Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa dziękczynna we wspólnocie EMAUS

Mają za co dziękować Panu Bogu członkowie częstochowskiej wspólnoty akademickiej skupieni w duszpasterstwie EMAUS. Kończy się kolejny rok akademicki, kończą swą odpowiedzialną służbę rektorzy: Akademii Jana Długosza – Zygmunt Bąk i Politechniki Częstochowskiej – Maria Nowicka, a świątyni przybyły piękne obrazy świętych patronów i św. Antoniego z Padwy

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 4

[ TEMATY ]

duszpasterstwo akademickie

Anna Przewoźnik

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo

Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo

W piątkowy wieczór 10 czerwca dziękowali w kościele pw. św. Ireneusza modlitwą i pieśnią akademicy i wykładowcy, młodzież i pracownicy naukowi, rodziny studenckie. Eucharystię pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo sprawowali kapłani związani z parafią i życiem akademickim: ks. Rafał Grzesiak, ks. Norbert Tomczyk, ks. Andrzej Przybylski, ks. Marek Bator, ks. Marian Duda, ks. Rafał Kowalski, ks. Grzegorz Szumera, ks. Zdzisław Zgrzebny.

Wizerunki patronów parafii: św. Ireneusza z Lyonu, św. Teresy Benedykty od Krzyża – Edyty Stein oraz obraz św. Antoniego z Padwy, poświęcone tego dnia przez abp. Depo, są autorstwa artysty malarza Stanisława Rodzińskiego, który namalował również stacje Drogi Krzyżowej znajdującej się w kościele akademickim. Fundatorami obrazów byli m.in. Włodzimierz Chwalba i Jana Szyma.

Reklama

W homilii abp Wacław Depo nawiązał do słów Chrystusa: „Przyjdźcie do nas wszyscy, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych dla serc waszych. Uczcie się ode mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem (...)”. Metropolita podkreślił w ich kontekście, że szczególnym momentem ich przeżywania jest czerwiec – miesiąc poświęcony tajemnicy Najświętszego Serca Jezusa.

Abp Depo mówił też o znaczeniu Eucharystii dla wspólnoty akademickiej Częstochowy, dla zrozumienia źródła wiary. Wspomniał również o celach duszpasterskich dla służby środowisku akademickiemu. – Jednym z celów duszpasterstwa akademickiego jest konieczność należytej formacji. I dzisiaj dziękuję Bogu za was, że weszliście w tę przestrzeń wiary i modlitwy. Jako profesorowie, pracownicy uniwersyteccy i jako studenci, rodziny, jako ta społeczność, która w tym kościele już od lat się gromadzi. W posłudze myślenia uniwersyteckiego, akademickiego i posłudze wiary, a w niej również w doskonaleniu się w sztuce modlitwy, modlitwy, która jest jednocześnie naszym darem ale i zadaniem” – mówił abp Depo.

Proboszcz parafii ks. Rafał Grzesiak zauważył: „Te trzy postaci świętych patronów coś pokazują naszemu środowisku akademickiemu – Edyta mówi do nas szukaj prawdy, czy jesteś studentem, profesorem, księdzem, czy pracownikiem administracyjnym naszych uczelni – szukaj prawdy. Św. Ireneusz mówi broń wiary, bo on sam był wielkim obrońcom wiary katolickiej, a dzisiaj łatwo wiarę stracić, sprzedać, oddać, a św. Ireneusz mówi nie. Obraz św. Antoniego, to święty od zguby, przypomina nam, by nie zagubić się w życiu, jest patronem od zagubionych”.

Na zakończenie wspólnej modlitwy odczytane zostały zawołania do świętych patronów kościoła i do św. Antoniego.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: w tym roku mija 90 lat Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny - pierwszego w Polsce

[ TEMATY ]

Kraków

duszpasterstwo akademickie

Marek Kus

Rozpoczęły się przygotowania do jubileuszu 90-lecia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny w Krakowie - pierwszej takiej wspólnoty w Polsce. Główne obchody odbędą się w dniach 15-22 października.

Historia Duszpasterstwa Akademickiego św. Anny sięga 1927 roku, gdy abp Adam Stefan Sapieha powołał pierwszego kapelana studentów, ks. Stanisława Sapińskiego. Tym samym stało się ono pierwszym duszpasterstwem akademickim w Polsce. Od tego czasu kolejne pokolenia studentów i kapelanów dopisują karty historii, budując wspólnotę ludzi o podobnych wartościach.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję