Reklama

Niedziela Wrocławska

Wakacje... już od grudnia

Niedziela wrocławska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

wakacje

Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Caritas o wakacjach myśli już … w grudniu. – Kiedy kupowaliście Państwo przed świętami Bożego Narodzenia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, to właśnie wtedy włączaliście się w akcję przygotowania wakacyjnego wypoczynku dla dzieci z ubogich rodzin – mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Wakacyjne wyjazdy rzeczywiście organizowane są głównie z myślą o dzieciach z najuboższych rodzin, ale – jak podkreślają pracownicy Caritas – dziś ubóstwo przyjmuje wielorakie formy, na przykład dotyka dzieci, których rodzice pracują za granicą, a one pozostawione są pod opieką dziadków. Tych form ubóstwa jest zresztą znacznie więcej. – Dlatego, wysyłając dzieci na kolonie, chcemy doprowadzić do spotkania dzieci, których rodziny zmagają się z trudnościami materialnymi, jak i tych, których deficyty wychowawcze dotyczą np. relacji. Dzięki takiemu zetknięciu dzieci widzą, że ich problemy nie są najważniejsze na świecie i że w każdym położeniu można znaleźć powody do zadowolenia – tłumaczy Paweł Trawka.

Reklama

W tym roku na kolonie Caritas na 14-dniowe turnusy w Ulinii koło Łeby wyjedzie 400 dzieci z archidiecezji wrocławskiej, w skali kraju skorzysta z nich 30 tysięcy osób. Ta forma pomocy wciąż jest ważna, wciąż potrzeba też zaangażowania wolontariuszy i wsparcia ofiarodawców. Dzieci korzystają z piękna przyrody, z plaży, morza i lokalnych atrakcji, np. wycieczek do fokarium.

Wychowawcy podkreślają, że wyjazdy wywierają bardzo pozytywny wpływ na dzieci: przynoszą nowe przyjaźnie, dają radość i wypoczynek, ale też wprowadzają poczucie ładu i uporządkowania w codzienność wychowanków.

– Początek wakacji, kiedy rozpoczynają się pierwsze turnusy, jest najlepszym momentem, by podziękować tym wszystkim, którzy w grudniu kupili świece, a w marcu paschaliki czy baranki wielkanocne – mówi Paweł Trawka. – Dziękujemy pracującym ofiarnie cały rok Parafialnym Zespołom Caritas i tym, którzy odpowiedzieli na ich zbiórki i apele.

Kiedy dzieci wypoczywają na plaży w Ulinii, ich rodzice już martwią się, co włożyć do tornistrów. Dlatego w Caritas już myślą i pracują nad kolejną akcją – „Wyprawką dla żaczka” i przygotowują na wrzesień ponad 1000 tornistrów. Trwają także prace nad kolejną edycją programu stypendialnego „Skrzydła” dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: czasy dobrobytu minęły

[ TEMATY ]

Caritas

Portugalia

kryzys

PAP

Kryzys gospodarczy i społeczny pogłębia się w Portugalii. Caritas ma coraz większe trudności z reagowaniem na prośby o pomoc.

Zapaść gospodarcza i kryzys społeczny pogłębiają się również w Portugalii z powodu sytuacji związanej z obostrzeniami Covid-19. Caritas ma coraz większe trudności z reagowaniem na wszystkie prośby o pomoc. Prezes organizacji Eugénio Fonseca mówi o 49% wzroście zapotrzebowania na podstawowe środki do życia. Rozmawiał o tym z głową państwa Marcelo Rebelo de Sousa.

CZYTAJ DALEJ

Bohater z krwi i kości

2021-09-13 18:26

Niedziela Ogólnopolska 38/2021, str. 40-41

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Emilia Bąk/Materiały prasowe

Na ekrany kin w Polsce wszedł film pt. Wyszyński. Zemsta czy przebaczenie. Przedstawia on losy przyszłego prymasa Polski jako kapelana szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Z jego twórcą, debiutującym w fabule, reżyserem Tadeuszem Syką rozmawia Grzegorz Polak.

Grzegorz Polak: Czym Twój film różni się od wielu innych poświęconych prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu?

Tadeusz Syka: Po pierwsze – jest to film fabularny, dopiero drugi, po obrazie Teresy Kotlarczyk z Andrzejem Sewerynem w roli głównej. Po drugie – dotyczy okresu bardzo mało znanego w życiu prymasa, kiedy jako jeszcze młody ksiądz był kapelanem szpitala powstańczego w podwarszawskich Laskach. Nie działał na froncie, ale wykazał się wielkim bohaterstwem, towarzysząc do końca umierającym młodym powstańcom. Był to niezwykle istotny okres w życiu kard. Wyszyńskiego, który w zapiskach Pro memoria przyznał, że powstanie go ukształtowało. Myślę też, że bardzo go zahartowało, może bardziej niż internowanie. Wspólnie z bratem Maciejem dostrzegłem w tym wielki potencjał na ciekawy film, z którym można by dotrzeć do młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Wyprawa parowozem

2021-09-22 21:03

Archiwum Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei

Pociąg retro czeka na pasażerów

Pociąg retro czeka na pasażerów

    W nadchodzący weekend ( 25- 26 września) na tory wyjedzie unikatowy, sprawny parowóz ze składem zabytkowych wagonów z XX wieku.

    Jak informuje Łukasz Wideł wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei, przejazd jest organizowany w ramach cyklu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. Wydarzenie wpisuje się w świętowanie 145. rocznicy uruchomienia kolei tarnowsko-leluchowskiej - pierwszej linii kolejowej w tym regionie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję