Reklama

Niedziela w Warszawie

Praktycy miłosierdzia odznaczeni

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”. Wśród laureatów dominują osoby aktywnie niosące pomoc bliźnim

Niedziela warszawska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Wojciech Łączyński

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”

Kard. Kazimierz Nycz wręczył medale „Zasłużony dla Archidiecezji Warszawskiej”

Na pierwszy rzut oka nic ich nie łączy. Są w różnym wieku, wykonują odmienne zawody, mają inne pasje. Ale kiedy widzą, że ktoś jest w potrzebie, albo że w parafii potrzebna jest pomoc, to na ich gotowość zawsze można liczyć – mówią proboszczowie, którzy wnioskowali o medale „Zasłużonych dla Archidiecezji Warszawskiej”.

W tym roku odznaczenia otrzymało 30 osób. W gronie tym był m.in. inż. Krzysztof Tranda, który jest członkiem Kościoła ewangelicko-reformowanego. Inne wyznanie nie przeszkadza mu służyć katolickim proboszczom radą i doświadczeniem. Obecnie inż. Tranda zajmuje się projektem wnętrza górnego kościoła bł. Edwarda Bojanowskiego. Wcześniej udzielał rad architektonicznych budowniczym Świątyni Opatrzności Bożej.

Reklama

Wśród tegorocznych wyróżnionych są m.in. Szafarz Komunii św. i osoba odpowiedzialna za parafialną gazetkę. Jednak najwięcej laureatów działa na rzecz osób opuszczonych, ubogich, poszkodowanych lub uzależnionych. Adam Bieluszko z parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej pomaga niepełnosprawnym oraz podopiecznym Domu Samotnej Matki w Chyliczkach. Teresa Dylewska od 14 lat jest wolontariuszką w kuchni dla ubogich i bezdomnych prowadzonej przez kapucynów. Jeszcze dłużej dzieła Towarzystwa Charytatywnego św. Ojca Pio wspierają Stanisława Żaczek i Tadeusz Kulik.

– Motyw pomocy powtarza się niemal u wszystkich tegorocznych zasłużonych – mówi ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej i podkreśla. – To dobry znak na Rok Miłosierdzia.

We wspieranie potrzebujących angażują się pojedyncze osoby, ale także małżonkowie. Hanna i Bogdan Drabikowie od kilkunastu lat pracują w Caritas parafii św. Anny w Wilanowie. Joanna i Paweł Gładyszowie włączają się w działalność charytatywną w parafii bł. Bojanowskiego od początku jej istnienia. Pani Joanna organizuje paczki dla potrzebujących Polaków na Białorusi i Ukrainie. Z kolei dr Gładysza poza pracą charytatywną znajduje jeszcze czas na pasję literacką, za co swego czasu został wyróżniony przez „Niedzielę”.

Reklama

– Nie da się wszystkich odznaczyć w jednym czasie, dlatego czynimy to sukcesywnie. W imieniu archidiecezji warszawskiej, w imieniu Kościoła chcę podziękować wam za wyróżniające się poświęcenie – powiedział kard. Kazimierz Nycz wręczając medale.

Uroczystość odbyła się w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po wręczeniu medali Metropolita Warszawski odprawił Mszę św. w intencji wszystkich zasłużonych.

* * *

Zasłużeni dla Archidiecezji Warszawskiej:

Władysław Anyszkiewicz,
Adam Bieluszko,
Hanna i Bogdan Drabik,
Teresa Dylewska,
Jerzy Frankowski,
Piotr Hoffman,
Joanna i Paweł Gładysz,
Andrzej Górski,
Andrzej Jakubiak,
Krzysztof Kanabus,
Teresa Kacprzak,
Bożena Kata,
Ewa Kubisiak,
Tadeusz Kulik,
Wiktor Masłowski,
Joanna Niemierka,
Hanna Rosińska,
Krzysztof Tranda,
Andrzej Snycerski,
Kazimierz Sobieszek,
Grażyna Szewczyk,
Alicja Szczesna,
Aleksander Wiśniewski,
Monika Wiśniewska,
Piotr Witkowski,
Katarzyna i Janusz Zalewscy,
Bogusław Zdunek,
Stanisława Żaczek.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: 13 listopada Prymas Polski uroczyście zamknie Bramę Miłosierdzia

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Julia A. Lewandowska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie

W niedzielę 13 listopada, tydzień przed zamknięciem Roku Miłosierdzia przez papieża Franciszka, we wszystkich diecezjach świata zamknięte zostaną Jubileuszowe Bramy Miłosierdzia. Najstarszą Bramę Miłosierdzia w Polsce – romańskie Drzwi Gnieźnieńskie zamknie uroczyście Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Do udziału w uroczystości w Gnieźnie, a także w dziewięciu innych świątyniach na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej, gdzie Bramy Miłosierdzia zostały ustanowione, zachęca wiernych bp Krzysztof Wętkowski w specjalnym komunikacie, który czytany będzie w kościołach w niedzielę 6 listopada. Przypomniano w nim także o tegorocznym jubileuszu 1050. rocznicy chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję