieży oraz zeznał, że pieniądze, zrabowane księdzu, przeznaczył na narkotyki.

Biskup Leopoldiny – Edson José Oriolo dos Santos, który rządy w diecezji objął dopiero w styczniu br., wyraził ból i żal na wieść o zabiciu kapłana. „Czuję wielki smutek z powodu jego nagłej i gwałtownej śmierci, wyrażam solidarność z rodziną, wiernymi parafii w Santo Antônio do Aventureiro i wszystkimi licznymi przyjaciółmi zamordowanego. Szczególnie współczuję księżom posługującym w diecezji, braciom i przyjaciołom ks. Gabriela, którzy są zasmuceni tą okrutną wiadomością. Przeżywamy okres wielkanocny, dlatego zachęcam wszystkich do refleksji nad tajemnicą cierpienia, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Odnówmy nasze zaufanie miłosierdziu Bożemu, które jest wielkim bogactwem, jakie od Niego otrzymaliśmy i powinniśmy cały czas o nim przypominać w różnych sytuacjach” – napisał hierarcha w specjalnym oświadczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo odwołał dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszach Świętych

2020-05-28 13:58

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

dyspensa

zarządzenie

B.M.Sztajner/Niedziela

Abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w odpowiedzi na „Komunikat przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w sprawie dyspens od udziału w niedzielnych Mszach Świętych” z dnia 27 maja 2020 r. (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), biorąc pod uwagę aktualne zarządzenia państwowe,od niedzieli 31 maja br. włącznie, odwołał ogólną dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane, udzieloną dnia 24 marca 2020 r.

Równocześnie metropolita częstochowski udzielił zwolnienia od obowiązku uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji i wszystkim, którzy czują obawę przez zarażeniem.

Metropolita częstochowski zalecił, aby treść zarządzenia została ogłoszona wiernym w świątyniach, umieszczona na stronach internetowych parafii, na tablicach ogłoszeń, w biuletynach parafialnych i w mediach społecznościowych.

Pełny tekst zarządzenia TUTAJ

CZYTAJ DALEJ

Ostrowiec Świętokrzyski: rozpoczęto kosztowny remont zabytkowej kolegiaty

2020-05-29 09:06

[ TEMATY ]

kolegiata

remont

Ostrowiec Świętokrzyski

Andrzej Łada i archiwum Kurii Sandomierskiej

Rozpoczęty został kosztowny remont zabytkowej kolegiaty pw. św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim. W pierwszym etapie remontu ekipy budowlane zajęły się wieżą, która stwarzała największe zagrożenie.

– Co jakiś czas z wieży odpadały kawałki tynku, więc żeby nikomu nic się nie stało remont zaczęliśmy właśnie od niej. Koszt remontu wieży wyniesie ponad 150 tys. zł. Całość środków pochodzi z ofiar parafian. Na chwilę obecną nie otrzymaliśmy żadnych dofinansowań – informuje ks. prałat Jan Sarwa, proboszcz parafii.

Remont nadzoruje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Kielcach. Podjęte prace z zaciekawieniem obserwują mieszkańcy miasta. Znajdująca się na wzgórzu kolegiata to najbardziej rozpoznawalna budowla miasta, jego symbol i wizytówka.

– Prace nie są łatwe, choć dla mieszkańców bardzo widowiskowe, ponieważ zatrudniona ekipa pracuje na wysokości 40 metrów, z użyciem specjalnego wysięgnika. Mimo to nasza świątynia cały czas jest otwarta dla wiernych. Tak prowadzimy remont, aby nie przeszkadzał on w odprawianych nabożeństwach i Mszach świętych. Konieczna jest renowacja i odnowienie całej elewacji świątyni, ale ze względu na brak środków, remont podzielony został na etapy – dodaje proboszcz.

Kolegiata pod wezwaniem św. Michała Archanioła to jeden z najstarszych zabytków miasta. Tutaj odbywały się najważniejsze wydarzenia w nowożytnej historii miasta, m.in. takiej rangi, jak obecność wizytatora apostolskiego Achillesa Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI. Bp Wacław Świerzawski podniósł 12 czerwca 2000 r. kościół św. Michała Archanioła do godności kolegiaty i ustanowił przy niej kapitułę.

Historia kościoła parafialnego, wówczas pw. św. Uriela Archanioła, sięga 1614 roku, kiedy to został ufundowany przez księcia Janusza Ostrogskiego, właściciela dóbr opatowsko-ćmielowskich, Jego konsekracji dokonał bp W. Lubieniecki 8 sierpnia 1614 r.

Świątynia została zniszczona w czasie potopu szwedzkiego przez wojska księcia siedmiogrodzkiego Jerzego Rakoczego. Odbudowano ją i ponownie konsekrowano w 1672 r. Zmieniono wówczas patrona i w miejsce św. Uriela Archanioła obrano św. Michała Archanioła.

Kościół jest murowany, o układzie bazylikowym, przebudowany w stylu neobarokowym. Korpus poprzedzony jest od zachodu czworoboczną wieżą, z przylegającymi do niej od południa sienią i składzikiem, a od północy kaplicą pogrzebową. Wnętrze jest trójnawowe, trójprzęsłowe.

Od południowej strony prezbiterium znajduje się kaplica przykryta kopułą z latarnią. W 1944 r. wykonany został nowy kamienny ołtarz główny. Umieszczony jest w obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a u szczytu ołtarza – obraz patrona parafii św. Michała Archanioła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję