Reklama

Niedziela Częstochowska

Świadectwo Roku Miłosierdzia

Niedziela częstochowska 27/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Caritas

Bożena Sztajner/Niedziela

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Poświęcenie Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas w Częstochowie

Częstochowska Caritas zmieniła adres. Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas mieszczą się obecnie przy ul. Staszica 14, natomiast dotychczasowa siedziba przy ul. Staszica 5 zostanie przeznaczona w całości na Przytulisko dla Kobiet.

Reklama

Uroczyste poświęcenie wyremontowanego i przystosowanego do nowych potrzeb obiektu odbyło się 23 czerwca 2016 r. Symboliczną wstęgę w drzwiach budynku przecięli: abp Wacław Depo – metropolita częstochowski, abp senior Stanisław Nowak oraz ks. Marek Bator – dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. – Ten dom to szczególny wyraz świadectwa i obdarowania – powiedział abp Wacław Depo. Zacytował również słowa Cypriana Kamila Norwida: „Odczytuj dobrze i kończ w sobie”, które każą dobrze odczytywać czas, w jakim żyjemy. Obecny czas to Rok Miłosierdzia, a nowa placówka Caritas i zamiana pomieszczeń w dawnej siedzibie na kolejne kwatery dla kobiet z dziećmi świadczy o dobrym odczytaniu intencji Ojca Świętego Franciszka, którego decyzją ten rok został ogłoszony. – Jesteśmy po to, aby obszar biedy kurczył się, aby człowiek ubogi czuł się ogarnięty pomocą innych – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. Natomiast abp senior Stanisław Nowak zauważył, że nowy dom w dziele Caritas „ma szczególny rys teologiczny, który prowadzi do Maryi Matki Miłosierdzia”.

Ks. Marek Bator przypomniał historię budynku, do którego przeniosła siedzibę Caritas, oraz działania, które pozwoliły w krótkim okresie nadać mu nowe przeznaczenie. – Jestem ogromnie wdzięczny Księdzu Arcybiskupowi za to, że z taką determinacją zawalczył o to, by ten obiekt stał się pamiątką Roku Miłosierdzia – powiedział ks. Bator. Jak zaznaczył, dzieło było wspierane również „ofensywą duchową” oraz działaniami licznej grupy osób i firm, które zaangażowały tutaj swój czas oraz środki materialne. – Nowy obiekt pozwoli nam rozwinąć pracę z wolontariatem. Jest wiele osób, które chcą się włączyć w działania pomocowe – podkreślił ks. Bator. – Do tej pory nie mieliśmy miejsca na szkolenie wolontariatu, a teraz będziemy mogli go rozwijać. Do nowej siedziby zostanie przeniesiona również poradnia naprotechnologii oraz pomoc prawna. Ks. Bator podziękował osobom, które zaangażowały się w modernizację budynku. Jest skromny, ale estetyczny i ergonomiczny.

W uroczystościach wzięli udział m.in. ks. Andrzej Kuliberda – dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. Grzegorz Szumera – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie, ks. prał. Stanisław Iłczyk – proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie i wieloletni dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, ks. Stanisław Mendakiewicz – proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie, przedstawiciele parlamentarzystów oraz instytucji społecznych.

2016-06-30 10:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dyrektor Caritasu Polska otrzymał Złoty Krzyż Zasługi

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum KEP

Ks. Marcin Iżycki

Ks. Marcin Iżycki

Za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy prezydent Andrzej Duda przyznał dyrektorowi Caritasu Polska ks. Marcinowi Iżyckiemu Złoty Krzyż Zasługi – podał w środę na Twitterze Caritas Polska.

Decyzją biskupów zebranych na 376. Sesji Plenarnej Konferencji Episkopatu Polski 6 czerwca 2017 roku ks. Marcin Iżycki został wybrany na funkcję dyrektora Caritasu Polska, instytucji charytatywnej KEP, koordynującej pracę 44 caritasów diecezjalnych i archidiecezjalnych w Polsce. Organizacja udziela pomocy doraźnej i długofalowej, materialnej i finansowej bezrobotnym, bezdomnym, chorym, starszym, a także imigrantom i uchodźcom. Pomaga także ofiarom wojen, kataklizmów i nieszczęść naturalnych poza granicami Polski.

CZYTAJ DALEJ

Anioł z Katynia

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 46-47

[ TEMATY ]

historia

Katyń

Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Zdjęcie ślubne młodej pary, Janiny i Mieczysława, na tle szybowca, 1939 r.

Pozostało po niej kilka zdjęć i czaszka. Janina Lewandowska, córka naczelnego dowódcy powstania wielkopolskiego gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, to jedyna kobieta zamordowana w Katyniu.

O zbrodni katyńskiej pisze się najczęściej w kontekście masowej rzezi, ludobójstwa. Wśród tysięcy ofiar rzadko zatrzymujemy się na indywidualnym losie człowieka. Z Janiną Lewandowską jest inaczej, trudno bowiem przejść obojętnie wobec śmierci najsłabszej osoby – uczestnika dramatu, który rozegrał się w Katyniu.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję