Reklama

Papież nie zapomina o Ukrainie

W dniach 15-20 czerwca 2016 r. Ukrainę odwiedził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Ta dość długa, bo sześciodniowa wizyta najbliższego współpracownika Ojca Świętego była wyrazem troski i zainteresowania papieża Franciszka Ukrainą – krajem, który przede wszystkim boryka się nierozwiązanym konfliktem zbrojnym na swoich wschodnich rubieżach

Niedziela Ogólnopolska 27/2016, str. 12-13

Irena Rudź

Oficjalna wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina na Ukrainie rozpoczęła się od podróży na wschód kraju, do Zaporoża, miasta położonego niedaleko tzw. strefy ATO (strefa antyterrorystycznej operacji), gdzie od przeszło dwóch lat toczą się regularne działania zbrojne. Zaporoże to jednocześnie jeden z większych ośrodków rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej. Na tym terenie leżą m.in. takie miasta, jak Donieck i Ługańsk, w pobliżu których toczą się niemal każdego dnia walki z tzw. separatystami.

Papież dla Ukrainy

Celem wizyty kard. Parolina było przede wszystkim spotkanie z uchodźcami z obszarów ogarniętych wojną, których domy zostały zrujnowane, a w Zaporożu znaleźli swoją tymczasową przystań. Kardynał przekazał uchodźcom zapewnienie o trosce Ojca Świętego o ich los, która wyraża się m.in. w akcji „Papież dla Ukrainy”, ogłoszonej przez Franciszka podczas tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia. W jej ramach 24 kwietnia br. w kościołach katolickich całej Europy zbierane były fundusze na pomoc obywatelom Ukrainy dotkniętym przez konflikt zbrojny na wschodzie kraju.

Reklama

Jak podkreśla biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, spotkanie z kard. Parolinem było dla uchodźców niezwykłym przeżyciem. Po pierwsze – na tamtych terenach nie odbyła się dotąd wizyta żadnego kardynała. Po drugie – pierwszy raz osoba tak wysokiej rangi rozmawiała z nimi bezpośrednio. Po trzecie wreszcie – słowa przesłania Ojca Świętego, które usłyszeli z ust kard. Parolina, dały im nadzieję, że Bóg troszczy się o nich i że o nich nie zapomniał. Jak stwierdził bp Sobiło: – Miejscowi ludzie rzeczywiście uświadomili sobie, że Papież i Stolica Apostolska nie są gdzieś daleko, ale jest to realna troska Ojca Świętego o wszystkie dzieci całego świata. Niezwykła była też reakcja przedstawicieli innych wyznań, obecnych na tamtym terenie. Krótko po wizycie kard. Parolina dzwonili do biskupa, by powiedzieć, że teraz dopiero zrozumieli, iż Ojciec Święty to „rzeczywiście ojciec nas wszystkich”.

Stanowisko o nienaruszalności granic

W drugim dniu wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej miało miejsce spotkanie z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy: prezydentem kraju Petrem Poroszenką, przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem i ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Kard. Parolin potwierdził stanowisko Stolicy Apostolskiej o nienaruszalności granic Ukrainy i nieuznaniu aneksji Krymu. Prezydent ponowił po raz kolejny zaproszenie Ojca Świętego do odwiedzenia Ukrainy. Poprosił jednocześnie Stolicę Apostolską o wsparcie starań na rzecz uzyskania przez obywateli Ukrainy możliwości ruchu bezwizowego w krajach Unii Europejskiej. Problemem na linii stosunków państwo – Kościół katolicki pozostaje brak podpisanego konkordatu. Ukraina należy do nielicznych krajów kontynentu europejskiego, które wciąż nie mają podpisanego międzynarodowego aktu prawnego ze Stolicą Świętą, który normalizowałby pozycję Kościoła w państwie. Także kwestia obiektów sakralnych zagarniętych w czasach sowieckich czeka na sprawiedliwe rozwiązanie i ich powrót w ręce prawowitych właścicieli – wspólnot parafialnych i zakonnych.

Pośród katolików obu obrządków

Kolejnym miejscem, które odwiedził kard. Parolin, był Lwów. Tutaj gość z Watykanu zatrzymał się na dwa dni. We Lwowie spotkał się z katolikami obu obrządków. Modlił się w rzymskokatolickiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w greckokatolickim katedralnym soborze św. Jerzego (św. Jura). Otworzył w budynku Lwowskiej Rzymskokatolickiej Kurii Metropolitalnej muzeum archidiecezjalne oraz spotkał się z seminarzystami obrządku wschodniego i łacińskiego. Ważnym wydarzeniem dla Kościoła lwowskiego było poświęcenie placu pod budowę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Powstanie on na obrzeżach Lwowa, przy ul. Stryjskiej, niedaleko stadionu Arena Lwów i w pobliżu hipodromu – miejsca, gdzie przed 15 laty modlił się w trakcie swojej apostolskiej wizyty Jan Paweł II. Nowa świątynia dedykowana będzie świętemu Papieżowi Polakowi.

Świadectwo modlitwy i miłosierdzia

Reklama

Przesłaniem misji kard. Parolina było przede wszystkim podkreślenie troski Stolicy Apostolskiej o Ukrainę i wiernych Kościoła katolickiego żyjących w tym kraju. W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu podkreślił, że pierwszym wrażeniem, jakie odniósł podczas wizyty na Ukrainie, było „doświadczenie kraju, który cierpi i który na różne sposoby szuka pokojowego rozwiązania konfliktu przy swoich wschodnich granicach”. Trzeba pamiętać, że konflikt kosztował życie już blisko 10 tys. osób, a ok. 20 tys. odniosło rany. Do tej liczby trzeba dodać blisko 1,8 mln tzw. uchodźców wewnętrznych – osób, które opuściły lub utraciły swoje miejsca zamieszkania i obecnie przebywają w innych regionach Ukrainy.

Zdaniem głowy Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp. Światosława Szewczuka, wizyta kard. Parolina na Ukrainie to bardzo czytelny znak troski Ojca Świętego o naród ukraiński i solidarności z nim. – Bliskość Ojca Świętego w tym czasie jest bardzo ważna. Dla nas, chrześcijan, oznacza to, że Bóg jest z nami, że o nas nie zapomniał. Jest to bardzo ważne przesłanie dla Europy i dla agresora. Dla Europy – bo słyszeliśmy słowa, że Europa musi czuć się odpowiedzialna za Ukrainę, która jest jej częścią. Agresor natomiast musi szanować uznane przez wspólnotę międzynarodową granice państwa ukraińskiego – zaznaczył abp Szewczuk.

Kard. Parolin nie wątpi w siłę dwóch świadectw, które mogą dać chrześcijanie na Ukrainie. Pierwsze – to świadectwo modlitwy o pokój i jedność. Drugie – to posługa miłosierdzia wobec ubogich i pokrzywdzonych. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwołał się przy tej okazji do ustaleń z Mińska (z lutego 2015 r.): – Jeśli zacznie się je wprowadzać w życie – mówił w trakcie pobytu we Lwowie, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego – to rozwiąże się problem. Ale trzeba chcieć to uczynić. Po pierwsze zatem – należy się modlić, a po drugie – świadczyć o miłości chrześcijańskiej, która wyraża się w pomocy tym, którzy cierpią.

Podsumowując wizytę kard. Pietro Parolina na Ukrainie, można stwierdzić, że była ona wyraźnym znakiem troski papieża Franciszka o pokój i sprawiedliwość na świecie, a jednocześnie dobitnym potwierdzeniem stanowiska Stolicy Apostolskiej o poszanowaniu prawa międzynarodowego. Zwykłym wiernym, a zwłaszcza ludziom dotkniętym kataklizmem wojny, wizyta wysłannika papieskiego dała nadzieję, że nie pozostali sami i że Ojciec Święty troszczy się o ich los.

* * *

Ks. Mariusz Krawiec SSP
Korespondent Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego z Ukrainy

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję