Reklama

Niedziela Lubelska

Sztandar kapłaństwa

Ks. Ryszard Wasilak, proboszcz parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Babinie, świętował jubileusz 45-lecia kapłaństwa

Niedziela lubelska 27/2016, str. 6

[ TEMATY ]

kapłan

jubileusz

kapłan

Paweł Wysoki

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Ks. Ryszard Wasilak i abp Stanisław Budzik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz, obchodzony 12 czerwca pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, był okazją do wyrażenia wdzięczności za lata duszpasterskiej pracy kapłanów wyświęconych w 1971 r., a szczególnie za ks. Ryszarda Wasilaka, który przez 11 lat pełnił urząd proboszcza w Babinie.

Święto całej parafii

Uroczystość zgromadziła kapłanów jubilatów, księży z dekanatu bełżyckiego, przedstawicieli Metropolitalnego Seminarium Duchownego z rektorem ks. Jarosławem Marczewskim, pracowników Kurii Metropolitalnej z ekonomem diecezji ks. Jarosławem Orkiszewskim, a także liczne grono parafian i gości. Wśród mieszkańców Babina, Radawczyka i Wymysłówki wyróżniały się osoby reprezentujące parafialne wspólnoty: radę duszpasterską, Legion Maryi, grupę Ojca Pio, chór, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Krucjatę Niepokalanej czy liturgiczną służbę ołtarza. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych i oświatowych z burmistrzem Bełżyc Ryszardem Górą, wójtem Niedrzwicy Dużej Adamem Kuną oraz dyrekcją i gronem pedagogicznym szkół podstawowych w Babinie i Radawczyku. Poprzez wystawienie pocztów sztandarowych, wdzięczność za współpracę okazali również druhowie z działających na terenie parafii jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobry pasterz

Reklama

Wszystkich zgromadzonych, a szczególnie swoich parafian, powitał Ksiądz Proboszcz. – Przez 11 lat budowałem się waszą wiarą i modlitwą, umiłowaniem Kościoła Chrystusowego. Widziałem wielką ofiarność dla tylu inwestycji, które udało nam się wspólnie zrealizować oraz szacunek dla każdego kapłana. Dziękuję za wszelkie przejawy życzliwości. Te miłe chwile i głębokie wzruszenie będą dla mnie wielkim wsparciem w czasie emerytury, na którą się udaję – mówił ks. Ryszard Wasilak.

Parafianie z Babina, wdzięczni Bogu za dar gorliwego i pracowitego kapłana, podkreślali, że dane im było podążać ku niebu pod przewodnictwem dobrego pasterza. – Ks. Ryszard wiele uczynił dla nas i mobilizował do czynienia dobra – zapewniali przedstawiciele rady duszpasterskiej. Wśród wartości materialnych, które są widocznymi owocami wytrwałej modlitwy i zgodnej współpracy, wymienili m.in. wykonanie drogi na cmentarz i przykościelnego parkingu, odnowienie i oświetlenie elewacji świątyni, zakup nowych organów. Wśród wartości duchowych wskazywali na założenie w parafii Legionu Maryi, wznowienie działalności KSM, wielką troskę o dzieci i młodzież, a szczególnie o ministrantów i lektorów, dyskretne animowanie ludzi dobrej woli do działalności dobroczynnej czy pogłębienie kultu maryjnego. Zwracając się zarówno do swojego proboszcza, jak i kapłanów jubilatów, mówili: – Nie zdradziliście Chrystusa i Jego Kościoła. Sztandar kapłaństwa niesiecie wysoko, z honorem. Z wielką radością i szacunkiem patrzymy na waszą służbę; z wdzięcznością całujemy wasze utrudzone, kapłańskie dłonie.

Troska o duszpasterzy

Reklama

Ks. prof. Stanisław Dubiel, który zabrał głos w imieniu jubilatów, przywołał lipcową niedzielę z 2005 r., kiedy ks. Ryszard Wasilak obejmował urząd proboszcza w Babinie. Mówił wówczas: „Zostawiamy wam jednego z nas, naszego przyjaciela, jednego z najzdolniejszych. Szanujcie go i słuchajcie, a Bóg zdziała wiele poprzez jego i waszą pracę”. – Cieszy mnie, że w kościele zebrało się wiele osób. To świadectwo, że kochacie i szanujecie swojego proboszcza. To dobry i uczciwy człowiek, kochający Boga, Kościół i ludzi – podkreślał Ksiądz Profesor. – Proszę was, którzy tak wielką życzliwością darzycie ks. Ryszarda, módlcie się jak najczęściej za kapłanów, by mieli serca odważne, zdolne do rozróżnienia dobra i zła; serca stojące na straży prawdy i dobra Kościoła oraz ojczyzny; serca, które do ostatniego uderzenia będą zabiegać o to, by każdego doprowadzić do Boga – mówił.

Wierna służba

Za kapłańską służbę ks. Ryszarda Wasilaka dziękował również abp Stanisław Budzik. – Dzisiejsze spotkanie jest podsumowaniem jego owocnej pracy. Dziękujemy za lata pracy wikariuszowskiej i katechetycznej, za 11 lat posługiwania w Babinie – mówił Pasterz. Do wymienionych przez kapłanów i świeckich zasług ks. Wasilaka, Ksiądz Arcybiskup dodał jego niezwykłą hojność. – Ks. Ryszard pochodzi z Milejowa. Jako jedyny syn rodziców odziedziczył gospodarstwo, a za uzyskane ze sprzedaży ojcowizny pieniądze nabył 2 ha ziemi na powiększenie cmentarza w rodzinnej parafii, a także złożył znaczą ofiarę na seminarium duchowne. Obecność rektora jest dziękczynieniem za piękną kapłańską postawę i troskę. Dziękujemy ks. Ryszardowi przede wszystkim za pełną pokory i życzliwości postawę; za to, że dla swoich wiernych jest obrazem Chrystusa – podkreślał.

Zwracając się do wszystkich jubilatów, abp Stanisław Budzik dziękował za 45 lat wiernej służby i życzył im, aby zawsze dawali świadectwo tajemnicy Eucharystii, która została złożona w ich rękach, by sprawowana przez nich codzienna Eucharystia miała moc przemieniania ludzkich serc i przygotowywała świat na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gość z Omaha

Niedziela sosnowiecka 40/2012

[ TEMATY ]

kapłan

USA

Piotr Lorenc

Podczas peregrynacji w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach

Podczas peregrynacji w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach

Abp Elden Curtiss - emerytowany metropolita Omaha w stanie Nebraska w USA, był gościem bp. diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka

Szacowny hierarcha przebywał w Polsce w dniach 14-20 września. Towarzyszyło mu 3 księży: ks. Charles Swanson - kapelan strażaków z Omaha, ks. Jeffrey Bayhi - proboszcz z Luizjany i ks. Antony Struckey - teolog specjalizujący się w nauczaniu Hansa Ursa von Baltazara, wykładowca z Ljubljany na Słowenii. Abp Elden Curtiss to długoletni znajomy bp. Grzegorza Kaszaka. Poznali się w Watykanie, gdzie wspólnie pracowali w papieskiej Radzie ds. Rodziny, której Arcybiskup był członkiem. Aktualnie jest duchowym opiekunem Instytutu Pawła VI w Omaha, którym kieruje twórca naprotechnologii dr Thomas Hilgers. O Polsce mówi, że to piękny kraj. Mimo 80 lat, znajduje się w znakomitej formie fizycznej. „Abp Curtiss koniecznie chciał odwiedzić Polskę - kraj bł. Jana Pawła II. W tym roku nadarzyła się ku temu okazja. I stąd ta wizyta, za którą mu jestem serdecznie wdzięczny” - powiedział bp Grzegorz Kaszak. Podczas tygodniowej wizyty abp Elden Curtiss złożył wizytę na Jasnej Górze, odwiedził Kraków, Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską. Oddał hołd pomordowanym w obozie Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Odwiedził także wiele świątyni i ciekawych miejsc w naszej diecezji, m.in. Ojców, Ogrodzieniec, Sosnowiec czy Dąbrowę Górniczą. Uczestniczył także w peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Dąbrowie Górniczej-Mydlicach. „Jestem ogromnie zadowolony z pobytu w Polsce i z tego, że mogłem uczestniczyć w peregrynacji w diecezji sosnowieckiej. Kult Miłosierdzia Bożego jest bardzo ważny dla całego świata, a bł. Jan Paweł II był i jest jego najlepszym orędownikiem” - powiedział abp Curtiss. Archidiecezja Omaha obejmuje w całości stan Nebraska. Katedrą metropolitarną jest kościół św. Cecylii w Omaha. Pierwszymi misjonarzami, którzy przybyli do stanu Nebraska około 1838 r., byli księża Jezuici. Od czasu do czasu odwiedzali Indian i wielu z nich udało im się ochrzcić. Diecezja Omaha powstała 2 sierpnia 1885 r., obejmując stany Nebraska i Wyoming. 10 sierpnia 1945 r. została podniesiona do rangi archidiecezji. Abp Elden Francis Curtiss był w latach 1993-2009 ósmym z kolei ordynariuszem diecezji Omaha. Kilka zdań o charakterze metropolii. Omaha to największe miasto stanu Nebraska. Znajduje się w środkowej części Stanów Zjednoczonych, nad rzeką Missouri. Omaha została założona w roku 1854 przez osadników z Council Bluffs. Ponieważ miasto powstało na zachodnim brzegu rzeki, szybko uzyskało przydomek „Wrota Zachodu”. W XIX wieku położenie Omaha spowodowało, że stało się znaczącym węzłem transportowym dla hodowców bydła ze środkowego zachodu Stanów Zjednoczonych. Zgodnie z danymi z roku 2010 Omaha liczy ok. 408 tys. mieszkańców, czyli jest 40. miastem w USA pod względem liczby ludności. Co ciekawe, w promieniu 50 mil, czyli 80 km od centrum miasta mieszka 1,2 miliona osób.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina: nowy biskup kamieniecko-podolski

2025-07-01 16:07

[ TEMATY ]

Bp Edward Kawa

Gabriela Piniasz

Biskup Edward Kawa

Biskup Edward Kawa

Papież Leon XIV mianował nowym biskupem kamieniecko-podolskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji lwowskiej Edwarda Kawę OFM Conv. 47-letni hierarcha jest od 2023 roku sekretarzem Konferencji Biskupów Kościoła Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Urodzony w 1978 roku w Mościskach koło Lwowa Edward Kawa, wstąpił w 1996 roku do zakonu franciszkanów konwentualnych. Formację zakonną zdobył w Krakowie, po czym odbył studia filozoficzne i teologiczne w seminarium duchownym w Petersburgu. W 2003 roku przyjął święcenia kapłańskie.
CZYTAJ DALEJ

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Jezus wyznaczył jeszcze innych siedemdziesięciu dwu uczniów i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie! Oto posyłam was jak owce między wilki. Nie noście z sobą trzosa ani torby, ani sandałów; i nikogo w drodze nie pozdrawiajcie. Gdy wejdziecie do jakiegoś domu, najpierw mówcie: Pokój temu domowi. Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju, wasz pokój spocznie na nim; jeśli nie, powróci do was. W tym samym domu zostańcie, jedząc i pijąc, co będą mieli: bo zasługuje robotnik na swoją zapłatę. Nie przechodźcie z domu do domu. Jeśli do jakiegoś miasta wejdziecie i przyjmą was, jedzcie, co wam podadzą; uzdrawiajcie chorych, którzy tam są, i mówcie im: Przybliżyło się do was królestwo Boże».
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję