Reklama

Głos z Torunia

Mieć w pamięci ku przestrodze

Umiłowanie Boga i ojczyzny oraz przesłanie pokoju, przebaczenia i zgody towarzyszyły uczestnikom uroczystości poświęcenia pomnika upamiętniającego zesłania Polaków na Sybir

Niedziela toruńska 27/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

pomnik

Sybiracy

Helena Maniakowska

Symboliczne przecięcie wstęgi przez honorowych gości

Symboliczne przecięcie wstęgi przez honorowych gości

Uroczystość odbyła się 10 czerwca w Toruniu. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele pw. Chrystusa Króla. Przybyłych Sybiraków, reprezentantów władz miasta, młodzież i wychowawców VI Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru i Gimnazjum nr 6 im. Zesłańców Sybiru wraz z pocztami sztandarowymi, reprezentantów wojska i policji powitał proboszcz miejsca ks. prał. Andrzej Nowicki. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Józef Szamocki.

Żywe pomniki

Homilia wygłoszona przez bp. Szamockiego dotyczyła wierności nauczaniu Kościoła oraz wartościom, które pochodzą od Boga, a o które toczą się zmagania w historii narodów. – Sybiracy byli wierni Bogu aż do bólu – stwierdził Ksiądz Biskup, dodając, że choć ważne są materialne pomniki, to najważniejsze są te żywe – ludzie, świadkowie historii, niosący przesłanie pokoju. Biskup Józef zaznaczył, że uroczystość, w której uczestniczymy, to także namaszczenie następców, którzy przekażą prawdę o historii kolejnym pokoleniom, zaświadczając o swojej miłości do ojczyzny. Na zakończenie celebry wybrzmiał hymn Sybiraków „Z miast kresowych...”. Następnie wszyscy uczestnicy Liturgii przeszli na plac przed Zespołem Szkół nr 1 im. Zesłańców Sybiru, który tworzą VI Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 6.

Przesłanie pokoju

Reklama

Na placu przed pomnikiem zebrali się wszyscy uczestnicy uroczystości z bp. Józefem Szamockim, prezydentem Torunia Michałem Zaleskim, reprezentantami władz miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego. Przybył także ks. mitrat Mikołaj Hajduczenia, przedstawiciele straży miejskiej i policji oraz kompanii honorowej Wojska Polskiego. Słowa powitania wygłosił dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Zbigniew Matuszewicz. Następnie odsłonięto i poświęcono pomnik.

Po przecięciu wstęgi odśpiewano hymn Sybiraków i przemówienie wygłosił prezes Związku Sybiraków Oddziału Toruńskiego Jan Myrcha. Powiedział, że „wartością dnia codziennego Sybiraków jest nieść przesłanie umiłowania pokoju, przebaczenia i zgody”. Podkreślił zasługi wielu osób, które przyczyniły się do powstania pomnika, m.in. Zofii Kalisz – honorowego prezesa Oddziału Toruńskiego oraz członków Związku Sybiraków działających przy wsparciu ze strony władz miasta Torunia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Objaśnił także symbolikę pomnika i wspomniał o innych, już istniejących miejscach pamięci sybirackiej w Toruniu – Zespole Szkół nr 1, obelisku na cmentarzu komunalnym nr 2 im. Ofiar II Wojny Światowej i rondzie Sybiraków na Rubinkowie. Wszyscy, którym prezes Myrcha składał podziękowanie, zostali obdarowani czerwoną różą i nowo wydaną książką „Wspomnienia Sybiru”, natomiast Adama Kołodzieja, autora projektu pomnika, odznaczono oznaką „Zasłużony dla Związku Sybiraków”.

Po przemówieniach zaproszonych gości pod pomnikiem złożono kwiaty i wieńce. Dzięki dowódcy Garnizonu Toruń płk. Dariuszowi Adamczykowi z Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu całość uroczystości uświetniła orkiestra wojskowa z kompanią honorową oraz wojskowi i pracownicy służb mundurowych, w tym stacjonujący w Toruniu żołnierze wojsk NATO biorący udział w ćwiczeniach Anakonda 2016.

Promocja książki „Wspomnienia Sybiru”, wydanej przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, odbyła się w sali gimnastycznej szkoły po uroczystościach związanych z odsłonięciem pomnika. Książka jest do nabycia w Związku Sybiraków Oddział w Toruniu przy ul. Przedzamcze 3.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sybiracy – pamiętamy

Niedziela świdnicka 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Sybiracy

Dzień Sybiraka

Wacław Kwieciński

Pomnik Syberyjskiej Golgoty

Pomnik Syberyjskiej Golgoty

Przy pomniku Syberyjskiej Golgoty znajdującym się obok kościoła Najświętszej Maryi Panny na Piaskowej Górze w Wałbrzychu odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę wywózek naszych rodaków na odległe tereny Syberii

Uroczystości rozpoczęły się 15 lutego br. minutą ciszy upamiętniającą Sybiraków, którzy swoje życie zakończyli na „nieludzkiej ziemi”, oraz zmarłego premiera rządu RP mec. Jana Olszewskiego. Po krótkiej modlitwie i przemówieniach zebrani złożyli kwiaty i zapalili znicze na pomniku Syberyjskiej Golgoty.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję