Reklama

Papież nie zapomina o Ukrainie

W dniach 15-20 czerwca 2016 r. Ukrainę odwiedził sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin. Ta dość długa, bo sześciodniowa wizyta najbliższego współpracownika Ojca Świętego była wyrazem troski i zainteresowania papieża Franciszka Ukrainą – krajem, który przede wszystkim boryka się nierozwiązanym konfliktem zbrojnym na swoich wschodnich rubieżach

Niedziela Ogólnopolska 27/2016, str. 12-13

Irena Rudź

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oficjalna wizyta sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina na Ukrainie rozpoczęła się od podróży na wschód kraju, do Zaporoża, miasta położonego niedaleko tzw. strefy ATO (strefa antyterrorystycznej operacji), gdzie od przeszło dwóch lat toczą się regularne działania zbrojne. Zaporoże to jednocześnie jeden z większych ośrodków rzymskokatolickiej diecezji charkowsko-zaporoskiej. Na tym terenie leżą m.in. takie miasta, jak Donieck i Ługańsk, w pobliżu których toczą się niemal każdego dnia walki z tzw. separatystami.

Papież dla Ukrainy

Celem wizyty kard. Parolina było przede wszystkim spotkanie z uchodźcami z obszarów ogarniętych wojną, których domy zostały zrujnowane, a w Zaporożu znaleźli swoją tymczasową przystań. Kardynał przekazał uchodźcom zapewnienie o trosce Ojca Świętego o ich los, która wyraża się m.in. w akcji „Papież dla Ukrainy”, ogłoszonej przez Franciszka podczas tegorocznej Niedzieli Miłosierdzia. W jej ramach 24 kwietnia br. w kościołach katolickich całej Europy zbierane były fundusze na pomoc obywatelom Ukrainy dotkniętym przez konflikt zbrojny na wschodzie kraju.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreśla biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporoskiej Jan Sobiło, spotkanie z kard. Parolinem było dla uchodźców niezwykłym przeżyciem. Po pierwsze – na tamtych terenach nie odbyła się dotąd wizyta żadnego kardynała. Po drugie – pierwszy raz osoba tak wysokiej rangi rozmawiała z nimi bezpośrednio. Po trzecie wreszcie – słowa przesłania Ojca Świętego, które usłyszeli z ust kard. Parolina, dały im nadzieję, że Bóg troszczy się o nich i że o nich nie zapomniał. Jak stwierdził bp Sobiło: – Miejscowi ludzie rzeczywiście uświadomili sobie, że Papież i Stolica Apostolska nie są gdzieś daleko, ale jest to realna troska Ojca Świętego o wszystkie dzieci całego świata. Niezwykła była też reakcja przedstawicieli innych wyznań, obecnych na tamtym terenie. Krótko po wizycie kard. Parolina dzwonili do biskupa, by powiedzieć, że teraz dopiero zrozumieli, iż Ojciec Święty to „rzeczywiście ojciec nas wszystkich”.

Reklama

Stanowisko o nienaruszalności granic

W drugim dniu wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej miało miejsce spotkanie z przedstawicielami najwyższych władz Ukrainy: prezydentem kraju Petrem Poroszenką, przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem i ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Kard. Parolin potwierdził stanowisko Stolicy Apostolskiej o nienaruszalności granic Ukrainy i nieuznaniu aneksji Krymu. Prezydent ponowił po raz kolejny zaproszenie Ojca Świętego do odwiedzenia Ukrainy. Poprosił jednocześnie Stolicę Apostolską o wsparcie starań na rzecz uzyskania przez obywateli Ukrainy możliwości ruchu bezwizowego w krajach Unii Europejskiej. Problemem na linii stosunków państwo – Kościół katolicki pozostaje brak podpisanego konkordatu. Ukraina należy do nielicznych krajów kontynentu europejskiego, które wciąż nie mają podpisanego międzynarodowego aktu prawnego ze Stolicą Świętą, który normalizowałby pozycję Kościoła w państwie. Także kwestia obiektów sakralnych zagarniętych w czasach sowieckich czeka na sprawiedliwe rozwiązanie i ich powrót w ręce prawowitych właścicieli – wspólnot parafialnych i zakonnych.

Pośród katolików obu obrządków

Kolejnym miejscem, które odwiedził kard. Parolin, był Lwów. Tutaj gość z Watykanu zatrzymał się na dwa dni. We Lwowie spotkał się z katolikami obu obrządków. Modlił się w rzymskokatolickiej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz w greckokatolickim katedralnym soborze św. Jerzego (św. Jura). Otworzył w budynku Lwowskiej Rzymskokatolickiej Kurii Metropolitalnej muzeum archidiecezjalne oraz spotkał się z seminarzystami obrządku wschodniego i łacińskiego. Ważnym wydarzeniem dla Kościoła lwowskiego było poświęcenie placu pod budowę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Powstanie on na obrzeżach Lwowa, przy ul. Stryjskiej, niedaleko stadionu Arena Lwów i w pobliżu hipodromu – miejsca, gdzie przed 15 laty modlił się w trakcie swojej apostolskiej wizyty Jan Paweł II. Nowa świątynia dedykowana będzie świętemu Papieżowi Polakowi.

Reklama

Świadectwo modlitwy i miłosierdzia

Przesłaniem misji kard. Parolina było przede wszystkim podkreślenie troski Stolicy Apostolskiej o Ukrainę i wiernych Kościoła katolickiego żyjących w tym kraju. W wywiadzie udzielonym Radiu Watykańskiemu podkreślił, że pierwszym wrażeniem, jakie odniósł podczas wizyty na Ukrainie, było „doświadczenie kraju, który cierpi i który na różne sposoby szuka pokojowego rozwiązania konfliktu przy swoich wschodnich granicach”. Trzeba pamiętać, że konflikt kosztował życie już blisko 10 tys. osób, a ok. 20 tys. odniosło rany. Do tej liczby trzeba dodać blisko 1,8 mln tzw. uchodźców wewnętrznych – osób, które opuściły lub utraciły swoje miejsca zamieszkania i obecnie przebywają w innych regionach Ukrainy.

Zdaniem głowy Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie abp. Światosława Szewczuka, wizyta kard. Parolina na Ukrainie to bardzo czytelny znak troski Ojca Świętego o naród ukraiński i solidarności z nim. – Bliskość Ojca Świętego w tym czasie jest bardzo ważna. Dla nas, chrześcijan, oznacza to, że Bóg jest z nami, że o nas nie zapomniał. Jest to bardzo ważne przesłanie dla Europy i dla agresora. Dla Europy – bo słyszeliśmy słowa, że Europa musi czuć się odpowiedzialna za Ukrainę, która jest jej częścią. Agresor natomiast musi szanować uznane przez wspólnotę międzynarodową granice państwa ukraińskiego – zaznaczył abp Szewczuk.

Kard. Parolin nie wątpi w siłę dwóch świadectw, które mogą dać chrześcijanie na Ukrainie. Pierwsze – to świadectwo modlitwy o pokój i jedność. Drugie – to posługa miłosierdzia wobec ubogich i pokrzywdzonych. Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej odwołał się przy tej okazji do ustaleń z Mińska (z lutego 2015 r.): – Jeśli zacznie się je wprowadzać w życie – mówił w trakcie pobytu we Lwowie, w wywiadzie dla Radia Watykańskiego – to rozwiąże się problem. Ale trzeba chcieć to uczynić. Po pierwsze zatem – należy się modlić, a po drugie – świadczyć o miłości chrześcijańskiej, która wyraża się w pomocy tym, którzy cierpią.

Reklama

Podsumowując wizytę kard. Pietro Parolina na Ukrainie, można stwierdzić, że była ona wyraźnym znakiem troski papieża Franciszka o pokój i sprawiedliwość na świecie, a jednocześnie dobitnym potwierdzeniem stanowiska Stolicy Apostolskiej o poszanowaniu prawa międzynarodowego. Zwykłym wiernym, a zwłaszcza ludziom dotkniętym kataklizmem wojny, wizyta wysłannika papieskiego dała nadzieję, że nie pozostali sami i że Ojciec Święty troszczy się o ich los.

* * *

Ks. Mariusz Krawiec SSP
Korespondent Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego z Ukrainy

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

[ TEMATY ]

Sosnowiec

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Decyzję Papieża ogłosiła dziś w południe (23 kwietnia 2024) Nuncjatura Apostolska w Polsce. Mianowany biskupem sosnowieckim bp Artur Ważny urodził się 12 października 1966 r. w Rzeszowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 25 maja 1991 r. w Tarnowie. 12 grudnia 2020 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej. Święcenia biskupie przyjął 30 stycznia 2021 r. Jego dewizą biskupią są słowa: „Patris corde” („Ojcowskim sercem”). Bp Ważny w swojej dotychczasowej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, wiele czasu poświęcał też małżeństwom i rodzinom. Głosił rekolekcje w wielu krajach europejskich, w Ameryce Południowej oraz w USA. Jest autorem takich książek, jak: „Ewangelia bez taryfy ulgowej”, „Jesteś źrenicą Boga” czy „Warsztat św. Józefa”. Ponad dwadzieścia razy pielgrzymował pieszo w pielgrzymce z Tarnowa na Jasną Górę. W Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję przewodniczącego Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa, wchodzi też w skład Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Bp Miziński: bądźmy wierni dziedzictwu św. Wojciecha

– Dzisiaj musimy się zapytać, co uczyniliśmy z tym dziedzictwem, które przyniósł nam św. Wojciech – mówił w homilii bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele św. Wojciecha w Częstochowie.

– Zapewnienie Chrystusa zmartwychwstałego w słowach: „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami w Jeruzalem i w całej Judei, i w Samarii, i aż po krańce ziemi” zrealizowało się nie tylko w życiu apostołów, ale także w życiu i posłudze ich następców. Św. Wojciech jest tego jasnym przykładem – podkreślił bp Miziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję