Reklama

Niedziela Przemyska

Jodłowski srebrny jubileusz

Od kilkuset lat w podkarpackiej miejscowości Jodłówka niedaleko Pruchnika odbiera cześć Maryja w łaskami słynącym wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. 31 sierpnia 1975 r. obraz został przyozdobiony koronami, które włożył na skronie Dzieciątka i Jego Matki kard. Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II, święty Kościoła katolickiego

Niedziela przemyska 27/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum parafii

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski

Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski

Kilkanaście lat później, w nocy z 21 na 22 października 1987 r. tzw. nieznani sprawcy dokonali kradzieży wykonanych ze srebra pozłacanych diademów. Świętokradcze ogołocenie wizerunku z precjozów wywołało falę oburzenia, potrzebę ekspiacji, jak również usilne starania o ponowną koronację, której głównym propagatorem i koordynatorem był ówczesny kustosz jodłowskiego sanktuarium ks. Kazimierz Wójcikowski.

Ponowna koronacja

Zintensyfikowanie działań prokoronacyjnych nastąpiło, gdy było już pewnym, że Jan Paweł II odwiedzając po raz czwarty ojczyznę, nawiedzi również diecezję przemyską. Okazja nadarzała się wyjątkowa. Abp Ignacy Tokarczuk podjął tę sugestię,, wpisując w program papieskich uroczystości ponowną koronację obrazu Jodłowskiej Matki. Stało się to faktem 2 czerwca 1991 r. na rzeszowskich błoniach, gdy po zakończonej Mszy św. i po odmówieniu modlitwy Anioł Pański ta sama ręka co w 1975 r. uwieńczyła koronami skronie widniejących na wizerunku postaci.

Sympozjum

Reklama

Przypadająca w tym roku 25. rocznica tamtych wydarzeń skłania do podejmowania różnych inicjatyw pragnących uświetnić i pogłębić przeżywane obchody. Jedną z nich było zorganizowanie przez miejscową parafię oraz Stowarzyszenie „Tradycja i Rozwój” ze Świebodnej jubileuszowego sympozjum 3 maja 2016 r. Warto zauważyć, iż było to już czwarte z rzędu sympozjum odbywane corocznie w sanktuarium. Tak jak poprzednie miały charakter bardziej naukowy, tak tegoroczne spotkanie miało charakter bardziej popularny.

Sympozjum otwarło słowo powitania wygłoszone przez kustosza sanktuarium ks. Jerzego Jakubca oraz słowo wprowadzające dr Bożeny Majchrowicz, prezes wspomnianego wyżej Stowarzyszenia.

Pierwszym prelegentem był piszący niniejsze słowa, który zreferował temat: „Matka w koronie. Z historii jodłowskich koronacji”, obrazując przekazywane treści prezentacją multimedialną, w której znalazło się wiele fotokopii archiwalnych dokumentów związanych z poruszanym tematem, jak również dwa krótkie zapisy filmowe koronacji z 1975 oraz 1991 r.

Reklama

Kolejnym mówcą był ks. prał. Kazimierz Wójcikowski, emerytowany proboszcz jodłowskiej parafii, którego wkład w ponowną koronację wizerunku Matki Bożej jest nieoceniony. Referent w emocjonalnym wystąpieniu skoncentrował się na wydarzeniu kradzieży koron, inicjatywach podejmowanych na rzecz ponownej koronacji oraz przygotowaniach do niej.

Dziękczynienie

Po opisanym wyżej dwugłosie miała miejsce Msza św., której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji rzeszowskiej Edward Białogłowski (przyjaciel i wielki dobroczyńca sanktuarium) w koncelebrze kilku kapłanów, w tym archiprezbitera jarosławskiego ks. Andrzeja Surowca. Kaznodzieja zauważył ważne jubileusze przeżywane w obecnym roku. Najpierw jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, który staje sie okazją do dziękczynienia za dar wiary. W przeżywanie uroczystości Maryi Królowej Polski wpisuje się 225. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja, co z kolei staje się okazją do dziękczynienia za ojczyznę. W tym religijno-narodowym kontekście Biskup Edward umieścił trzeci motyw dziękczynienia – za obecność Maryi w sanktuarium w Jodłówce, który związany jest z 25. rocznicą rekoronacji łaskami słynącego wizerunku Matki Bożej Pocieszenia. Od pierwszego cudu, który sprowokowała wiara matki dziecka ukąszonego przez żmiję, rozpoczął się „ciąg żywej wiary” kolejnych pokoleń nawiedzających to miejsce, który znalazł również swój materialny wyraz w obiektach tworzących sanktuarium, takich jak kapliczka nad cudownym źródłem, stary „kościółek”, w którym przez 200 lat przebywał cudowny obraz, oraz obecna świątynia parafialna. Kaznodzieja pokrótce przypomniał ich historię, konstatując, iż w dniu wyniesienia na ołtarze bp. Pelczara, który konsekrował kościół w Jodłówce, papież Jan Paweł II ponownie nałożył korony na jodłowski obraz, skradzione w 1987 r.

Fakt kradzieży Biskup Edward zinterpretował w duchu wiary, przywołując tekst św. Pawła: „Gdzie jednak wzmógł się grzech, tam jeszcze obficiej rozlała się łaska” (Rz 5, 20). Po świętokradczej grabieży nastąpiło ożywienie wiary. Rekoronacja w Rzeszowie była takim rozlaniem się łaski, którą Bóg za przyczyną Maryi ciągle obdarza szukających w tym miejscu pomocy. Wreszcie na koniec w swoim wystąpieniu zauważył, iż w to jubileuszowe dziękczynienie wpisuje się koncert Eleni, będący świadectwem żywej wiary artystki, matki, która potrafiła przebaczyć zabójcy jej własnej córki.

Zaproszenie na odpust

Gwiazdą wieczoru była wspomniana wyżej Eleni, która na placu przykościelnym dała wraz z zespołem przeszło półtoragodzinny koncert, wykonując utwory z najnowszej płyty oraz śpiewając stare, znane przeboje, przy których aktywnie bawiła się kilkutysięczna rzesza słuchaczy, wśród których pojawił się również bp Stanisław Jamrozek. W słowach podziękowania skierowanych do artystki zauważył, iż koncert ten był nie tylko przeżyciem estetycznym, ale piękną katechezą, zwłaszcza na temat miłości.

Jodłowski srebrny jubileusz wciąż trwa. Do jego dalszego przeżywania serdecznie zapraszają wiernych duszpasterze, zwłaszcza do uczestnictwa w odpuście parafialnym 28 sierpnia, jako głównej uroczystości jubileuszowej, pod przewodnictwem świadka koronacji i rekoronacji ks. kard. Stanisława Dziwisza.

* * *

JODŁÓWKA

parafia pw. Matki Bożej Pocieszenia
Jodłówka 307, 37-560 Pruchnik
tel. 16 628-83-06
e-mail: jodlowka@przemyska.pl

Proboszcz – ks. Jerzy Jakubiec

Msze św.
w niedziele: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00 (w okresie zimowym 16.00)
w dni powszednie 7.00, 18.00 (w okresie zimowym 17.00)

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z wizytą u Matki Bożej Domanowskiej

Niedziela podlaska 31/2019, str. 1

[ TEMATY ]

sanktuarium

Ks. Marcin Gołębiewski

Pierwsza pasterska posługa bp. Piotra Sawczuka w diecezji drohiczyńskiej

Pierwsza pasterska posługa bp. Piotra Sawczuka w diecezji drohiczyńskiej

W 4. rocznicę koronacji cudownego obrazu Matki Bożej oraz w 500. rocznicę erygowania parafii, bp Piotr Sawczuk przewodniczył uroczystej Mszy św. w Diecezjalnym Sanktuarium Maryjnym w Domanowie

Ekscelencję powitał miejscowy proboszcz ks. Krzysztof Napiórkowski, a także przedstawiciele parafii i władze samorządowe z wójtem gminy Brańsk na czele.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Koronka na ulicach miast

2021-09-28 17:18

Fot. Niedziela Wrocławska

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Koronka na ulicach miast w Oławie, przy parafii Miłosierdzia Bożego

Na ulicach miast w całej Polsce modlono się Koronką do Miłosierdzia Bożego. W akcję włączyło się wiele parafii z archidiecezji wrocławskiej.

Jednym z takich miejsc był plac obok kościoła ojców kapucynów przy ul. Sudeckiej. Wierni zgromadzili się równo o godz. 15 aby odmówić Koronkę w intencjach podanych przez organizatorów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję