Reklama

„Niedziela” realizuje apel kard. Wyszyńskiego

Gośćmi warszawskiego Klubu Ronina było wielu znanych profesorów, publicystów oraz polityków. W ostatnich miesiącach gościł tu Prezes PiS, byli wicepremierzy oraz ministrowie. Teraz klubowicze postanowili posłuchać honorowego redaktora naczelnego „Niedzieli” ks. inf. Ireneusza Skubisia

Wieloletni redaktor naczelny tygodnika opowiadał m.in. o historii „Niedzieli”. – Pamiętam swoją rozmowę z prymasem Polski kard. Stefanem Wyszyńskim w 1981 r., tuż przed jego śmiercią. Wówczas powiedział, abym był wierny Kościołowi i Polsce – wspominał ks. Skubiś. – Kilka tygodni później wyszedł pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”, która jest wierna Kościołowi i Polsce do dziś.

Podczas spotkania w Klubie Ronina ks. Skubiś wiele uwagi poświęcił na wspominanie potyczek z komunistyczną cenzurą. Przykładowo w niewielkim tekście o śmierci ks. Jerzego Popiełuszki było aż czternaście ingerencji. Ocenzurowano również fragment relacji ze spotkania gen. Jaruzelskiego z Janem Pawłem II, bo nie można było napisać, że córka generała dostała w prezencie różaniec. W historii tygodnika były też przykłady cenzury fragmentów Pisma Świętego oraz biogramów świętych.

Reklama

„Niedziela” jest pismem nie tylko kościelnym. Od początku, czyli od 1926 r., była wyraziście katolicka, ale także propolska i patriotyczna. Ks. Skubiś zaapelował do wszystkich zebranych, aby propagowali czytelnictwo w Polsce, bo źródłem „głupoty narodu jest brak czytania”. – A dziś nadeszły takie czasy, że musimy walczyć nie tylko o Polskę, ale także o chrześcijańskie wartości w Europie – podkreślił.

Ks. Ireneusz Skubiś został zaproszony do Klubu Ronina jako świadek bardzo ważnego okresu historii Polski i Kościoła. – Ksiądz redaktor po prostu zasłużył na to, aby go słuchać. Przecież „Niedziela” jest bardzo ważnym tytułem w historii Polski – stwierdził Józef Orzeł, założyciel i prezes Klubu Ronina. Jego zdaniem, prowadzenie tygodnika katolickiego w kilku różnych epokach i systemach politycznych jest doświadczeniem bardzo cennym. – Media katolickie są kluczowe również dziś. Zostały ustawione trochę z boku debaty publicznej, a powinny być w jej centrum. Głos Kościoła musi być bardziej zdecydowany i również bardziej słuchany – uważa Józef Orzeł.

Klub Ronina tworzą kręgi osób związanych głównie z ugrupowaniami postsolidarnościowymi. W cotygodniowych spotkaniach bierze udział od 50 do 150 osób. Każdą relację na portalu Blogpress z poniedziałkowych spotkań ogląda ponad 20 tys. widzów na kanale Youtube. Spotkania odbywają się w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza. – Jesteśmy klubem prawicowym, konserwatywnym i chrześcijańskim. Naszym głównym celem jest edukacja społeczeństwa. Musimy wzajemnie uczyć się polityki, historii oraz budować tożsamość Polaków – powiedział „Niedzieli” Józef Orzeł.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Na kanaryjskiej wyspie La Palma grozi wybuch wulkanu; ogłoszono stan alarmowy

2021-09-17 16:18

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

Wyspy Kanaryjskie

WikiImages/pixabay.com

Blisko 21 tys. wstrząsów sejsmicznych odnotowano od 10 września na wyspie La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich - poinformowało w piątek radio Cope, powołując się na ekspertów Instytutu Wulkanologicznego (Involcan).

Władze La Palmy ogłosiły żółty alarm (drugi w 4-stopniowej skali) i wezwały ludność do zachowania spokoju. Nie wyklucza się wybuchu wulkanu Teneguia w strefie Cumbre Vieja na południowym zachodzie wyspy.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję