Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto muzyki

Tegoroczny, 25. Festiwal Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa jest jubileuszową edycją tego wydarzenia kulturalnego. Zwyczajowo okoliczność taką określa się mianem srebrnego jubileuszu.

Festiwal powstał w roku 1991, bezpośrednio po wizycie w Rzeszowie Ojca Świętego Jana Pawła II, z inicjatywy ówczesnego proboszcza rzeszowskiej katedry – ks. inf. Stanisława Maca. Jego zasługi dla tego dzieła nie sposób przecenić. Na program dotychczasowych 24 edycji Festiwalu złożyło się 175 koncertów w Rzeszowie oraz 17 w ramach cyklu towarzyszącego Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie, realizowanego od roku 2011. Wystąpiło ponad 100 organistów, niemal tyle samo innych solistów-instrumentalistów oraz wokalistów, a także 23 zespoły orkiestrowe i chóralne. Byli to artyści z większości krajów Europy, a także z USA oraz Azji. Festiwal, zapoczątkowany w rzeszowskiej katedrze, objął swoim zasięgiem osiem kościołów Rzeszowa, zarówno tych zabytkowych, jak również nowoczesnych oraz dwa inne miasta na terenie Podkarpacia: Jarosław i Sędziszów Małopolski (w roku 2011).

Reklama

Od początku organizatorem Festiwalu jest Parafia Katedralna w Rzeszowie. Jego realizacja jest możliwa dzięki dotacjom finansowym udzielanym przez Gminę Miejską Rzeszów, Województwo Podkarpackie oraz podmioty gospodarcze, z których do dziś pozostały dwa: Elektromontaż Rzeszów SA oraz Watkem Spółka z o.o. Nie bez znaczenia dla promocji Festiwalu pozostaje od początku zaangażowanie Polskiego Radia Rzeszów SA, Katolickiego Radia Via, Tygodnika Katolickiego „Niedziela” oraz rzeszowskich „Nowin”. Nie sposób nie wspomnieć o życzliwości, którą od początku otaczają Festiwal rzeszowscy biskupi: pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Kazimierz Górny oraz bp Jan Wątroba – obecny ordynariusz rzeszowski, kolejni prezydenci miasta, a także wojewodowie i marszałkowie województwa podkarpackiego. Nieocenionym bogactwem Festiwalu jest jego publiczność, której serdeczność artyści zaproszeni do udziału w festiwalowych koncertach głoszą daleko poza granicami Rzeszowa.

Tegoroczna edycja Festiwalu zamyka ćwierćwiecze jego historii w dotychczasowej formule programowej i organizacyjnej. Odbędzie się osiem koncertów w Rzeszowie oraz cztery w jarosławskim opactwie. Dominantę programów koncertów będzie stanowiła muzyka organowa, która stanie się także wspólnym mianownikiem dla kameralistyki instrumentalnej, sztuki wokalnej i słowa poetyckiego. W rzeszowskich kościołach: katedrze, bazylice Bernardynów, Świętego Krzyża, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zalesiu oraz w jarosławskim opactwie, oprócz polskich wykonawców, wystąpią artyści z Niemiec, Austrii, Włoch i Korei Południowej.

Serdecznie zapraszam wszystkich Szanownych Państwa do udziału w koncertach XXV Jubileuszowego Festiwalu Wieczory Muzyki Organowej i Kameralnej w Katedrze i Kościołach Rzeszowa oraz w ramach cyklu towarzyszącego Muzyka Organowa w Jarosławskim Opactwie. Niech muzyka niezmiennie łączy i buduje mosty ponad granicami państw i kultur. Niech głosi chwałę Boga i przynosi pożytek człowiekowi.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muzyczna podróż po różnych epokach. Koncert w najbliższą niedzielę

[ TEMATY ]

koncert

organy

koronawirus

MJscreen

Tomasz Kramer wystąpił w Cieszynie.

Tomasz Kramer wystąpił w Cieszynie.

Po przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa COVID-19 parafia św. Elżbiety w Cieszynie zorganizowała koncert organowy, po którym można było złożyć ofiarę na remont blisko 120-letnich organów. Zagrał Tomasz Kramer z Poznania. Następny koncert planowany jest w najbliższą niedzielę 19 lipca o godz. 19.

Jak informuje organista parafii św. Elżbiety, Dawid Duda, który współorganizuje koncerty z organistą Tomaszem Barcikiem, w najbliższą niedzielę wystąpi Łukasz Kołakowski z Poznania.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję